Domstols-fiasko belaster Software Innovation

Et kuldsejlet ESDH-projekt for Domstolsstyrelsen trækker ned på resultatsiden i Software Innovations afsluttende kvartal for 2007.

Software Innovation oplever en markant vækst fra 112,4 til 136,3 millioner norske kroner på omsætningen i fjerde kvartal af 2007.

Men et turbulent it-projekt for Domstolsstyrelsen har ifølge idg.no betydet at it-leverandøren har måtte afskrive på et ellers positivt driftsresultat. I stedet er resultat for Q4 i 2007 landet på minus 14,9 millioner norske kroner mod et minus 12,9 millioner norske kroner året før.

»Aftalen med Domstolsstyrelsen har vist sig at indeholde væsentlige større udfordringer end først antaget,« udtaler Software Innovations koncerndirektør, Frode Haugli.

Han tilføjer at Domstolsstyrelsen ikke har været villige til at imødekomme ønsker om at genforhandle modellen for installation. Parterne blev derfor enige om at aflive projektet den 21. december 2007, forklarer Frode Haugli blandt andet i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job