Artikel top billede

Thyregod: Bankbetaling er årets juridiske hjerneblødning

Opblødningen af betingelserne for e-mærket møder hård kritik fra Proshops direktør, Poul Thyregod.

Direktør i onlineforhandleren Proshop, Poul Thyregod, reagerer skarpt på nyheden om, at e-mærkede webbutikker for fremtiden får lov til at tilbyde betaling gennem overførsel af penge fra kundernes egne bankkonti.

»Det er fuldstændigt vanvittigt. E-handelsfonden kender udmærket de problemer, som betaling via bankoverførsler kan føre til. Så det er årets juridiske hjerneblødning, når fonden så alligevel giver e-mærkede butikker den mulighed,« siger Poul Thyregod.

Han nævner, at der gennem tiden er en række eksempler på webbutikker, som er gået ned med den konsekvens, at kundernes ikke har kunnet få betaling retur, selvom de aldrig har modtaget de bestilte varer. Poul Thyregod mener, at e-handelsfonden dermed stiller kunderne ringere og på længere sigt skader handlen på internettet.

»For ikke ret lang tid siden røg Getmore ud i problemer, og jeg tør slet ikke tænke på, hvor mange kunder, der ville være kommet i klemme, hvis de som e-mærket butik havde haft adgang til betaling direkte fra kundernes bankkonti,« siger Poul Thyregod, som også nævner konkursen i fladskærmsforhandleren Alfaview, som et eksempel på, hvad bankbetalinger kan føre til.

»Hvis en forhandler får problemer med likviditeten, vil det være fristende at tilbyde rabat til kunder, der betaler med bankoverførsel, bare for at få penge i kassen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere