Kort nyt: Pentia vinder Klasselotteriet. Århus søger it-drift for 200 millioner kroner.

Pentia var alene om buddet, da Det danske Klasselotteri skulle have et nyt it-system.Århus Kommune har det store checkhefte klar til en it-servicevirksomhed, der kan samle drift af servere og arbejdspladser.

Pentia:Der var kun en enkelt, der bød, da Det Danske Klasselotteri i forået valgte en leverandør af et specialudviklet spilapplikation til håndtering af deres lotteri. Applikationen skulle udvikles på Microsofts COM/DCOM-objekter ved hjælpe af Delphi-programmet. Desuden skulle leverandøren håndtere Klasselotteriets CMS fra Sitecore. Det skriver EU´s udbudsportal TED. Ordreværdien er ikke oplyst.

It-drift:Århus Kommune søger en af de tunge drenge i ti-branchen til at drifte dets centrale servere og applikationer. I øjeblikket bliver opgaverne løst af en ekstern leverandør foruden kommunens centrale it-afdeling og af it-afdelinger lokalt i de enkelte dele af kommunen. Med det nye udbud vil Århus Kommune samle opgaverne i parallelle rammeaftaler, hvor en leverandør enten tager sig af serverdrift eller af it-arbejdspladerne eller begge dele. I alt vil kommunen bruge mellem 100 og 200 millioner kroner over de næste fire år. Leverandøren skal håndtere både post- og kalendersystemer fra Lotus Notes og Domine og migrere dem til Exchange for 10.000 brugere samt intranet og websites, hvor man blandt andet bruger Sharepoint. Dertil kommer et ESDH-system fra Cirius og 80 andre fagsystemer. Desuden skal leverandøren håndtere indkøb og levering af 18.000 it-arbejdspladser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere