Peoplesoft afskediger topdirektøren (opdateret)

Bestyrelsen i det amerikanske softwarefirma Peoplesoft har fyret den administrerende direktør Craig Conway med omgående virkning. I en meddelelse fortæller bestyrelsen, at den »ikke længere har tillid til Conways evne til at fortsætte med at lede firmaet«.

Craig Conway har stået i spidsen for Peoplesofts kamp for at forhindre Oracles fjendtlige overtagelse af firmaet.

I sidste måned vandt Oracle en stor sejr i opgøret med Justitsministeriet, som har forsøgt at forhindre overtagelsen, og ministeriet meddelte fredag, at rettens afgørelse ikke bliver anket.

Men Peoplesoft afviser, at afskedigelsen af Craig Conway har direkte forbindelse til Oracles forsøg på en fjendtlig overtagelse. Ifølge det amerikanske CRN betragter Wall Street overtagelsen som noget nær en realitet. Forventningen er, at handelen kommer til at koste 21 dollar pr. aktie.

»Fjernelsen af Conway, en af aftalens mest hårdnakkende modstandere, signalerer en noget større vilje til at forhandle fra Peoplesofts bestyrelse side,« citerer CRN en toneangivende analytiker for at sige.

Conway bliver erstattet af Peoplesoft-grundlægger Dave Duffield som administrerende direktør. Duffield trådte tilbage i 1999 og overlod posten til Conway efter 12 år i spidsen for firmaet.

Ifølge en talsmand for Peoplesoft kan Conway forvente et gyldent håndtryk på mellem 10 og 20 millioner dollar.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S