Digital House: Vi fusker ikke

Efter at Ekstra Bladet har hængt Digital House og Copytosh ud, står Digital House tilbage uforstående.

Jesper Busk Stahl, direktør hos Digital House er gal i skralden. Han havde ikke kendskab til, at Digital House var nævnt i Ekstra Bladets artikel i går, før den blev trykt, og han er sur over, at han ikke har fået mulighed for genmæle.

»Det er fuldstændig urimeligt, at Digital House er nævnt i den artikel,« siger Jesper Busk Stahl og fremhæver, at Digital House sætter stor ære i, at der er stor viden og gennemsigtighed bag kontrakterne.

Direktør Henrik Lundholm fra Visivo bekræfter dog overfor CRN, at der er hold i det, Ekstra Bladet skriver. Også det, der bliver skrevet om Digital House.

»Omkring 85 procent af de kontrakter, vi har fået gennem Ekstra Bladet, omhandler maskiner, der blevet solgt på en meget dyr måde. Samtidig er de meget uigennemsigtige og nogle af dem er direkte opsigtsvækkende,« siger Henrik Lundholm.

»Vi har ikke en eneste gang været i retten. Vi har ingen verserende sager ved Visivo. Vi er tidligere blevet orienteret om to sager fra advokat Anders Rynkebjerg. Derefter har vi talt med ham, og siden har vi ikke hørt fra ham,« siger en skuffet Jesper Busk Stahl.

Han fortæller videre, at de grundigt dobbelttjekker alle kontrakter for at sikre, at der ikke er nogen uregelmæssigheder.

Anders Rynkebjerg er advokat og specialiserer sig i kunder, der føler sig snydt af deres kopimaskineleverandør. Og han er langt fra enig i Jesper Busk Stahls udlægning.

Han fortæller, at han har fem løbende sager med Digital House, og at han betragter virksomheden som »en af en lang række virksomheder, der er problemer med«. Anders Rynkebjerg har rådet nogle af sine klienter til enten at sænke eller stoppe betalingerne til Digital House, og tilføjer, »at den tygger Digital House så på«.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil