Gartner: Nu er Europa kommet ud af cloud computing-startblokken

USA har længe ført an med at udvikle og bruge cloud computing forstået som jern-på-timebasis, mens Europa har lurepasset. Det er ved at ændre sig.

Artikel top billede

Nye it-tendenser og -teknologier har det med at blive født i USA for så først nogen tid senere at nå til vores del af verden.
Cloud computing er ingen undtagelse.

Gartner-analytiker Gregor Petri peger på, at cloud computing-udviklingen hidtil primært har fundet sted i USA.

Når man ser på infrastructure-as-a-service (IaaS), altså serverkraft lejet på forbrugsbasis, er det på den anden side af Atlanterhavet, at man har haft mest fart på både med hensyn til leverandører og brugere.

"Men i løbet af det seneste år har der været nogle opmuntrende tegn på, at public cloud IaaS også er ved at fange interessen hos både brugere, leverandører, regeringer og pressen i Europa," skriver Gartner-analytiker Gregor Petri i et blogindlæg.

"Brugerne stiller flere spørgsmål og påbegynder piloter og projekter; lokale leverandører bringer deres første eller endda andet tilbud på markedet; regeringer undersøger mulighederne, og EU har endda udtalt, at Europa ikke bare skal være 'cloud-venligt', men 'cloud-aktivt.'"

Europa stadig fragmenteret
Gregor Petri peger dog samtidig på, at det europæiske marked adskiller sig fra det amerikanske ved at være delt op i individuelle lande-markeder.

"Og selvom mange forbrugere anvender globale løsninger som Twitter og Facebook hele tiden, forventer jeg ikke, at det europæiske cloud IaaS-marked vil blive ekstremt ensartet i den nærmeste fremtid."

"Ikke kun fordi regulativer stadig forhindrer dette, men også fordi lokale kulturer, vaner og selv sådan noget som arbejdsforhold er ganske forskellige i forskellige dele af Europa."

Positive tegn i Danmark
Gartner-analytikerens indlæg bakkes op af nogle af de seneste begivenheder her i landet.

Mens Odense Kommune tidligere i år fik afslag fra Datatilsynet om at benytte Googles cloud-baserede Apps-kontorpakke, bliver der nu med regeringens fællesoffentlige digitaliseringsstrategi lagt op til, at loven skal ændres.

Dermed kan det allerede i 2012 være lovligt, at Odense Kommune og andre cloud-hungrende offentlige myndigheder anvender cloud computing fra datacentre uden for landets grænser.

På EU-niveau er Neelie Kroes, som er kommissær for it og tele, i gang med at få klarlagt, hvor data, der rykkes op i skyen, befinder sig rent fysisk.

"Cloud computing er mere end blot en teknisk udfordring. Ved at placere vores personlige data på fjern-servere, risikerer vi at miste kontrollen med data. Det kræver adskillige tiltag, fordi retten til beskyttelse af personlige data er en fundamental rettighed i EU," har hun tidligere udtalt.

IDC har tidligere vurderet, at europæiske virksomheder i 2015 vil købe cloud-baserede tjenester for 8,2 milliarder dollars, godt 42 milliarder kroner.

Sidste år blev der blot brugt 560 millioner dollars i Europa på cloud-services.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS