Turbo-boot på vej i Windows 8

Det kommende Windows 8 vil slå forgængerne med flere længder, når det kommer til opstartstid

Det skal være slut med at kunne drikke både halve og hele kopper kaffe, inden ens pc får startet ordentligt op. Det lover Microsoft, der i et blogindlæg beskriver, hvorfor man vil opleve nogle helt andre boot-tider i det kommende Windows 8.

"Vores løsning er en ny slags hurtig opstart-mode, der er en hybrid mellem en traditionel koldstart og at fortsætte fra dvale," skriver Gabe Aul fra Windows-teamet.

Ifølge Microsoft kan man regne med, at opstartstiderne på en Windows 8-pc vil blive 30 til 70 procent hurtigere end på en Windows 7-maskine.

Gabe Aul beskriver forskellen fra Windows 7 til Windows 8 således:

"... som i Windows 7 lukker vi alle bruger-sessioner, men i stedet for at lukke kernel-sessionen, sætter vi den i dvale."

"Den nye opstarts-mode vil give fordele på stort set alle systemer, uanset om de har en HDD eller en SSD, men for nyere systemer med SSD er det simpelthen fantastisk," skriver Gabe Aul.

Microsofts tiltag med den nye boot-funktion er ikke enestående.

Både i Apples nye Lion-styresystemet og i Googles Chrome OS er der fokus på, at opstarts-tiden skal minimeres mest muligt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job