Når sikkerhed, overvågning og it smelter sammen

SYNSPUNKT:

I de senere år har markedet for sikkerhed og videoovervågning været inde i en markant udvikling, ja, man kan måske endda kalde det et opsigtsvækkende paradigmeskifte. Flere og flere virksomheder får øjnene op for, hvorfor det kan betale sig at investere i IP-baserede videoovervågningsløsninger, og de helt enkle årsager er fleksibilitet, flere og bedre integrationsmuligheder med andre it-systemer og langt bedre billedkvalitet. Og netop denne tættere integration med andre it-systemer har også fået sikkerhedscheferne og de it-ansvarlige til at tænke i nye baner og endnu vigtigere – at tænke sammen.
For i takt med at sikkerheden bliver netværksbaseret, og it-systemerne udbygges, indser virksomhederne, at it og sikkerhed er uløseligt forbundne og skal anses som en del af kerneforretningen. Og det er her, at it-forhandlerne kan og bør udnytte deres relationer til it-chefen og viden om infrastruktur.
Denne branche- og samfundsmæssige udvikling tvinger derfor de traditionelle sikkerhedsinstallatører til at tænke i helt nye baner, da det ikke længere er nok at kunne montere et overvågningskamera; nu skal de vide alt om servere, netværk og software, hvilket jo er hverdag for den mest almindelige it-forhandler.
I takt med at lovgivningen åbner mere og mere op for brugen af videoovervågning, bør vi som producent af videobaseret overvågningssoftware være klar med løsninger og produkter, der kan støtte op om de øgede krav, der kommer fra politikerne om at sikre boligområder, kommunale anliggender og erhvervskunder.
Det kan Milestone. Vores åbne platform af videoovervågningssoftware kan integreres med mange forskellige hardware- og softwaresystemer, og det gør det muligt at binde sikkerhed, overvågning og it sammen, og det skaber samtidig en ny forretningsmulighed for it-forhandlerne. Tænk på den enorme mængde data der generes og de høje krav, der er for netværket for at kunne håndtere ”billeder”.
For at drive denne konvergens i markedet skal partnerne tilbydes omfattende træning og uddannelse, hvilket vi har stor fokus på hos Milestone, så de kan være på forkant med udviklingen og imødekomme kundernes forventninger om et tættere samspil mellem it og sikkerhed.
 

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S