Google TV kommer i ny version

Trods mange problemer vil Google ikke opgive sin tv-platform.

Artikel top billede

Lige omkring et år efter lanceringen af Google TV har internetfirmaet nu udsendt sin første store opdatering til tv-platformen. Den nye version er baseret på Android Honeycomb og skulle blandt andet byde på en mere simpel brugerflade og en direkte adgang til Android Market, hvor der ligger apps som er skræddersyet til fjernsynsbrug.

Google TV har kæmpet med store problemer lige siden lanceringen. Platformen er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.
 
Her kan man så frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet.

De første bokse har dog været plaget af fejl, dårlig brugervenlighed og manglende indhold. Som ComON kunne fortælle forleden, er en stor del af regningen endt hos Logitech. Allerede sidste år kom Logitech med en boks til Google TV-platformen - men drømmen om at smelte fjernsyn og web har ramt mange forhindringer.
 
Logitechs boks fik negative anmeldelser og forhandlerne har sendt flere bokse tilbage end der er solgt. Det har kostet Logitech et tab på 175 mio. kr.

I USA har de vigtigste tv-stationer som ABC, CBS og NBC valgte at boykotte Google TV. Den europæiske lancering er foreløbig udskudt til begyndelsen af 2012.

Med den nye softwareopdatering er der kommet en sektion "TV and movies", hvor man kan vælge mellem indhold fra Netflix, Amazon og andre udbydere. Google fortæller at der er adgang til 80.000 tv-serier og film, en del af indholdet er betalingspligtigt.

Søgefunktionen er blevet forbedret og finder nu ikke længere indhold hos de tv-stationer der blokerer Google TV.

Softwareopdateringen kommer i første omgang til de to settop-bokse Sony NSZ-GT1 og Sony NSX-GT1, senere følger Logitech Revue. Til næste år kommer nye bokse fra Samsung og Vizio.

Men spørgsmålet er, om det er nok til at redde Google TV fra den samme død, som har ramt mange andre Google-produkter. Ifølge New York Times har Google udskiftet mange af de medarbejdere, som har udviklet den oprindelige tv-platform.

Samtidig investerer Google yderligere en halv milliard kroner i et nyt indhold til Youtube, som snart bliver udvidet med en række nye kanaler.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S