Google TV kommer i ny version

Trods mange problemer vil Google ikke opgive sin tv-platform.

Artikel top billede

Lige omkring et år efter lanceringen af Google TV har internetfirmaet nu udsendt sin første store opdatering til tv-platformen. Den nye version er baseret på Android Honeycomb og skulle blandt andet byde på en mere simpel brugerflade og en direkte adgang til Android Market, hvor der ligger apps som er skræddersyet til fjernsynsbrug.

Google TV har kæmpet med store problemer lige siden lanceringen. Platformen er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.
 
Her kan man så frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet.

De første bokse har dog været plaget af fejl, dårlig brugervenlighed og manglende indhold. Som ComON kunne fortælle forleden, er en stor del af regningen endt hos Logitech. Allerede sidste år kom Logitech med en boks til Google TV-platformen - men drømmen om at smelte fjernsyn og web har ramt mange forhindringer.
 
Logitechs boks fik negative anmeldelser og forhandlerne har sendt flere bokse tilbage end der er solgt. Det har kostet Logitech et tab på 175 mio. kr.

I USA har de vigtigste tv-stationer som ABC, CBS og NBC valgte at boykotte Google TV. Den europæiske lancering er foreløbig udskudt til begyndelsen af 2012.

Med den nye softwareopdatering er der kommet en sektion "TV and movies", hvor man kan vælge mellem indhold fra Netflix, Amazon og andre udbydere. Google fortæller at der er adgang til 80.000 tv-serier og film, en del af indholdet er betalingspligtigt.

Søgefunktionen er blevet forbedret og finder nu ikke længere indhold hos de tv-stationer der blokerer Google TV.

Softwareopdateringen kommer i første omgang til de to settop-bokse Sony NSZ-GT1 og Sony NSX-GT1, senere følger Logitech Revue. Til næste år kommer nye bokse fra Samsung og Vizio.

Men spørgsmålet er, om det er nok til at redde Google TV fra den samme død, som har ramt mange andre Google-produkter. Ifølge New York Times har Google udskiftet mange af de medarbejdere, som har udviklet den oprindelige tv-platform.

Samtidig investerer Google yderligere en halv milliard kroner i et nyt indhold til Youtube, som snart bliver udvidet med en række nye kanaler.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos