Google TV kommer i ny version

Trods mange problemer vil Google ikke opgive sin tv-platform.

Artikel top billede

Lige omkring et år efter lanceringen af Google TV har internetfirmaet nu udsendt sin første store opdatering til tv-platformen. Den nye version er baseret på Android Honeycomb og skulle blandt andet byde på en mere simpel brugerflade og en direkte adgang til Android Market, hvor der ligger apps som er skræddersyet til fjernsynsbrug.

Google TV har kæmpet med store problemer lige siden lanceringen. Platformen er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.
 
Her kan man så frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet.

De første bokse har dog været plaget af fejl, dårlig brugervenlighed og manglende indhold. Som ComON kunne fortælle forleden, er en stor del af regningen endt hos Logitech. Allerede sidste år kom Logitech med en boks til Google TV-platformen - men drømmen om at smelte fjernsyn og web har ramt mange forhindringer.
 
Logitechs boks fik negative anmeldelser og forhandlerne har sendt flere bokse tilbage end der er solgt. Det har kostet Logitech et tab på 175 mio. kr.

I USA har de vigtigste tv-stationer som ABC, CBS og NBC valgte at boykotte Google TV. Den europæiske lancering er foreløbig udskudt til begyndelsen af 2012.

Med den nye softwareopdatering er der kommet en sektion "TV and movies", hvor man kan vælge mellem indhold fra Netflix, Amazon og andre udbydere. Google fortæller at der er adgang til 80.000 tv-serier og film, en del af indholdet er betalingspligtigt.

Søgefunktionen er blevet forbedret og finder nu ikke længere indhold hos de tv-stationer der blokerer Google TV.

Softwareopdateringen kommer i første omgang til de to settop-bokse Sony NSZ-GT1 og Sony NSX-GT1, senere følger Logitech Revue. Til næste år kommer nye bokse fra Samsung og Vizio.

Men spørgsmålet er, om det er nok til at redde Google TV fra den samme død, som har ramt mange andre Google-produkter. Ifølge New York Times har Google udskiftet mange af de medarbejdere, som har udviklet den oprindelige tv-platform.

Samtidig investerer Google yderligere en halv milliard kroner i et nyt indhold til Youtube, som snart bliver udvidet med en række nye kanaler.

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S