Årets it-fuser vader i popularitet

Kritiseret og udskældt. Men danskerne er vilde med NemID.

Artikel top billede

NemID har fået en hård fødsel med nedbrud, sikkerhedsproblemer og en titel som årets it-fuser 2010. Men danskerne har alligevel taget godt i mod den nye elektroniske signatur-løsning.

Det viser en tilfredshedsundersøgelse, som DanID selv har fået lavet.

I undersøgelsen blev der spurgt: "Er du tilfreds med NemID?" 90 procent af svarene falder i kategorierne "tilfreds, lidt tilfreds/meget tilfreds). 30 procent svarer i den højeste kategori, at de er "meget tilfredse". Se billedet.
Det er en fremgang fra sidste år, hvor kun 75 procent var "tilfredse" og 18 procent var "meget tilfredse".

Tilliden til NemID ligger forholdsvist højt niveau. 70 procent mener, at NemID er en sikker digital adgang.

Forhindrede ikke netbankindbrud

DanID og NemID slikker ellers i øjeblikket sine sår efter vellykkede indbrud i danske netbanker, hvor tilliden til NemID netop blev misbrugt ved at lave falske hjemmesider med den velkendte sign-on-boks og stjæle kodeord fra uforsigtige brugere i realtime.

Muligheden for at misbruge NemId kan måske blive større i fremtiden.
Flere og flere firmaer og offentlige institutioner er nemlig begyndt at anvende NemID. Ud over bankerne, der var de første til at anvende NemID har for eksempel 218 private virksomheder indgået en aftale om at bruge NemID som logon på deres hjemmesider.

Brugen af NemID på andre hjemmesider end netbanker og offentlige myndigheder er fordoblet fra 2010 til 2011. Fra 18 procent sidste år. Til 34 procent i år.

Mediebureauet MEC, der har lavet undersøgelsen, har spurgt 1500 personer over 18 år. 99 procent af dem svarede, at de kender til NemID.
Det er 4. gang, at tilfredshedsundersøgelsen bliver lavet siden starten i 2010. NemID har i dag 3,4 mio. brugere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S