Årets it-fuser vader i popularitet

Kritiseret og udskældt. Men danskerne er vilde med NemID.

Artikel top billede

NemID har fået en hård fødsel med nedbrud, sikkerhedsproblemer og en titel som årets it-fuser 2010. Men danskerne har alligevel taget godt i mod den nye elektroniske signatur-løsning.

Det viser en tilfredshedsundersøgelse, som DanID selv har fået lavet.

I undersøgelsen blev der spurgt: "Er du tilfreds med NemID?" 90 procent af svarene falder i kategorierne "tilfreds, lidt tilfreds/meget tilfreds). 30 procent svarer i den højeste kategori, at de er "meget tilfredse". Se billedet.
Det er en fremgang fra sidste år, hvor kun 75 procent var "tilfredse" og 18 procent var "meget tilfredse".

Tilliden til NemID ligger forholdsvist højt niveau. 70 procent mener, at NemID er en sikker digital adgang.

Forhindrede ikke netbankindbrud

DanID og NemID slikker ellers i øjeblikket sine sår efter vellykkede indbrud i danske netbanker, hvor tilliden til NemID netop blev misbrugt ved at lave falske hjemmesider med den velkendte sign-on-boks og stjæle kodeord fra uforsigtige brugere i realtime.

Muligheden for at misbruge NemId kan måske blive større i fremtiden.
Flere og flere firmaer og offentlige institutioner er nemlig begyndt at anvende NemID. Ud over bankerne, der var de første til at anvende NemID har for eksempel 218 private virksomheder indgået en aftale om at bruge NemID som logon på deres hjemmesider.

Brugen af NemID på andre hjemmesider end netbanker og offentlige myndigheder er fordoblet fra 2010 til 2011. Fra 18 procent sidste år. Til 34 procent i år.

Mediebureauet MEC, der har lavet undersøgelsen, har spurgt 1500 personer over 18 år. 99 procent af dem svarede, at de kender til NemID.
Det er 4. gang, at tilfredshedsundersøgelsen bliver lavet siden starten i 2010. NemID har i dag 3,4 mio. brugere.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura