Derfor skal du ikke købe ny harddisk lige nu

Priserne på harddiske er gået amok den seneste tid. Få forklaringen på hvorfor de pludselig er blevet så dyre, og hvorfor du skal vente med at købe - hvis du kan.

Vi har den seneste tid fået et par læserhenvendelser med spørgsmål om, hvorfor priserne på harddiske nærmest er eksploderet.

Vores læser Bent skriver blandt andet:

"Hvorfor er priserne på harddiske mere end fordoblet i løbet af den sidste uges tid? Og der er kun en tredjedel af det normale udbud på markedet i Danmark. Western Digital Black sata-600 2TB koster over 2.000 kroner nu. Hvad sker der?"

Normalt falder priserne på elektronik hele tiden, og udviklingen inden for harddiske har da også fulgt dette mønster i mange år.

Men i øjeblikket er Thailand ramt af voldsomme oversvømmelser, der har lammet massevis af fabrikker, der normalt står for en meget stor del af den samlede harddiskproduktion i verden.

Da fabrikkerne står under vand, er produktionen af harddiske stort set gået i stå, og det betyder, at der ikke kommer nye harddiske ud til de lokale, danske hardwarepushere.

Derfor er hylderne halvtomme, og forhandlerne kan tillade sig at sætte priserne op, da vi stadig har brug for nye harddiske til vores computere, mediecentre og NAS'er.

Det gode råd er derfor at vente med købe harddisk i øjeblikket - hvis du altså kan. Når der er kommet styr på oversvømmelserne i Thailand, vil produktionen formentlig hurtig komme op i gear igen, og vi kan forvente, at priserne kommer tilbage til et mere naturligt niveau.

I denne artikel fra New York Times kan der ses billeder af nogle af de fabrikker i Thailand, der er oversvømmede, heriblandt Western Digital.

Det er i øvrigt ikke første gang, at en naturkatastrofe er med til at få priserne til at stige inden for et hardware-område.

Tilbage i 1999 gik priserne på ram amok og blev femdoblet, efter at Taiwan var blevet ramt af et jordskælv. På det tidspunkt var en stor del af verdens ram-produktion placeret netop der.

Du kan læse mere om den gamle historie hos Computerworld.dk og mindes en tid, da prisen på 64 megabyte sdram bevægede sig fra 250 til 1.200 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis