Ulovligt at lade kunderne spamme deres venner

Dansk bank må stoppe smart marketing.

Det er ulovligt for firmaer at sende reklamer til personer, der ikke har bedt om det. Men så kan et firma jo bare få sine glade kunder til at overtage spam-tjansen, ikke?

Nej.

Forbrugerombudsmanden har bedt Spar Nord om at stoppe en kampagne, hvor bankens kunder blev stillet en præmie i udsigt, hvis de tippede en ven, kollega eller nabo om bankens fortræffeligheder.

Det er helt ok, hvis en tilfreds kunde på firmaers hjemmesider kan tippe sine venner via en e-mail eller sms, men det skal ske på kundens egen opfordring. Firmaer må ikke betale eller belønne kunderne for det. Så er det i strid med markedsføringslovens forbud mod spam, fordi vennerne typisk ikke selv har bedt om henvendelsen.

Vi garanterede ikke en belønning

Banken kendte tilsyneladende godt reglerne, men mente ikke, at bankens fremgangsmetode var en overtrædelse af markedsføringslovens § 6, stk. 1 om at sende uanmodede sms og e-mails. I video-opfordringen på bankens hjemmeside til sine eksisterende kunder lød det at: "Måske kvitterer vi med en overraskelse - stor eller lille - når du tipper en ven, kollega eller nabo."

Der var altså ikke en 100 procent sikkerhed for at man ville blive belønnet for at være menneskelig spammaskine af sine venner.

Men den spidsfindighed godkender Forbrugerombudsmanden ikke.
Forbrugerombudsmanden mener også, at det ville være i strid med god markedsføringsskik, hvis banken uofficielt og mundligt havde ladet det "sive", at der muligvis vankede en gave, hvis man opfordrede venner og familie til at deltage.

Gælder det også på Facebook?

I den konkrete sag kunne man enten via email eller sms opfordre venner til at tage et møde med banken.

Forbrugerombudsmanden mener, at uanset om banken belønnede sine kunder eller ej, så var sms-tjenesten en overtrædelse af spam-paragraffen.
Kunder indtastede telefonnummeret og vennens navn og sendte det til et servicenummer, og herfra fik personen en uopfordret sms om at tage en snak med Spar Nord.
Spar Nord har nu ændret de kritiserede punkter, og modtager ingen bøde fra ombudsmanden, fordi der ikke har været nogen konkrete tilfælde, hvor banken har betalt for "spam".

Sagen falder sammen med en lignende debat om de samme regler på sociale medier som Facebook. Her mener Forbrugerombudsmanden og hans skandinaviske kolleger, at det på samme måde er ulovligt at belønne kunder for at tiltrække sig andre kunders opmærksomhed. En holdning som de nethandlende ikke er enig i.

Der er flere oplysninger til firmaer om spam hos Forbrugerombudsmanden. Senest har ombudsmanden for eksempel sagt, at elektroniske julekort fra firmaer hurtigt kan betratgtes som spam, selv om de ikke indeholder noget konkret tilbud og at købe en vare.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job