Undgå at din Gmail-chat bliver fyldt med fjolser

Det er irriterende, at du ikke selv kan styre, hvem der kan se dig på din Gmail-chat. Se her, hvordan du ændrer på det.

Artikel top billede

Nej Google, ham her gider jeg ikke have på min chat-liste. (Foto: Mike Reed)

Du har måske prøvet det.

Der er kommet en ny mail, og du logger ind på Gmail eller din mail-adresse hos Google Apps for at læse den.

Men pludselig kan du se flere forretningsforbindelser, kolleger og kunder, som er online på den indbyggede Google-chat-liste, og du må skynde dig at gå offline for at undgå, at det begynder at vælte ind med beskeder.

Chat - eller instant messaging som det også kaldes - kan være en behagelig og hurtig kommunikationsform. Men ville det ikke være rart, hvis de folk, der er på din chat-liste hos Google, kun er folk, som du selv har tilføjet og rent faktisk ønsker at kommunikere med?

Problemet er nemlig, at alle folk, som du ofte kommunikerer med, automatisk kan blive tilføjet til chat-listen på din Gmail. Også selv om du ikke selv har godtkendt dem.

Det kan du dog ændre på.

Ændring i mail-indstillinger

Det gør du ved at logge ind på din Gmail, hvor du skal klikke på tandhjulet i højre hjørne. Her vælger du punktet "mail-indstillinger" og går ind under fanen "chat".

Scroll ned til punktet "Tilføj automatisk foreslåede kontaktpersoner" og vælg:

"Giv kun personer, som jeg udtrykkeligt har godkendt, tilladelse til at chatte med mig og se, om jeg er online."

Rediger din chatliste

Men du kan også redigere din chatliste selv og blot fjerne de enkeltpersoner, som du ikke ønsker skal være på den.

Det gør du ved at holde muse-markøren over deres navn og klikke på punktet "flere". 

Her kan du vælge helt at blokere vedkommende, hvis du ikke ønsker, at personen skal kunne kontakte dig og se, når du er online.

Men du kan også vælge at klikke på punktet "vis aldrig," hvis du blot vil fjerne personen fra din egen liste, så der i stedet bliver plads til andre personer, som du hellere vil kommunikere med. 

Ønsker du derimod, at personen altid skal være synlig på chatlisten, vælger du "vis altid."

Læs også:
Otte tricks der gør din Gmail meget federe

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S