Undgå at din Gmail-chat bliver fyldt med fjolser

Det er irriterende, at du ikke selv kan styre, hvem der kan se dig på din Gmail-chat. Se her, hvordan du ændrer på det.

Artikel top billede

Nej Google, ham her gider jeg ikke have på min chat-liste. (Foto: Mike Reed)

Du har måske prøvet det.

Der er kommet en ny mail, og du logger ind på Gmail eller din mail-adresse hos Google Apps for at læse den.

Men pludselig kan du se flere forretningsforbindelser, kolleger og kunder, som er online på den indbyggede Google-chat-liste, og du må skynde dig at gå offline for at undgå, at det begynder at vælte ind med beskeder.

Chat - eller instant messaging som det også kaldes - kan være en behagelig og hurtig kommunikationsform. Men ville det ikke være rart, hvis de folk, der er på din chat-liste hos Google, kun er folk, som du selv har tilføjet og rent faktisk ønsker at kommunikere med?

Problemet er nemlig, at alle folk, som du ofte kommunikerer med, automatisk kan blive tilføjet til chat-listen på din Gmail. Også selv om du ikke selv har godtkendt dem.

Det kan du dog ændre på.

Ændring i mail-indstillinger

Det gør du ved at logge ind på din Gmail, hvor du skal klikke på tandhjulet i højre hjørne. Her vælger du punktet "mail-indstillinger" og går ind under fanen "chat".

Scroll ned til punktet "Tilføj automatisk foreslåede kontaktpersoner" og vælg:

"Giv kun personer, som jeg udtrykkeligt har godkendt, tilladelse til at chatte med mig og se, om jeg er online."

Rediger din chatliste

Men du kan også redigere din chatliste selv og blot fjerne de enkeltpersoner, som du ikke ønsker skal være på den.

Det gør du ved at holde muse-markøren over deres navn og klikke på punktet "flere". 

Her kan du vælge helt at blokere vedkommende, hvis du ikke ønsker, at personen skal kunne kontakte dig og se, når du er online.

Men du kan også vælge at klikke på punktet "vis aldrig," hvis du blot vil fjerne personen fra din egen liste, så der i stedet bliver plads til andre personer, som du hellere vil kommunikere med. 

Ønsker du derimod, at personen altid skal være synlig på chatlisten, vælger du "vis altid."

Læs også:
Otte tricks der gør din Gmail meget federe

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S