Blæser til kamp: Derfor skal du overvåges mindre

Stærke kræfter på Christiansborg vil have ændret den omstridte logningsbekendtgørelse og samtidig kigge på Skats beføjelser til at overvåge danskerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Politisk flertal: Nu skal du overvåges mindre

Vidste du, at du bliver registreret 274 gange om dagen?

Kraftige overvågning eller en lempelse af overvågningen af danskernes telefon- og internettrafik.

Det er et af de hotte spørgsmål på Christiansborgs gange i disse dage.

For ifølge Venstre retsordfører, Karsten Lauritzen, skal politiet og PET have effektive overvågningsværktøjer, men måske har den omstridte logningsbekendtgørelse været lige hård nok kost for danske borgeres retssikkerhed og teleselskabernes økonomi. 
 
"Vi kan først konkludere på, om logningsbekendtgørelsen rent faktisk virker efter hensigten, når vi får en undersøgelse og høring om overvågningen," siger han.
 
Håber på forårs-høring
Udmeldingen kommer efter, at justitsminister Morten Bødskovs (V) i går fremsatte et lovforslag om at udskyde en revision af logningsbekendtgørelsen til første behandling i Folketinget går.
 
Justitsministerens udskydelse af lognings-revisionen ville betyde, at den nuværende registrering, der finder sted 550 milliarder gange om året af alle danskere til en pris på omkring 50 millioner kroner hos teleselskaberne, ville fortsætte som hidtil.
 
"I første omgang vil vi have en høring i det tidlige forår, hvor vi kan få belyst, hvor meget politiet og PET bruger overvågning, om omkostningerne for teleforbrugerne og teleselskaberne står mål med brugen og så selvfølgelig også borgernes retssikkerhed," siger Karsten Lauritzen fra Venstre.
 
Udover Venstre indgår Dansk Folkeparti, Enhedslisten og Liberal Alliance i et politisk flertal på 90 mandater, der ikke vil have udskudt revisionen, fordi de vil have kigget den nuværende overvågning efter i sømmene.
 
Flere overvågninger i spil
"Der var en arbejdsgruppe i sommers, der kiggede på en udvidelse af logningsbekendtgørelsen, og den er vi ikke med på. Vi ønsker umiddelbart at begrænse logningen, men det vil høringerne jo give svar på," siger Karsten Lauritzen
 
Karsten Lauritzen peger blandt andet på, at der også har været flere tilfælde, hvor data er blevet opbevaret i mere end de tilladte 12 måneder, og politiet efterfølgende har efterspurgt data, som burde have været slettet
 
Venstres retsordfører siger i samme åndedrag, at der også verserer sager, hvor Skat har været inde og trække oplysninger om danskere uden at have en dommerkendelse.

Derfor giver den store overvågning ikke mening længere

"I tilfældet med Skat kan man godt diskutere, om der er nogle retssikkerhedsmæssige problemer, som vi skal kigge på, mens vi er i gang med logningsbekendtgørelsen," siger Karsten Lauritzen. 
 
Samtidig mener han, at terrorbilledet har ændret sig markant, så den heftige overvågning måske ikke giver den store mening mere.
 
"I dag har vi et andet terrorbillede end i 2006, da vi kiggede efter Al-Qaeda-netværk. I dag har vi mere fokus på enkeltstående episoder, som vi eksempelvis har set i Norge," siger Karsten Lauritzen og henviser til sommerens Utøya-massakre.
 
"Så der er altså en række ting, der gør, at vi med et bredt flertal i Folketinget, vil sætte os ned og se på, om de stadig giver mening. Logningsbekendtgørelsen er en af disse ting," siger Karsten Lauritzen.
 
Revisionen i fare
VK-regeringen har selv udskudt revisionen af logningsbekendtgørelsen to gange med samme argumentation, som justitsminister Morten Bødskov (S) bruger nu.
 
Argumentationen går på, at man venter på, at EU's logningsdirektiv bliver ændret, hvilket automatisk vil få indflydelse på den danske overvågningslovgivning.   
 
Venstres retsordfører erkender nu, at den tidligere VK-regering også sad og ventede på, at der skulle ske noget på EU-niveau.

Han siger, at Danmark dog ikke kan vente i al evighed på, at der kommer ændringer i logningsdirektivet fra Bruxelles.
 
"En tredje udskydelse er ikke berettiget, lad os nu i stedet se på, om de gældende regler bliver brugt fornuftigt, og om omkostningerne i samfundsøkonomien står mål med, hvad vi får ud af at overvåge så mange på samme tid," forklarer Karsten Lauritzen, som samtidig bedyrer, at det ikke har noget at gøre med, at Venstre nu er et oppositionsparti.
 
"Revisionsklausulen er der jo, fordi det er et voldsomt indgreb, at alt internet og teledata bliver overvåget og lagret i lang tid hos internetudbyderne"
 
Selv om oppositionen nu klæber sig til revisionen af logningsbekendtgørelsen, var denne ret ellers i fare for halvandet år siden, da den daværende VK-regering arbejdede på at droppe revisionsretten for evigt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo