Forsker: Vi ved for lidt om indkøbsaftaler

Staten, kommuner og regioner ved ikke, om de fælles indkøbsaftaler under SKI og Finansministeriet giver billigere og bedre indkøb i de offentlige institutioner. Det er nemlig aldrig blevet undersøgt.

Artikel top billede

De offentlige indkøbsaftaler under Finansministeriet og SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) er sat i verden for at sikre, at offentlige institutioner køber ind så billigt som muligt og samtidig lever op til EU's udbudsregler om offentlige udbud. Men det er meget sparsomt, hvad der findes af dokumentation for, at de offentlige indkøbsaftaler leverer varen i form af lavere priser.

Det siger seniorforsker Ole Helby Petersen fra AKF (Anvendt Kommunal Forskning). Han kalder det paradoksalt, at det offentlige hvert år lader indkøb for et tocifret milliardbeløb foregå via indkøbsaftaler uden at undersøge, hvad indkøbsaftalerne betyder for både pris og kvalitet af de varer, som det offentlige køber.

»Der mangler generelt viden om, hvad der virker og ikke virker på området for udlicitering og indkøbsaftaler. Jeg vil ikke sige, at indkøbsaftaler bliver brugt i blinde, men man kan godt sige, at de offentlige indkøb stadig foregår med et par kraftige solbriller på i forhold til at dokumentere effekterne,« siger Ole Helby Petersen, som efterlyser uafhængige undersøgelser af området.

»Jeg mener, at den offentlige sektor har et ansvar i forhold til at dokumentere, at de indkøbsløsninger man tilbyder, faktisk er de mest effektive. Der er mange konkrete eksempler og aftaler, men der mangler samlede og tværgående analyser af, hvad indkøbsaftaler betyder for pris og kvalitet i den offentlige sektor - både på kort og langt sigt,« siger Ole Helby Petersen.

I november i fjor fremlagde SKI en såkaldt benchmark-undersøgelse, som viste, at det offentlige alene på rammeaftalerne for tele- og dataområdet årligt ville spare 250 millioner kroner. Ole Helby Petersen vil ikke udtale sig om kvaliteten af SKIs undersøgelse, men efterlyser generelt mere forskning på området.

»Mig bekendt findes der ikke forskningsbaserede analyser, der dokumenterer besparelser på indkøb af kontorartikler og printer og computere. SKI har i efteråret fået lavet en undersøgelse, som er interessant i denne sammenhæng, men man kunne godt ønske sig flere uafhængige analyser af området.  Der er mange muligheder for at gennemføre evalueringer af indkøbsaftalerne. Men det kræver, at der er en politisk vilje til stede, og at man afsætter de fornødne ressourcer,« siger han.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos