Forsker: Vi ved for lidt om indkøbsaftaler

Staten, kommuner og regioner ved ikke, om de fælles indkøbsaftaler under SKI og Finansministeriet giver billigere og bedre indkøb i de offentlige institutioner. Det er nemlig aldrig blevet undersøgt.

Artikel top billede

De offentlige indkøbsaftaler under Finansministeriet og SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) er sat i verden for at sikre, at offentlige institutioner køber ind så billigt som muligt og samtidig lever op til EU's udbudsregler om offentlige udbud. Men det er meget sparsomt, hvad der findes af dokumentation for, at de offentlige indkøbsaftaler leverer varen i form af lavere priser.

Det siger seniorforsker Ole Helby Petersen fra AKF (Anvendt Kommunal Forskning). Han kalder det paradoksalt, at det offentlige hvert år lader indkøb for et tocifret milliardbeløb foregå via indkøbsaftaler uden at undersøge, hvad indkøbsaftalerne betyder for både pris og kvalitet af de varer, som det offentlige køber.

»Der mangler generelt viden om, hvad der virker og ikke virker på området for udlicitering og indkøbsaftaler. Jeg vil ikke sige, at indkøbsaftaler bliver brugt i blinde, men man kan godt sige, at de offentlige indkøb stadig foregår med et par kraftige solbriller på i forhold til at dokumentere effekterne,« siger Ole Helby Petersen, som efterlyser uafhængige undersøgelser af området.

»Jeg mener, at den offentlige sektor har et ansvar i forhold til at dokumentere, at de indkøbsløsninger man tilbyder, faktisk er de mest effektive. Der er mange konkrete eksempler og aftaler, men der mangler samlede og tværgående analyser af, hvad indkøbsaftaler betyder for pris og kvalitet i den offentlige sektor - både på kort og langt sigt,« siger Ole Helby Petersen.

I november i fjor fremlagde SKI en såkaldt benchmark-undersøgelse, som viste, at det offentlige alene på rammeaftalerne for tele- og dataområdet årligt ville spare 250 millioner kroner. Ole Helby Petersen vil ikke udtale sig om kvaliteten af SKIs undersøgelse, men efterlyser generelt mere forskning på området.

»Mig bekendt findes der ikke forskningsbaserede analyser, der dokumenterer besparelser på indkøb af kontorartikler og printer og computere. SKI har i efteråret fået lavet en undersøgelse, som er interessant i denne sammenhæng, men man kunne godt ønske sig flere uafhængige analyser af området.  Der er mange muligheder for at gennemføre evalueringer af indkøbsaftalerne. Men det kræver, at der er en politisk vilje til stede, og at man afsætter de fornødne ressourcer,« siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S