Forsker: Vi ved for lidt om indkøbsaftaler

Staten, kommuner og regioner ved ikke, om de fælles indkøbsaftaler under SKI og Finansministeriet giver billigere og bedre indkøb i de offentlige institutioner. Det er nemlig aldrig blevet undersøgt.

Artikel top billede

De offentlige indkøbsaftaler under Finansministeriet og SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice) er sat i verden for at sikre, at offentlige institutioner køber ind så billigt som muligt og samtidig lever op til EU's udbudsregler om offentlige udbud. Men det er meget sparsomt, hvad der findes af dokumentation for, at de offentlige indkøbsaftaler leverer varen i form af lavere priser.

Det siger seniorforsker Ole Helby Petersen fra AKF (Anvendt Kommunal Forskning). Han kalder det paradoksalt, at det offentlige hvert år lader indkøb for et tocifret milliardbeløb foregå via indkøbsaftaler uden at undersøge, hvad indkøbsaftalerne betyder for både pris og kvalitet af de varer, som det offentlige køber.

»Der mangler generelt viden om, hvad der virker og ikke virker på området for udlicitering og indkøbsaftaler. Jeg vil ikke sige, at indkøbsaftaler bliver brugt i blinde, men man kan godt sige, at de offentlige indkøb stadig foregår med et par kraftige solbriller på i forhold til at dokumentere effekterne,« siger Ole Helby Petersen, som efterlyser uafhængige undersøgelser af området.

»Jeg mener, at den offentlige sektor har et ansvar i forhold til at dokumentere, at de indkøbsløsninger man tilbyder, faktisk er de mest effektive. Der er mange konkrete eksempler og aftaler, men der mangler samlede og tværgående analyser af, hvad indkøbsaftaler betyder for pris og kvalitet i den offentlige sektor - både på kort og langt sigt,« siger Ole Helby Petersen.

I november i fjor fremlagde SKI en såkaldt benchmark-undersøgelse, som viste, at det offentlige alene på rammeaftalerne for tele- og dataområdet årligt ville spare 250 millioner kroner. Ole Helby Petersen vil ikke udtale sig om kvaliteten af SKIs undersøgelse, men efterlyser generelt mere forskning på området.

»Mig bekendt findes der ikke forskningsbaserede analyser, der dokumenterer besparelser på indkøb af kontorartikler og printer og computere. SKI har i efteråret fået lavet en undersøgelse, som er interessant i denne sammenhæng, men man kunne godt ønske sig flere uafhængige analyser af området.  Der er mange muligheder for at gennemføre evalueringer af indkøbsaftalerne. Men det kræver, at der er en politisk vilje til stede, og at man afsætter de fornødne ressourcer,« siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job