Her er de apps, du vil savne på Windows Phone

Føljeton - dag 4: Kan en iPhone-dreng lære at elske en Windows Phone? PC World Business Centers journalist har i en uge droppet sin elskede iPhone til fordel for en Windows Phone.

Artikel top billede

En af de ting, der er sværest ved at skifte mobilt styresystem, er at sige farvel til de mange dyre apps, du gennem tiden har købt.

Da jeg tidligere på ugen smed min iPhone ned i en skuffe og erstattede den med en Windows Phone, måtte jeg sige farvel til en lang række apps, som jeg havde købt til min iPhone.

Og det er måske lige netop den største udfordring for et styresystem som Windows Phone.

Mange brugere har ligesom jeg låst sig selv inde på enten Android-platformen eller Apples iOS-platform, hvor de har investeret en del sparepenge i en række apps, der efterhånden er gået hen og blevet uundværlige.

Og problemet er særligt stort på en mindre udbredt platform som Windows Phone, hvor udvalget af apps er betydeligt mindre end hos iPhone og Android.

Mange apps mangler

Problemet er størst med de nyeste apps, der næsten altid kommer først til iPhone og Android. Men på min Windows Phone mangler jeg også en række populære apps, som eksempelvis min netbank, en officiel Dropbox-app, Viber, Instagram, og paradoksalt nok også Skype, der ellers er ejet af Microsoft.

Problemet viste sig dog ikke at være helt så slemt, som jeg frygtede. Der findes faktisk også en række populære apps til Windows Phone. Eksempelvis fandt jeg en Angry Birds-app, en Facebook-app og danske TV 2 News' app er også blevet produceret i en udgave til Windows Phone.

Læs også:  
  
Dag 1: Kan en iPhone-dreng lære at elske Windows Phone?

Dag 2: Derfor er Windows Phone bedre til Facebook end iPhone

Dag 3: Office til Windows Phone er en fis i en hornlygte

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos