Her er de apps, du vil savne på Windows Phone

Føljeton - dag 4: Kan en iPhone-dreng lære at elske en Windows Phone? PC World Business Centers journalist har i en uge droppet sin elskede iPhone til fordel for en Windows Phone.

Artikel top billede

En af de ting, der er sværest ved at skifte mobilt styresystem, er at sige farvel til de mange dyre apps, du gennem tiden har købt.

Da jeg tidligere på ugen smed min iPhone ned i en skuffe og erstattede den med en Windows Phone, måtte jeg sige farvel til en lang række apps, som jeg havde købt til min iPhone.

Og det er måske lige netop den største udfordring for et styresystem som Windows Phone.

Mange brugere har ligesom jeg låst sig selv inde på enten Android-platformen eller Apples iOS-platform, hvor de har investeret en del sparepenge i en række apps, der efterhånden er gået hen og blevet uundværlige.

Og problemet er særligt stort på en mindre udbredt platform som Windows Phone, hvor udvalget af apps er betydeligt mindre end hos iPhone og Android.

Mange apps mangler

Problemet er størst med de nyeste apps, der næsten altid kommer først til iPhone og Android. Men på min Windows Phone mangler jeg også en række populære apps, som eksempelvis min netbank, en officiel Dropbox-app, Viber, Instagram, og paradoksalt nok også Skype, der ellers er ejet af Microsoft.

Problemet viste sig dog ikke at være helt så slemt, som jeg frygtede. Der findes faktisk også en række populære apps til Windows Phone. Eksempelvis fandt jeg en Angry Birds-app, en Facebook-app og danske TV 2 News' app er også blevet produceret i en udgave til Windows Phone.

Læs også:  
  
Dag 1: Kan en iPhone-dreng lære at elske Windows Phone?

Dag 2: Derfor er Windows Phone bedre til Facebook end iPhone

Dag 3: Office til Windows Phone er en fis i en hornlygte

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS