Her er de apps, du vil savne på Windows Phone

Føljeton - dag 4: Kan en iPhone-dreng lære at elske en Windows Phone? PC World Business Centers journalist har i en uge droppet sin elskede iPhone til fordel for en Windows Phone.

Artikel top billede

En af de ting, der er sværest ved at skifte mobilt styresystem, er at sige farvel til de mange dyre apps, du gennem tiden har købt.

Da jeg tidligere på ugen smed min iPhone ned i en skuffe og erstattede den med en Windows Phone, måtte jeg sige farvel til en lang række apps, som jeg havde købt til min iPhone.

Og det er måske lige netop den største udfordring for et styresystem som Windows Phone.

Mange brugere har ligesom jeg låst sig selv inde på enten Android-platformen eller Apples iOS-platform, hvor de har investeret en del sparepenge i en række apps, der efterhånden er gået hen og blevet uundværlige.

Og problemet er særligt stort på en mindre udbredt platform som Windows Phone, hvor udvalget af apps er betydeligt mindre end hos iPhone og Android.

Mange apps mangler

Problemet er størst med de nyeste apps, der næsten altid kommer først til iPhone og Android. Men på min Windows Phone mangler jeg også en række populære apps, som eksempelvis min netbank, en officiel Dropbox-app, Viber, Instagram, og paradoksalt nok også Skype, der ellers er ejet af Microsoft.

Problemet viste sig dog ikke at være helt så slemt, som jeg frygtede. Der findes faktisk også en række populære apps til Windows Phone. Eksempelvis fandt jeg en Angry Birds-app, en Facebook-app og danske TV 2 News' app er også blevet produceret i en udgave til Windows Phone.

Læs også:  
  
Dag 1: Kan en iPhone-dreng lære at elske Windows Phone?

Dag 2: Derfor er Windows Phone bedre til Facebook end iPhone

Dag 3: Office til Windows Phone er en fis i en hornlygte

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job