Her er de apps, du vil savne på Windows Phone

Føljeton - dag 4: Kan en iPhone-dreng lære at elske en Windows Phone? PC World Business Centers journalist har i en uge droppet sin elskede iPhone til fordel for en Windows Phone.

Artikel top billede

En af de ting, der er sværest ved at skifte mobilt styresystem, er at sige farvel til de mange dyre apps, du gennem tiden har købt.

Da jeg tidligere på ugen smed min iPhone ned i en skuffe og erstattede den med en Windows Phone, måtte jeg sige farvel til en lang række apps, som jeg havde købt til min iPhone.

Og det er måske lige netop den største udfordring for et styresystem som Windows Phone.

Mange brugere har ligesom jeg låst sig selv inde på enten Android-platformen eller Apples iOS-platform, hvor de har investeret en del sparepenge i en række apps, der efterhånden er gået hen og blevet uundværlige.

Og problemet er særligt stort på en mindre udbredt platform som Windows Phone, hvor udvalget af apps er betydeligt mindre end hos iPhone og Android.

Mange apps mangler

Problemet er størst med de nyeste apps, der næsten altid kommer først til iPhone og Android. Men på min Windows Phone mangler jeg også en række populære apps, som eksempelvis min netbank, en officiel Dropbox-app, Viber, Instagram, og paradoksalt nok også Skype, der ellers er ejet af Microsoft.

Problemet viste sig dog ikke at være helt så slemt, som jeg frygtede. Der findes faktisk også en række populære apps til Windows Phone. Eksempelvis fandt jeg en Angry Birds-app, en Facebook-app og danske TV 2 News' app er også blevet produceret i en udgave til Windows Phone.

Læs også:  
  
Dag 1: Kan en iPhone-dreng lære at elske Windows Phone?

Dag 2: Derfor er Windows Phone bedre til Facebook end iPhone

Dag 3: Office til Windows Phone er en fis i en hornlygte

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S