Forøg din computers sikkerhed med 50 procent

Risikoen for at blive få en virus eller en trojansk hest er ifølge Microsoft dobbelt så stor, hvis du ikke frakobler denne Windows-funktion. Få hemmeligheden at vide her.

Forøg din computers sikkerhed med 50 procent

Det er ikke sensationsjournalistik, når vi skriver, at én enkelt funktion i Microsofts nyeste styresystem, Windows 7, faktisk gør, at din computer er dobbelt så udsat for at blive inficeret af skadelig programkode.

Microsoft har selv påpeget problematikken i den såkaldte Security Intelligence Report, der belyser Windows-platformens sikkerhedstilstand.

Den udkommer to gange årligt, og den seneste udgave beretter, at Windows-funktionen 'autorun', på dansk 'automatisk afspilning', er årsag til hele 50 procent af den skadelige kode, der sniger sig ind på folks computere og forårsager ravage eller i værste fald mistede finanser.

En bjørnetjeneste?

Autorun er den funktion, der kommer til syne på skærmen, når du indsætter en dvd eller kobler et USB-drev til computeren. Hvis funktionen skal aktiveres, må der nødvendigvis være en eller flere særlige filer på mediet eller drevet, som funktionen genkender.

Desværre forholder det sig af samme grund således, at Autorun er et yndet mål for enkeltpersoner og organisationer, der ønsker at inficere andres computere.

Ifølge rapportens anbefalinger bør funktionen kobles fra, hvis du ofte benytter optiske medier eller hukommelsesnøgler.

Forøg sikkerhedsniveauet

Du kan frakoble Autorun på flere måder, men det måske nemmeste er at hente et gratis tredjepartsværktøj, hvor du nemt kan fjerne flueben ud fra samtlige felter, hvilket betyder, at du - indtil videre i hvert fald - vinker helt farvel til funktionen.

For at komme i gang skal du besøge [url=http://disableautorun.com[/url] og vælge menupunktet 'Download'. Når værktøjet er hentet, skal du køre det.

Dernæst gælder det om at vælge menupunktet 'Disables AutoRun on all kinds of drives', trykke på 'Apply'-knappen og genstarte maskinen. Efter endt genstart er de nye indstillinger trådt i kraft.

Har du stadig ikke Windows 7, og benytter du fortsat XP? Selv samme rapport fra Microsoft kan også berette, at Windows XP-maskiner inficeres 10 gange hyppigere, end hvis computeren havde Windows 7 installeret...

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS