Ny og fræk mus er perfekt til Powerpoint-præsentationer

Ny Logitech-mus er designet til PowerPoint-narkomaner.

Artikel top billede

Der var engang, da mus og musemåtter var fast inventar på ethvert skrivebord. Men efterhånden som bærbare computere har fået bedre og mere intelligente pegefelter, er der blevet længere og længere mellem computer-musene på landets skriveborde.

Men nu forsøger Logitech, der gennem mange år har været en af verdens førende producenter af computermus, at genopfinde musen.

Det sker med lanceringen af Logitech Cube Mouse, der afviger væsentligt i designet fra den traditionelle computermus.

Den nye mus er firkantet, mindre og har en berøringsfølsom overflade, der kan bruges, når du skal scrolle på hjemmesider. Det giver ifølge Logitech en internet-oplevelse i stil med den, du kender fra din smartphone.

Og når musen løftes fra dit skrivebord, registrerer den det straks og går automatisk i "præsentationstilstand", hvor du kan holde den i hånden som en fjernbetjening og med et enkelt klik kan skifte dias i din præsentation.

Passer i skjortelommen

Desuden er Logitech Cube mere kompakt end en almindelig mus og er ikke støre, end at den kan ligge i en skjortelomme, hvilket Logitech hævder gør den til et perfekt arbejdsredskab for alle, der ofte plager folk med PowerPoint-præsentationer i løbet af arbejdsdagen.

Logitech-musen er trådløs, og det indbyggede batteri oplades via en mini-usb-port.

Musen kan forudbestilles nu på Logitechs hjemmeside, og den koster 499 kroner, hvilket er 50 kroner billigere end Apples Magic Mouse, der ligesom Logitech Cube har erstattet museknapperne med en berøringsfølsom overflade.

Spørgsmålet er dog, om computer-brugerne tager godt imod computer-mus med et usædvanligt design. I 1998 introducerede Apple den såkaldte hockey-puck-mus, der skilte sig ud fra konkurrenterne ved at have et iøjnefaldende design, der gav associationer til en ishockey-puck.

Men den regnes i dag for at være en af Apples største fiaskoer gennem tiderne. Det skyldes, at musen hurtigt blev et hadeobjekt hos brugerne, fordi den var lille, ukomfortabel og havde dårlig ergonomi.

Læs også:
 

Galleri: Her er fire lækre mus til din computer  

Sådan laver du en superfed PowerPoint-præsentation 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S