Ny og fræk mus er perfekt til Powerpoint-præsentationer

Ny Logitech-mus er designet til PowerPoint-narkomaner.

Artikel top billede

Der var engang, da mus og musemåtter var fast inventar på ethvert skrivebord. Men efterhånden som bærbare computere har fået bedre og mere intelligente pegefelter, er der blevet længere og længere mellem computer-musene på landets skriveborde.

Men nu forsøger Logitech, der gennem mange år har været en af verdens førende producenter af computermus, at genopfinde musen.

Det sker med lanceringen af Logitech Cube Mouse, der afviger væsentligt i designet fra den traditionelle computermus.

Den nye mus er firkantet, mindre og har en berøringsfølsom overflade, der kan bruges, når du skal scrolle på hjemmesider. Det giver ifølge Logitech en internet-oplevelse i stil med den, du kender fra din smartphone.

Og når musen løftes fra dit skrivebord, registrerer den det straks og går automatisk i "præsentationstilstand", hvor du kan holde den i hånden som en fjernbetjening og med et enkelt klik kan skifte dias i din præsentation.

Passer i skjortelommen

Desuden er Logitech Cube mere kompakt end en almindelig mus og er ikke støre, end at den kan ligge i en skjortelomme, hvilket Logitech hævder gør den til et perfekt arbejdsredskab for alle, der ofte plager folk med PowerPoint-præsentationer i løbet af arbejdsdagen.

Logitech-musen er trådløs, og det indbyggede batteri oplades via en mini-usb-port.

Musen kan forudbestilles nu på Logitechs hjemmeside, og den koster 499 kroner, hvilket er 50 kroner billigere end Apples Magic Mouse, der ligesom Logitech Cube har erstattet museknapperne med en berøringsfølsom overflade.

Spørgsmålet er dog, om computer-brugerne tager godt imod computer-mus med et usædvanligt design. I 1998 introducerede Apple den såkaldte hockey-puck-mus, der skilte sig ud fra konkurrenterne ved at have et iøjnefaldende design, der gav associationer til en ishockey-puck.

Men den regnes i dag for at være en af Apples største fiaskoer gennem tiderne. Det skyldes, at musen hurtigt blev et hadeobjekt hos brugerne, fordi den var lille, ukomfortabel og havde dårlig ergonomi.

Læs også:
 

Galleri: Her er fire lækre mus til din computer  

Sådan laver du en superfed PowerPoint-præsentation 

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S