Har Logitech opfundet fremtidens mus?

Mange har forsøgt at revolutionere musen. Nu prøver Logitech igen.

Artikel top billede

Logitech forsøger sig nu med et helt nyt design til den gammelkendte computermus. Man skulle tro at det er næsten umuligt at genopfinde musen. Der er allerede afprøvet alle tænkelige varianter og former - men Logitech mener alligevel, at man har fundet på noget nyt.

Der er ikke noget scroll-hjul på den firkantede mus, Cube. I stedet skal man scrolle ved at føre fingeren hen over musens hovedpanel. Det minder om den måde man bruger en touchskærm på en smartphone. Logitech kalder denne teknologi for Flow Scroll.

Hvis man løfter Cube op i luften, skifter den selv til presenter-modus. Her kan den så bruges til at skifte mellem slides i en præsentation ved at trykke på overfladen.

Musen bruger et lithium-polymer-batteri og den er udstyret med en display der viser batteriets ladetilstand og en tænd/sluk-knap på toppen.

Cube-musens form og størrelse kan sammenlignes med en tændstiksæske, så den er også lige til at proppe i lommen (og nem at miste, skulle man tro) og skulle ligge godt i hånden.

Der kræves også en trådløs modtager på computeren, der bruger 2,4 GHz teknologi. Den er også meget lille og understøtter op til seks enheder.

Den usædvanlige mus er en af de mange dimser, der bliver vist frem på næste uges Consumer Electronics Show i Las Vegas. Den kommer i handlen til februar og den europæiske pris oplyses til 69 euro.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks