Har Logitech opfundet fremtidens mus?

Mange har forsøgt at revolutionere musen. Nu prøver Logitech igen.

Artikel top billede

Logitech forsøger sig nu med et helt nyt design til den gammelkendte computermus. Man skulle tro at det er næsten umuligt at genopfinde musen. Der er allerede afprøvet alle tænkelige varianter og former - men Logitech mener alligevel, at man har fundet på noget nyt.

Der er ikke noget scroll-hjul på den firkantede mus, Cube. I stedet skal man scrolle ved at føre fingeren hen over musens hovedpanel. Det minder om den måde man bruger en touchskærm på en smartphone. Logitech kalder denne teknologi for Flow Scroll.

Hvis man løfter Cube op i luften, skifter den selv til presenter-modus. Her kan den så bruges til at skifte mellem slides i en præsentation ved at trykke på overfladen.

Musen bruger et lithium-polymer-batteri og den er udstyret med en display der viser batteriets ladetilstand og en tænd/sluk-knap på toppen.

Cube-musens form og størrelse kan sammenlignes med en tændstiksæske, så den er også lige til at proppe i lommen (og nem at miste, skulle man tro) og skulle ligge godt i hånden.

Der kræves også en trådløs modtager på computeren, der bruger 2,4 GHz teknologi. Den er også meget lille og understøtter op til seks enheder.

Den usædvanlige mus er en af de mange dimser, der bliver vist frem på næste uges Consumer Electronics Show i Las Vegas. Den kommer i handlen til februar og den europæiske pris oplyses til 69 euro.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S