Har Logitech opfundet fremtidens mus?

Mange har forsøgt at revolutionere musen. Nu prøver Logitech igen.

Artikel top billede

Logitech forsøger sig nu med et helt nyt design til den gammelkendte computermus. Man skulle tro at det er næsten umuligt at genopfinde musen. Der er allerede afprøvet alle tænkelige varianter og former - men Logitech mener alligevel, at man har fundet på noget nyt.

Der er ikke noget scroll-hjul på den firkantede mus, Cube. I stedet skal man scrolle ved at føre fingeren hen over musens hovedpanel. Det minder om den måde man bruger en touchskærm på en smartphone. Logitech kalder denne teknologi for Flow Scroll.

Hvis man løfter Cube op i luften, skifter den selv til presenter-modus. Her kan den så bruges til at skifte mellem slides i en præsentation ved at trykke på overfladen.

Musen bruger et lithium-polymer-batteri og den er udstyret med en display der viser batteriets ladetilstand og en tænd/sluk-knap på toppen.

Cube-musens form og størrelse kan sammenlignes med en tændstiksæske, så den er også lige til at proppe i lommen (og nem at miste, skulle man tro) og skulle ligge godt i hånden.

Der kræves også en trådløs modtager på computeren, der bruger 2,4 GHz teknologi. Den er også meget lille og understøtter op til seks enheder.

Den usædvanlige mus er en af de mange dimser, der bliver vist frem på næste uges Consumer Electronics Show i Las Vegas. Den kommer i handlen til februar og den europæiske pris oplyses til 69 euro.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird