Har Logitech opfundet fremtidens mus?

Mange har forsøgt at revolutionere musen. Nu prøver Logitech igen.

Artikel top billede

Logitech forsøger sig nu med et helt nyt design til den gammelkendte computermus. Man skulle tro at det er næsten umuligt at genopfinde musen. Der er allerede afprøvet alle tænkelige varianter og former - men Logitech mener alligevel, at man har fundet på noget nyt.

Der er ikke noget scroll-hjul på den firkantede mus, Cube. I stedet skal man scrolle ved at føre fingeren hen over musens hovedpanel. Det minder om den måde man bruger en touchskærm på en smartphone. Logitech kalder denne teknologi for Flow Scroll.

Hvis man løfter Cube op i luften, skifter den selv til presenter-modus. Her kan den så bruges til at skifte mellem slides i en præsentation ved at trykke på overfladen.

Musen bruger et lithium-polymer-batteri og den er udstyret med en display der viser batteriets ladetilstand og en tænd/sluk-knap på toppen.

Cube-musens form og størrelse kan sammenlignes med en tændstiksæske, så den er også lige til at proppe i lommen (og nem at miste, skulle man tro) og skulle ligge godt i hånden.

Der kræves også en trådløs modtager på computeren, der bruger 2,4 GHz teknologi. Den er også meget lille og understøtter op til seks enheder.

Den usædvanlige mus er en af de mange dimser, der bliver vist frem på næste uges Consumer Electronics Show i Las Vegas. Den kommer i handlen til februar og den europæiske pris oplyses til 69 euro.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job