Anonymous afviser angreb på danske skoler

Hackere vil alligevel ikke angribe skoler - men truer Ekstra Bladet og CSIS.

Artikel top billede

Et ny videobudskab som er udsendt i Anonymous-gruppens navn afviser at der skulle være planer om at angribe danske skoler. Det er i direkte modstrid med en meddelelse fra sidste uge, hvor gruppen fortæller at man vil angribe skoler, universiteter og myndigheder i Danmark og flere andre europæiske lande.

"Mange lande tror at vi vil angribe det danske skolesystem. Det danske it-sikkerhedsfirma CSIS hævder endda at vi har adgang til mange skoler i Tyskland. Denne udtalelse kan læses i avisen ekstrabladet.dk. Med falske påstande gør de sig selv til mål. Ingen har sagt at vi vil skade det danske skolesystem. Ingen har sagt at vi har adgang til det tyske skolesystem," hedder det i videoen.

Denne meddelelse kan tolkes som en trussel mod Ekstra Bladet og CSIS. Historien om Anonymous-truslen mod de danske skoler er bragt i mange medier i sidste uge - også i ComON. Men hackerne har åbenbart valgt at fokusere deres vrede på Ekstra Bladet.

CSIS kunne i sidste uge fortælle at Anonymous har frigivet adgangskoder til en firewall hos en skole i Tyskland samt skærmbilleder, der dokumenterer adgang til flere mailkonti hos tyske skoler.

"Vi vil offentliggøre e-mails og data som viser at der er korruption i Europa. Denne operation vil vare i flere måneder. De primære mål vil være Grækenland, Schweiz, Tyskland, Danmark, Holland og Italien," fortalte Anonymous i sidste uge på Youtube.

Men det er umuligt at vide, om det er hacker-gruppen selv, enkelte medlemmer eller helt andre, der står bag. Der er tidligere udsendt forvirrende og modstridende meldinger i hacker-gruppens navn - herunder et planlagt angreb på Facebook, som aldrig blev til noget.

Peter Kruse fra CSIS tror da heller ikke, at det er Anonymous der har udsendt den seneste trussel.

"Baseret på en efterforskning gennemført i weekenden tyder alt på at der er tale om en mindre gruppe teenagere, som forsøger at opnå støtte hos Anonymous til deres operation, hvilket vi kan se ikke lykkedes, da flere ligesom os, kan se at der er modstridende oplysninger," siger han til ComON.

Han peger på at meldingen om, at man ikke vil angribe de danske skoler, går stik imod det, der blev meldt ud i videoen fra sidste uge.

"Som en neutral observation er det netop denne type statements som frigives under "Anonymous" der gør at mange der står udenfor bliver forvirret. At angribe skoler og uddannelsesinstitutioner kan dårligt være i Anonymous interesse," konstaterer Peter Kruse.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S