Anonymous afviser angreb på danske skoler

Hackere vil alligevel ikke angribe skoler - men truer Ekstra Bladet og CSIS.

Artikel top billede

Et ny videobudskab som er udsendt i Anonymous-gruppens navn afviser at der skulle være planer om at angribe danske skoler. Det er i direkte modstrid med en meddelelse fra sidste uge, hvor gruppen fortæller at man vil angribe skoler, universiteter og myndigheder i Danmark og flere andre europæiske lande.

"Mange lande tror at vi vil angribe det danske skolesystem. Det danske it-sikkerhedsfirma CSIS hævder endda at vi har adgang til mange skoler i Tyskland. Denne udtalelse kan læses i avisen ekstrabladet.dk. Med falske påstande gør de sig selv til mål. Ingen har sagt at vi vil skade det danske skolesystem. Ingen har sagt at vi har adgang til det tyske skolesystem," hedder det i videoen.

Denne meddelelse kan tolkes som en trussel mod Ekstra Bladet og CSIS. Historien om Anonymous-truslen mod de danske skoler er bragt i mange medier i sidste uge - også i ComON. Men hackerne har åbenbart valgt at fokusere deres vrede på Ekstra Bladet.

CSIS kunne i sidste uge fortælle at Anonymous har frigivet adgangskoder til en firewall hos en skole i Tyskland samt skærmbilleder, der dokumenterer adgang til flere mailkonti hos tyske skoler.

"Vi vil offentliggøre e-mails og data som viser at der er korruption i Europa. Denne operation vil vare i flere måneder. De primære mål vil være Grækenland, Schweiz, Tyskland, Danmark, Holland og Italien," fortalte Anonymous i sidste uge på Youtube.

Men det er umuligt at vide, om det er hacker-gruppen selv, enkelte medlemmer eller helt andre, der står bag. Der er tidligere udsendt forvirrende og modstridende meldinger i hacker-gruppens navn - herunder et planlagt angreb på Facebook, som aldrig blev til noget.

Peter Kruse fra CSIS tror da heller ikke, at det er Anonymous der har udsendt den seneste trussel.

"Baseret på en efterforskning gennemført i weekenden tyder alt på at der er tale om en mindre gruppe teenagere, som forsøger at opnå støtte hos Anonymous til deres operation, hvilket vi kan se ikke lykkedes, da flere ligesom os, kan se at der er modstridende oplysninger," siger han til ComON.

Han peger på at meldingen om, at man ikke vil angribe de danske skoler, går stik imod det, der blev meldt ud i videoen fra sidste uge.

"Som en neutral observation er det netop denne type statements som frigives under "Anonymous" der gør at mange der står udenfor bliver forvirret. At angribe skoler og uddannelsesinstitutioner kan dårligt være i Anonymous interesse," konstaterer Peter Kruse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job