Anonymous afviser angreb på danske skoler

Hackere vil alligevel ikke angribe skoler - men truer Ekstra Bladet og CSIS.

Artikel top billede

Et ny videobudskab som er udsendt i Anonymous-gruppens navn afviser at der skulle være planer om at angribe danske skoler. Det er i direkte modstrid med en meddelelse fra sidste uge, hvor gruppen fortæller at man vil angribe skoler, universiteter og myndigheder i Danmark og flere andre europæiske lande.

"Mange lande tror at vi vil angribe det danske skolesystem. Det danske it-sikkerhedsfirma CSIS hævder endda at vi har adgang til mange skoler i Tyskland. Denne udtalelse kan læses i avisen ekstrabladet.dk. Med falske påstande gør de sig selv til mål. Ingen har sagt at vi vil skade det danske skolesystem. Ingen har sagt at vi har adgang til det tyske skolesystem," hedder det i videoen.

Denne meddelelse kan tolkes som en trussel mod Ekstra Bladet og CSIS. Historien om Anonymous-truslen mod de danske skoler er bragt i mange medier i sidste uge - også i ComON. Men hackerne har åbenbart valgt at fokusere deres vrede på Ekstra Bladet.

CSIS kunne i sidste uge fortælle at Anonymous har frigivet adgangskoder til en firewall hos en skole i Tyskland samt skærmbilleder, der dokumenterer adgang til flere mailkonti hos tyske skoler.

"Vi vil offentliggøre e-mails og data som viser at der er korruption i Europa. Denne operation vil vare i flere måneder. De primære mål vil være Grækenland, Schweiz, Tyskland, Danmark, Holland og Italien," fortalte Anonymous i sidste uge på Youtube.

Men det er umuligt at vide, om det er hacker-gruppen selv, enkelte medlemmer eller helt andre, der står bag. Der er tidligere udsendt forvirrende og modstridende meldinger i hacker-gruppens navn - herunder et planlagt angreb på Facebook, som aldrig blev til noget.

Peter Kruse fra CSIS tror da heller ikke, at det er Anonymous der har udsendt den seneste trussel.

"Baseret på en efterforskning gennemført i weekenden tyder alt på at der er tale om en mindre gruppe teenagere, som forsøger at opnå støtte hos Anonymous til deres operation, hvilket vi kan se ikke lykkedes, da flere ligesom os, kan se at der er modstridende oplysninger," siger han til ComON.

Han peger på at meldingen om, at man ikke vil angribe de danske skoler, går stik imod det, der blev meldt ud i videoen fra sidste uge.

"Som en neutral observation er det netop denne type statements som frigives under "Anonymous" der gør at mange der står udenfor bliver forvirret. At angribe skoler og uddannelsesinstitutioner kan dårligt være i Anonymous interesse," konstaterer Peter Kruse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S