Arbejd hurtigere i Word - her er seks smarte trick

Ved du, hvordan du password-beskytter dit dokument? Læs her, hvordan du gør det og få fem andre gode Word-tips.

Artikel top billede

Microsoft Word kan være tungt at arbejde med og er fyldt med mange funktioner, som de fleste aldrig bruger.

 Derfor har vi her i spalterne flere gange anbefalet alternativer til Word.

Men Word er stadigvæk verdens mest udbredte tekstbehandlingsprogram. Derfor slipper du sjældent uden om at bruge programmet, og skal du lave mere avanceret tekstbehandling, kan det være svært at undvære programmets brede palette af funktioner.



Du kan dog lære at udnytte Words funktioner lidt bedre. Derfor har vi fundet seks trick, der kan hjælpe dig med at få lidt mere ud af Word. 


1. Password-beskyt dine dokumenter


Skriver du indimellem ting, som ikke kommer andre ved? Så bør du naturligvis starte med at styrke den overordnede sikkerhed på din computer. Men du kan også overveje at give lidt ekstra beskyttelse til det enkelte dokument. Det kan du nemt og hurtigt gøre ved at tilføje password-beskyttelse i Word.

Du slår password-beskyttelsen til ved at vælge punktet "Filer", herefter skal du klikke på "Oplysninger" og dernæst skal du under punktet "Tilladelser" klikke på "Beskyt dokument." Til sidst vælger du "Krypter med adgangskode".

2. Udskriv dokumenter i omvendt rækkefølge


Vil du gerne være sikker på, at den første side altid ligger øverst, når du har udskrevet et stort dokument? Så kan det være nødvendigt at bede Word om at udskrive dokumenterne i omvendt rækkefølge. 



Det gør du ved at vælge menuen "Funktioner" og herefter "Indstillinger." Her skal du klikke på fanen "Udskriv", og herefter skal du under "Udskriftindstillinger" sætte kryds i feltet "Omvendt rækkefølge".

Når du har afsluttet ved at klikke på ok, vil dine dokumenter blive udskrevet i omvendt rækkefølge, og Word vil huske indstillingen til næste gang.

Sådan indsætter du screenshots lettest

3. Tilføj og fjern ord fra ordbogen


Er du træt af, at Word sætter røde streger under ord, der er helt korrekt stavet? Så er der hjælp på vej, du kan nemlig selv redigere i programmets ordbog. Det gør dig i stand til selv at tilføje nye ord og fjerne ord, som du ikke mener bør være i ordbogen.



Det gør du ved at gå ind i indstillings-menuen, og her skal du klikke på "Korrektur". Her vælger du "Brugerordbøger" og markerer den ordbog, du gerne vil redigere. Ønsker du at slette ord, markerer du det blot og klikker på knappen "Slet."

Ønsker du derimod at tilføje et nyt ord, gør du ved at skrive ordet i boksen "Ord" og klikke på knappen "Tilføj".

4. Gentag sidste formatering med F4


Her i spalterne har vi i en tidligere artikel omtalt de mange genveje, der findes i Microsoft Word. Men en genvej, som vi ikke fik med i artiklen, finder du ved at bruge F4-tasten



Med blot et enkelt tryk på F4-tasten kan du gentage den sidste handling, som du har lavet. Har du eksempelvis lige indsat en tabel, kan du indsætte en ny ved at klikke F4, og har du lige formateret et stykke tekst, kan du gentage formateringen ved blot at markere et nyt tekst-stykke og trykke F4. 

5. Så let er det markere test lodret


Kommer du også tit til at kopiere alt for meget ind i et dokument? Du sidder og skal blot indsætte en tekst-snas, men pludselig kommer der billeder og mystiske punktopstillinger med.

Det kan du undgå ved at kopiere mere præcist.

 Holder du alt-tasten inde, mens du bruger muse-cursoren, kan du markere tekst lodret, hvilket i mange situationer kan være betydeligt mere præcist end den normale vandrette kopiering. 

6. Det er super-let at indsætte skærmbilleder


Især i Word 2010 er det super-let at indsætte et skærmbillede i dit dokument. Du skal blot trykke "Print Screen", som normalt er den måde, du tager skærmbilleder på i Windows, og bagefter vælger du i Word "Indsæt", "Illustrationer" og til sidst "Skærmbillede".



Voila - nu har du indsat et skærmbilllede. Ønsker du at indsætte skærmbilleder i Outlook, er det lige så let. Læs hvordan du gør det i denne artikel. 

Læs også:

Fem totalt stenede ting, som du kan med tab-tasten 
 

Sæt turbo på arbejdsdagen - her er de bedste genveje

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S