Artikel top billede

Ny Firefox til virksomheder kommer kun en gang om året

Mozilla vil fremover tilbyde Firefox-versioner med langtids-support.

Nu kan virksomheder få en version af Firefox-browseren som kun bliver opdateret én gang om året. Mozilla har besluttet at indføre en såkaldt Extended Support Release (ESR), der skal bruges af virksomheder, offentlige institutioner og universiteter, hvor man ikke kan følge med de hurtige opdateringer af browseren.

Der går typisk kun to-tre måneder mellem de nye versionsopdateringer. Det fungerer fint for private brugere, som automatisk får leveret den nyeste browserversion, men virksomheder kan ikke bare opdatere alle arbejdspladserne med nye softwareversioner med korte mellemrum.
 
En udrulning af en ny browser til 1.000, 10.000 eller 100.000 arbejdspladser er meget stor opgave, der kræver test og forberedelse - og så nytter det ikke noget, at Mozilla udsender en ny Firefox efter tre måneder og erklærer at den gamle har nået EOL (End Of Life). Dermed er det også slut med support.

Mozilla vil stadig forsyne den nye Firefox ESR med sikkerhedsopdateringer i korte intervaller, men ikke foretage ændringer i web- eller add-on-delen. Så der er altså tale om en stabil browser, hvor virksomheder kan regne med at supporten fortsætter i ét år.

Den første ESR skal baseres på Firefox 10, der ventes til den 31. januar 2012. Efter frigivelsen af en ny ESR-version har virksomheder 12 uger til at rulle den nye browser ud, inden supporten til den gamle indstilles.

Mozilla er tidligere blevet anklaget for at være ligeglad med virksomhederne - og Microsoft har brugt dette som et argument for at tiltrække brugere til Internet Explorer. Microsoft har således reklameret med, at Internet Explorer 9 bliver supporteret helt frem til 2020.

Men nu lyder der nye toner fra Mozilla. Nu bliver virksomheder inviteret til at gå med i Mozilla Enterprise Working Group, hvor man diskuterer hvordan Firefox kan bruges i professionelle miljøer.




IT-JOB

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

DIGNITY – Danish Institute Against Torture

DIGNITY søger IT-chef
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere