Ny Firefox til virksomheder kommer kun en gang om året

Mozilla vil fremover tilbyde Firefox-versioner med langtids-support.

Artikel top billede

Nu kan virksomheder få en version af Firefox-browseren som kun bliver opdateret én gang om året. Mozilla har besluttet at indføre en såkaldt Extended Support Release (ESR), der skal bruges af virksomheder, offentlige institutioner og universiteter, hvor man ikke kan følge med de hurtige opdateringer af browseren.

Der går typisk kun to-tre måneder mellem de nye versionsopdateringer. Det fungerer fint for private brugere, som automatisk får leveret den nyeste browserversion, men virksomheder kan ikke bare opdatere alle arbejdspladserne med nye softwareversioner med korte mellemrum.
 
En udrulning af en ny browser til 1.000, 10.000 eller 100.000 arbejdspladser er meget stor opgave, der kræver test og forberedelse - og så nytter det ikke noget, at Mozilla udsender en ny Firefox efter tre måneder og erklærer at den gamle har nået EOL (End Of Life). Dermed er det også slut med support.

Mozilla vil stadig forsyne den nye Firefox ESR med sikkerhedsopdateringer i korte intervaller, men ikke foretage ændringer i web- eller add-on-delen. Så der er altså tale om en stabil browser, hvor virksomheder kan regne med at supporten fortsætter i ét år.

Den første ESR skal baseres på Firefox 10, der ventes til den 31. januar 2012. Efter frigivelsen af en ny ESR-version har virksomheder 12 uger til at rulle den nye browser ud, inden supporten til den gamle indstilles.

Mozilla er tidligere blevet anklaget for at være ligeglad med virksomhederne - og Microsoft har brugt dette som et argument for at tiltrække brugere til Internet Explorer. Microsoft har således reklameret med, at Internet Explorer 9 bliver supporteret helt frem til 2020.

Men nu lyder der nye toner fra Mozilla. Nu bliver virksomheder inviteret til at gå med i Mozilla Enterprise Working Group, hvor man diskuterer hvordan Firefox kan bruges i professionelle miljøer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job