Ny Firefox til virksomheder kommer kun en gang om året

Mozilla vil fremover tilbyde Firefox-versioner med langtids-support.

Artikel top billede

Nu kan virksomheder få en version af Firefox-browseren som kun bliver opdateret én gang om året. Mozilla har besluttet at indføre en såkaldt Extended Support Release (ESR), der skal bruges af virksomheder, offentlige institutioner og universiteter, hvor man ikke kan følge med de hurtige opdateringer af browseren.

Der går typisk kun to-tre måneder mellem de nye versionsopdateringer. Det fungerer fint for private brugere, som automatisk får leveret den nyeste browserversion, men virksomheder kan ikke bare opdatere alle arbejdspladserne med nye softwareversioner med korte mellemrum.
 
En udrulning af en ny browser til 1.000, 10.000 eller 100.000 arbejdspladser er meget stor opgave, der kræver test og forberedelse - og så nytter det ikke noget, at Mozilla udsender en ny Firefox efter tre måneder og erklærer at den gamle har nået EOL (End Of Life). Dermed er det også slut med support.

Mozilla vil stadig forsyne den nye Firefox ESR med sikkerhedsopdateringer i korte intervaller, men ikke foretage ændringer i web- eller add-on-delen. Så der er altså tale om en stabil browser, hvor virksomheder kan regne med at supporten fortsætter i ét år.

Den første ESR skal baseres på Firefox 10, der ventes til den 31. januar 2012. Efter frigivelsen af en ny ESR-version har virksomheder 12 uger til at rulle den nye browser ud, inden supporten til den gamle indstilles.

Mozilla er tidligere blevet anklaget for at være ligeglad med virksomhederne - og Microsoft har brugt dette som et argument for at tiltrække brugere til Internet Explorer. Microsoft har således reklameret med, at Internet Explorer 9 bliver supporteret helt frem til 2020.

Men nu lyder der nye toner fra Mozilla. Nu bliver virksomheder inviteret til at gå med i Mozilla Enterprise Working Group, hvor man diskuterer hvordan Firefox kan bruges i professionelle miljøer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse