Ny Firefox til virksomheder kommer kun en gang om året

Mozilla vil fremover tilbyde Firefox-versioner med langtids-support.

Artikel top billede

Nu kan virksomheder få en version af Firefox-browseren som kun bliver opdateret én gang om året. Mozilla har besluttet at indføre en såkaldt Extended Support Release (ESR), der skal bruges af virksomheder, offentlige institutioner og universiteter, hvor man ikke kan følge med de hurtige opdateringer af browseren.

Der går typisk kun to-tre måneder mellem de nye versionsopdateringer. Det fungerer fint for private brugere, som automatisk får leveret den nyeste browserversion, men virksomheder kan ikke bare opdatere alle arbejdspladserne med nye softwareversioner med korte mellemrum.
 
En udrulning af en ny browser til 1.000, 10.000 eller 100.000 arbejdspladser er meget stor opgave, der kræver test og forberedelse - og så nytter det ikke noget, at Mozilla udsender en ny Firefox efter tre måneder og erklærer at den gamle har nået EOL (End Of Life). Dermed er det også slut med support.

Mozilla vil stadig forsyne den nye Firefox ESR med sikkerhedsopdateringer i korte intervaller, men ikke foretage ændringer i web- eller add-on-delen. Så der er altså tale om en stabil browser, hvor virksomheder kan regne med at supporten fortsætter i ét år.

Den første ESR skal baseres på Firefox 10, der ventes til den 31. januar 2012. Efter frigivelsen af en ny ESR-version har virksomheder 12 uger til at rulle den nye browser ud, inden supporten til den gamle indstilles.

Mozilla er tidligere blevet anklaget for at være ligeglad med virksomhederne - og Microsoft har brugt dette som et argument for at tiltrække brugere til Internet Explorer. Microsoft har således reklameret med, at Internet Explorer 9 bliver supporteret helt frem til 2020.

Men nu lyder der nye toner fra Mozilla. Nu bliver virksomheder inviteret til at gå med i Mozilla Enterprise Working Group, hvor man diskuterer hvordan Firefox kan bruges i professionelle miljøer.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S