London får gratis trådløs net

Gæsterne til sommerens OL kan glæde sig til gratis trådløs netadgang i London.

Artikel top billede

Verdens største gratis WLAN bliver nu installeret i London. Det fortæller bystyret i en meddelelse. Den britiske teleoperatør O2 skal installere det trådløse net i bydelene Westminster, Kensington og Chelsea.

Den gratis trådløse netadgang skal være på plads på de mest trafikerede steder som Trafalgar Square og Oxford Street inden de to store kommende begivenheder i London - sommerens Olympiske Lege og dronning Elizabeths 60 års jubilæum. Her ventes millioner af turister at strømme til den britiske hovedstad.

Men O2 har endnu større ambitioner. Senere vil man udvide det gratis trådløse internet til hele Storbritannien. Systemet skal finanseres med reklamer. Det kan dog tage op til ti år inden systemet er fuldt udbygget.

Alene i Westminster forventes det at 250.000 lokale beboere og 500.000 ansatte kan bruge det gratis net.

"Nu kan turister meget lettere dele billeder og opdateringer om begivenhederne med deres venner på sociale netværk," siger byrådsmedlem Philippa Roe.

Det gratis net skal også lette presset på byens mobilnet, som ifølge en rapport fra bystyret allerede er tæt på bristepunktet. Det forventes kun at blive værre til sommer, hvor byen bliver fyldt med OL-gæster.

London har tidligere forhandlet med andre selskaber som British Telecom og Virgin Media om at levere trådløs internet.

Byens borgmester Boris Johnson har tidligere udtalt at London skal tilbyde trådløs internet "ved hver lygtepæl og hver busholdeplads" inden OL. Han har også lovet at der vil være trådløs internet i hele undergrundsbanen i 2012. Men arbejdet er løbet ind i problemer i det forældede system af underjordiske toglinier.
 
Faktisk er undergrundsbanen i London den ældste i verden. De første damplokomotiver kørte under jorden i 1863. I dag består nettet af 270 stationer og 400 kilometer skinner. Planerne om trådløst internet i undergrunden gælder kun for stationerne og ikke i togene.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S