London får gratis trådløs net

Gæsterne til sommerens OL kan glæde sig til gratis trådløs netadgang i London.

Artikel top billede

Verdens største gratis WLAN bliver nu installeret i London. Det fortæller bystyret i en meddelelse. Den britiske teleoperatør O2 skal installere det trådløse net i bydelene Westminster, Kensington og Chelsea.

Den gratis trådløse netadgang skal være på plads på de mest trafikerede steder som Trafalgar Square og Oxford Street inden de to store kommende begivenheder i London - sommerens Olympiske Lege og dronning Elizabeths 60 års jubilæum. Her ventes millioner af turister at strømme til den britiske hovedstad.

Men O2 har endnu større ambitioner. Senere vil man udvide det gratis trådløse internet til hele Storbritannien. Systemet skal finanseres med reklamer. Det kan dog tage op til ti år inden systemet er fuldt udbygget.

Alene i Westminster forventes det at 250.000 lokale beboere og 500.000 ansatte kan bruge det gratis net.

"Nu kan turister meget lettere dele billeder og opdateringer om begivenhederne med deres venner på sociale netværk," siger byrådsmedlem Philippa Roe.

Det gratis net skal også lette presset på byens mobilnet, som ifølge en rapport fra bystyret allerede er tæt på bristepunktet. Det forventes kun at blive værre til sommer, hvor byen bliver fyldt med OL-gæster.

London har tidligere forhandlet med andre selskaber som British Telecom og Virgin Media om at levere trådløs internet.

Byens borgmester Boris Johnson har tidligere udtalt at London skal tilbyde trådløs internet "ved hver lygtepæl og hver busholdeplads" inden OL. Han har også lovet at der vil være trådløs internet i hele undergrundsbanen i 2012. Men arbejdet er løbet ind i problemer i det forældede system af underjordiske toglinier.
 
Faktisk er undergrundsbanen i London den ældste i verden. De første damplokomotiver kørte under jorden i 1863. I dag består nettet af 270 stationer og 400 kilometer skinner. Planerne om trådløst internet i undergrunden gælder kun for stationerne og ikke i togene.

Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S