London får gratis trådløs net

Gæsterne til sommerens OL kan glæde sig til gratis trådløs netadgang i London.

Artikel top billede

Verdens største gratis WLAN bliver nu installeret i London. Det fortæller bystyret i en meddelelse. Den britiske teleoperatør O2 skal installere det trådløse net i bydelene Westminster, Kensington og Chelsea.

Den gratis trådløse netadgang skal være på plads på de mest trafikerede steder som Trafalgar Square og Oxford Street inden de to store kommende begivenheder i London - sommerens Olympiske Lege og dronning Elizabeths 60 års jubilæum. Her ventes millioner af turister at strømme til den britiske hovedstad.

Men O2 har endnu større ambitioner. Senere vil man udvide det gratis trådløse internet til hele Storbritannien. Systemet skal finanseres med reklamer. Det kan dog tage op til ti år inden systemet er fuldt udbygget.

Alene i Westminster forventes det at 250.000 lokale beboere og 500.000 ansatte kan bruge det gratis net.

"Nu kan turister meget lettere dele billeder og opdateringer om begivenhederne med deres venner på sociale netværk," siger byrådsmedlem Philippa Roe.

Det gratis net skal også lette presset på byens mobilnet, som ifølge en rapport fra bystyret allerede er tæt på bristepunktet. Det forventes kun at blive værre til sommer, hvor byen bliver fyldt med OL-gæster.

London har tidligere forhandlet med andre selskaber som British Telecom og Virgin Media om at levere trådløs internet.

Byens borgmester Boris Johnson har tidligere udtalt at London skal tilbyde trådløs internet "ved hver lygtepæl og hver busholdeplads" inden OL. Han har også lovet at der vil være trådløs internet i hele undergrundsbanen i 2012. Men arbejdet er løbet ind i problemer i det forældede system af underjordiske toglinier.
 
Faktisk er undergrundsbanen i London den ældste i verden. De første damplokomotiver kørte under jorden i 1863. I dag består nettet af 270 stationer og 400 kilometer skinner. Planerne om trådløst internet i undergrunden gælder kun for stationerne og ikke i togene.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS