Så lidt skal der til før Microsoft fjerner dit indhold i skyen

Det skal ikke nødvendigvis hård porno til før Microsoft farer til at lukke din SkyDrive-konto. En kravlennisse med bar røv er nok.

Artikel top billede

Det indhold, du lægger op i skyen, bliver nøje overvåget, hvis din udbyder er et stort amerikansk firma, kunne ComON afsløre forleden.

Det var en af de største udbydere af cloud-computing, Microsoft, der lukkede en ComON-læsers SkyDrive-konto, fordi selskabet havde opdaget, at den indeholdt billeder af kvinder uden tøj. Indhold, som er omfattet af Microsofts regler om "anstødeligt indhold".

Først da han fjernede billederne af de afklædte mennesker, blev hans SkyDrive-konto åbnet igen.

Læs: Microsoft: Derfor fjerner vi indhold fra SkyDrive

Nu er der det så kommet frem, at Microsofts grænser for anstødeliglighed faktisk går dybt ind i det felt, som de fleste ville kalde ren bornerthed. En tegning af to kravlenisser, der viser nissernes bagdel og testikler, har fået Microsoft til på ny
at lukke ComON-læserens SkyDrive-konto.

"Den lå der faktisk også den første gang, uden at jeg fjernede den, men de har åbenbart fået øje på den senere. Det er måske nok lige at gå i små sko at lukke min SkyDrive-konto på grund af denne tegning. Jeg har den kun fordi den er sjov, men Microsoft hår åbenbart ingen humor," skriver han i en mail.

Så uskyldige kravlenisserne end forekommer, kan historien få fatale konsekvenser for Microsoft - og andre cloud-udbydere.
Med afsløringen af, at udbyderne kontrollerer og bortcensurerer brugernes indhold, er cloud-computing sådan kastet ud i en tillids-krise, siger fastslår jurist i Forbrugerrådet, Martin Salamon:

"Fundamentet under skyen forsvinder, når man ikke kan regne med, at ens ting er sikre, når man lægger dem på en server drevet af et stort velrenommeret firma. At det er amerikanske moralske normer, der afgør, hvad der er passende indhold, gør ikke sagen bedre. Hvis upassende indhold skal frasorteres, er der jo store dele af den danske kulturarv, som aldrig kan gemmes i skyen," siger Martin Salomon.

Også ComON-læseren, der har fået sin SkyDrive-konto lukket, er overasket over Microsofts reaktion på kravlenisserne:

"Jeg syntes stadig, at ens privatliv bliver krænket. Ud fra mine oplevelser kan jeg ikke se, hvad man skal bruge cloud computing til. Må man egentligt have krypterede dokumenter liggende?" spørger han.

Microsofts pressechef Anders Adelhorst var ved redaktionens slutning ikke at træffe for en kommentar til de bortcensurerede kravlenisser.

Annonce

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S