Så lidt skal der til før Microsoft fjerner dit indhold i skyen

Det skal ikke nødvendigvis hård porno til før Microsoft farer til at lukke din SkyDrive-konto. En kravlennisse med bar røv er nok.

Artikel top billede

Det indhold, du lægger op i skyen, bliver nøje overvåget, hvis din udbyder er et stort amerikansk firma, kunne ComON afsløre forleden.

Det var en af de største udbydere af cloud-computing, Microsoft, der lukkede en ComON-læsers SkyDrive-konto, fordi selskabet havde opdaget, at den indeholdt billeder af kvinder uden tøj. Indhold, som er omfattet af Microsofts regler om "anstødeligt indhold".

Først da han fjernede billederne af de afklædte mennesker, blev hans SkyDrive-konto åbnet igen.

Læs: Microsoft: Derfor fjerner vi indhold fra SkyDrive

Nu er der det så kommet frem, at Microsofts grænser for anstødeliglighed faktisk går dybt ind i det felt, som de fleste ville kalde ren bornerthed. En tegning af to kravlenisser, der viser nissernes bagdel og testikler, har fået Microsoft til på ny
at lukke ComON-læserens SkyDrive-konto.

"Den lå der faktisk også den første gang, uden at jeg fjernede den, men de har åbenbart fået øje på den senere. Det er måske nok lige at gå i små sko at lukke min SkyDrive-konto på grund af denne tegning. Jeg har den kun fordi den er sjov, men Microsoft hår åbenbart ingen humor," skriver han i en mail.

Så uskyldige kravlenisserne end forekommer, kan historien få fatale konsekvenser for Microsoft - og andre cloud-udbydere.
Med afsløringen af, at udbyderne kontrollerer og bortcensurerer brugernes indhold, er cloud-computing sådan kastet ud i en tillids-krise, siger fastslår jurist i Forbrugerrådet, Martin Salamon:

"Fundamentet under skyen forsvinder, når man ikke kan regne med, at ens ting er sikre, når man lægger dem på en server drevet af et stort velrenommeret firma. At det er amerikanske moralske normer, der afgør, hvad der er passende indhold, gør ikke sagen bedre. Hvis upassende indhold skal frasorteres, er der jo store dele af den danske kulturarv, som aldrig kan gemmes i skyen," siger Martin Salomon.

Også ComON-læseren, der har fået sin SkyDrive-konto lukket, er overasket over Microsofts reaktion på kravlenisserne:

"Jeg syntes stadig, at ens privatliv bliver krænket. Ud fra mine oplevelser kan jeg ikke se, hvad man skal bruge cloud computing til. Må man egentligt have krypterede dokumenter liggende?" spørger han.

Microsofts pressechef Anders Adelhorst var ved redaktionens slutning ikke at træffe for en kommentar til de bortcensurerede kravlenisser.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec