Så lidt skal der til før Microsoft fjerner dit indhold i skyen

Det skal ikke nødvendigvis hård porno til før Microsoft farer til at lukke din SkyDrive-konto. En kravlennisse med bar røv er nok.

Artikel top billede

Det indhold, du lægger op i skyen, bliver nøje overvåget, hvis din udbyder er et stort amerikansk firma, kunne ComON afsløre forleden.

Det var en af de største udbydere af cloud-computing, Microsoft, der lukkede en ComON-læsers SkyDrive-konto, fordi selskabet havde opdaget, at den indeholdt billeder af kvinder uden tøj. Indhold, som er omfattet af Microsofts regler om "anstødeligt indhold".

Først da han fjernede billederne af de afklædte mennesker, blev hans SkyDrive-konto åbnet igen.

Læs: Microsoft: Derfor fjerner vi indhold fra SkyDrive

Nu er der det så kommet frem, at Microsofts grænser for anstødeliglighed faktisk går dybt ind i det felt, som de fleste ville kalde ren bornerthed. En tegning af to kravlenisser, der viser nissernes bagdel og testikler, har fået Microsoft til på ny
at lukke ComON-læserens SkyDrive-konto.

"Den lå der faktisk også den første gang, uden at jeg fjernede den, men de har åbenbart fået øje på den senere. Det er måske nok lige at gå i små sko at lukke min SkyDrive-konto på grund af denne tegning. Jeg har den kun fordi den er sjov, men Microsoft hår åbenbart ingen humor," skriver han i en mail.

Så uskyldige kravlenisserne end forekommer, kan historien få fatale konsekvenser for Microsoft - og andre cloud-udbydere.
Med afsløringen af, at udbyderne kontrollerer og bortcensurerer brugernes indhold, er cloud-computing sådan kastet ud i en tillids-krise, siger fastslår jurist i Forbrugerrådet, Martin Salamon:

"Fundamentet under skyen forsvinder, når man ikke kan regne med, at ens ting er sikre, når man lægger dem på en server drevet af et stort velrenommeret firma. At det er amerikanske moralske normer, der afgør, hvad der er passende indhold, gør ikke sagen bedre. Hvis upassende indhold skal frasorteres, er der jo store dele af den danske kulturarv, som aldrig kan gemmes i skyen," siger Martin Salomon.

Også ComON-læseren, der har fået sin SkyDrive-konto lukket, er overasket over Microsofts reaktion på kravlenisserne:

"Jeg syntes stadig, at ens privatliv bliver krænket. Ud fra mine oplevelser kan jeg ikke se, hvad man skal bruge cloud computing til. Må man egentligt have krypterede dokumenter liggende?" spørger han.

Microsofts pressechef Anders Adelhorst var ved redaktionens slutning ikke at træffe for en kommentar til de bortcensurerede kravlenisser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS