Så lidt skal der til før Microsoft fjerner dit indhold i skyen

Det skal ikke nødvendigvis hård porno til før Microsoft farer til at lukke din SkyDrive-konto. En kravlennisse med bar røv er nok.

Artikel top billede

Det indhold, du lægger op i skyen, bliver nøje overvåget, hvis din udbyder er et stort amerikansk firma, kunne ComON afsløre forleden.

Det var en af de største udbydere af cloud-computing, Microsoft, der lukkede en ComON-læsers SkyDrive-konto, fordi selskabet havde opdaget, at den indeholdt billeder af kvinder uden tøj. Indhold, som er omfattet af Microsofts regler om "anstødeligt indhold".

Først da han fjernede billederne af de afklædte mennesker, blev hans SkyDrive-konto åbnet igen.

Læs: Microsoft: Derfor fjerner vi indhold fra SkyDrive

Nu er der det så kommet frem, at Microsofts grænser for anstødeliglighed faktisk går dybt ind i det felt, som de fleste ville kalde ren bornerthed. En tegning af to kravlenisser, der viser nissernes bagdel og testikler, har fået Microsoft til på ny
at lukke ComON-læserens SkyDrive-konto.

"Den lå der faktisk også den første gang, uden at jeg fjernede den, men de har åbenbart fået øje på den senere. Det er måske nok lige at gå i små sko at lukke min SkyDrive-konto på grund af denne tegning. Jeg har den kun fordi den er sjov, men Microsoft hår åbenbart ingen humor," skriver han i en mail.

Så uskyldige kravlenisserne end forekommer, kan historien få fatale konsekvenser for Microsoft - og andre cloud-udbydere.
Med afsløringen af, at udbyderne kontrollerer og bortcensurerer brugernes indhold, er cloud-computing sådan kastet ud i en tillids-krise, siger fastslår jurist i Forbrugerrådet, Martin Salamon:

"Fundamentet under skyen forsvinder, når man ikke kan regne med, at ens ting er sikre, når man lægger dem på en server drevet af et stort velrenommeret firma. At det er amerikanske moralske normer, der afgør, hvad der er passende indhold, gør ikke sagen bedre. Hvis upassende indhold skal frasorteres, er der jo store dele af den danske kulturarv, som aldrig kan gemmes i skyen," siger Martin Salomon.

Også ComON-læseren, der har fået sin SkyDrive-konto lukket, er overasket over Microsofts reaktion på kravlenisserne:

"Jeg syntes stadig, at ens privatliv bliver krænket. Ud fra mine oplevelser kan jeg ikke se, hvad man skal bruge cloud computing til. Må man egentligt have krypterede dokumenter liggende?" spørger han.

Microsofts pressechef Anders Adelhorst var ved redaktionens slutning ikke at træffe for en kommentar til de bortcensurerede kravlenisser.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,