Nu kan dokumenter printes til Kindle

Med et nyt plug-in fra Amazon bliver det meget lettere at overføre sine personlige dokumenter til Kindle.

Artikel top billede

Nu bliver det nemmere at sende alle slags dokumenter fra computeren til læsning på de små Kindle-enheder. Amazon har frigivet et nyt Windows-program, Send to Kindle, der fungerer som en virtuel printer-driver.

Når programmet er installeret på computeren kan man højreklikke på dokumentfiler og vælge at sende dem direkte til Kindle-enheden. Dokumentet bliver så konverteret til PDF-format.

Man kan også sende dokumenter til Kindle fra en tekstbehandling eller andre programmer ved at vælge "Udskriv" og så klikke på Kindle i listen over printere. Det skulle fungere med alle programmer der er i stand til at udskrive dokumenter.

Det er ikke nødvendigt at koble Kindle til computeren for at overføre filerne. Det foregår over Kindle-enhedens normale internet-forbindelse, som også bruges til at hente nye e-bøger.

Send to Kindle programmet understøtter mange forskellige dataformater, herunder Word, tekst- og RTF-filer, JPEG, GIF, PNG og BMP billeder.

Pladsen på Kindle-enhederne er begrænset - typisk er der kun mellem 2 og 8 GB. Derfor kan man arkivere dokumenterne i sit Kindle Library, hvor de så kan overføres til enhederne efter behov. Det fungerer både med Kindle-læseprogrammet til computere, Kindle Fire tavlecomputeren og Kindle enhederne med E-Ink-skærm.

Softwaren kører indtil videre kun under Windows, men en Mac-version skulle være på vej.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S