Nu kan dokumenter printes til Kindle

Med et nyt plug-in fra Amazon bliver det meget lettere at overføre sine personlige dokumenter til Kindle.

Artikel top billede

Nu bliver det nemmere at sende alle slags dokumenter fra computeren til læsning på de små Kindle-enheder. Amazon har frigivet et nyt Windows-program, Send to Kindle, der fungerer som en virtuel printer-driver.

Når programmet er installeret på computeren kan man højreklikke på dokumentfiler og vælge at sende dem direkte til Kindle-enheden. Dokumentet bliver så konverteret til PDF-format.

Man kan også sende dokumenter til Kindle fra en tekstbehandling eller andre programmer ved at vælge "Udskriv" og så klikke på Kindle i listen over printere. Det skulle fungere med alle programmer der er i stand til at udskrive dokumenter.

Det er ikke nødvendigt at koble Kindle til computeren for at overføre filerne. Det foregår over Kindle-enhedens normale internet-forbindelse, som også bruges til at hente nye e-bøger.

Send to Kindle programmet understøtter mange forskellige dataformater, herunder Word, tekst- og RTF-filer, JPEG, GIF, PNG og BMP billeder.

Pladsen på Kindle-enhederne er begrænset - typisk er der kun mellem 2 og 8 GB. Derfor kan man arkivere dokumenterne i sit Kindle Library, hvor de så kan overføres til enhederne efter behov. Det fungerer både med Kindle-læseprogrammet til computere, Kindle Fire tavlecomputeren og Kindle enhederne med E-Ink-skærm.

Softwaren kører indtil videre kun under Windows, men en Mac-version skulle være på vej.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S