Nu kan dokumenter printes til Kindle

Med et nyt plug-in fra Amazon bliver det meget lettere at overføre sine personlige dokumenter til Kindle.

Artikel top billede

Nu bliver det nemmere at sende alle slags dokumenter fra computeren til læsning på de små Kindle-enheder. Amazon har frigivet et nyt Windows-program, Send to Kindle, der fungerer som en virtuel printer-driver.

Når programmet er installeret på computeren kan man højreklikke på dokumentfiler og vælge at sende dem direkte til Kindle-enheden. Dokumentet bliver så konverteret til PDF-format.

Man kan også sende dokumenter til Kindle fra en tekstbehandling eller andre programmer ved at vælge "Udskriv" og så klikke på Kindle i listen over printere. Det skulle fungere med alle programmer der er i stand til at udskrive dokumenter.

Det er ikke nødvendigt at koble Kindle til computeren for at overføre filerne. Det foregår over Kindle-enhedens normale internet-forbindelse, som også bruges til at hente nye e-bøger.

Send to Kindle programmet understøtter mange forskellige dataformater, herunder Word, tekst- og RTF-filer, JPEG, GIF, PNG og BMP billeder.

Pladsen på Kindle-enhederne er begrænset - typisk er der kun mellem 2 og 8 GB. Derfor kan man arkivere dokumenterne i sit Kindle Library, hvor de så kan overføres til enhederne efter behov. Det fungerer både med Kindle-læseprogrammet til computere, Kindle Fire tavlecomputeren og Kindle enhederne med E-Ink-skærm.

Softwaren kører indtil videre kun under Windows, men en Mac-version skulle være på vej.

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)