Hackere fik fat i data om 24 millioner Zappos-kunder

Den Amazon-ejede internet-butik Zappos er ramt af et stort datatyveri. Mindst 24 millioner kunder kan være ramt.

Artikel top billede

Verden største online-skoforretning, Zappos, er blevet offer for et hacker-angreb. I en meddelelse fortæller firmaet at hackere er trængt ind på firmaets servere og har skaffet sig adgang til data om mindst 24 millioner kunder. Det gælder blandt andet navne, adresser, e-mail, telefonnumre og de sidste fire cifre i kreditkort-nummeret.

Hackerne har også fået fat i kundernes kodeord, men disse var gemt i krypteret form. Det kan dog ikke udelukkes, at de vil være i stand til at bryde krypteringen.

Zappos har også sendt en e-mail til kunderne, hvor man informerer om angrebet. Her fortæller Zappos at man har valgt at nulstille alle kodeord. Det betyder at kunderne skal oprette et nyt kodeord, og det anbefales også at ændre sit kodeord på andre tjenester, hvis man har anvendt det samme eller et lignende kodeord som på Zappos.

Firmaet har slukket for sine telefoniske hotlines og tvinger nu kunderne til at henvende sig per e-mail. Det begrundes med, at man ikke er i stand til at håndtere det enorme antal henvendelser, der forventes efter hackerangrebet. Hvis blot 5 pct. af kunderne ringer ind, er det allerede over en million opkald. Det vil få telefon-systemet til at bryde sammen.

Det ser ud til at datatyveriet hos Zappos er et af de største nogensinde, men det er dog noget mindre end sidste års indbrud hos Sony's PlayStation Network, der ramte mere end 100 millioner kunder.

Zappos har sit hovedkvarter i Kentucky og sælger kun sko i USA. Firmaet blev solgt til Amazon i 2009 for 1,2 mia. dollar.

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Frode Laursen A/S

Systemadministrator

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura