Sådan afmelder du irriterende nyhedsbreve på ét minut

Det er dødsimpelt. Se her, hvordan du gør.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Vi ved godt, at du elsker vores nyhedsbrev (som du i øvrigt kan tilmelde dig lige her).

Men til gengæld er der ret stor sandsynlighed for, at du modtager tonsvis af andre nyhedsbreve, der er værdiløse og ikke bidrager med andet end endnu en ulæst mail til din indbakke.

Især de mange sociale netværk, som vi er registreret på, er slemme til at spamme os med opdateringer om, at nu er der en, der har skrevet på din Facebook-wall, en der er begyndt at følge dig på Twitter eller en af dine LinkedIn-kontakter, der har opdateret sin profil. 

Det er død-simpelt

Men en ny og død-simpel side ved navn notificationcontrol.com hjælper dig at rydde op i dine mail-indstillinger hos de mange forskellige sociale netværk.

Ofte er det ikke helt let at finde lige netop det sted på eksempelvis Facebook, hvor du afmelder mails.

Faktisk kan det være så kompliceret, at det er svært ikke at mistænke mange sider for bevidst at skjule afmeld-funktionen for dig. Men notificationcontrol.com lover til gengæld, at du på blot ét minut kan blive befriet for de mange mails.

Siden består sådan set blot af links direkte til indstillings-menuerne hos de forskellige netværk, men det virker efter hensigten - og det er det vigtigste.

Har apps adgang til dit privatliv?

Det er to unge fyre ved navn Ben Lang og Tim Kendall, der har lavet siden.

De er angiveligt blevet inspireret af en lignende side ved navn mypermissions.org, som efter samme princip gør det ultra-let for dig at rydde op i de mange apps på sociale netværk, som du ofte uden at tænke over det har givet adgang til dine personlige oplysninger.

Så når nu du er i gang, kan det også varmt anbefales, at du slår et smut forbi mypermissions.org og luger ud blandt de mange virksomheder, du har givet adgang til dine personlige data.

Læs også:
 

Sådan undgår du at drukne i en syndflod af mails

Sådan får du ultra-smarte genveje på din iPhone

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen