Nu kommer mobilt super-bredbånd

Den nye standard IMT-Advanced skal gøre de mobile forbindelser meget hurtigere.

Artikel top billede

Foto: Uffe Weng

På et møde hos den internationale teleunion ITU i Geneve er man nået til enighed om specifikationerne for den næste generation af mobile teknologier, kaldet IMT-Advanced. Den sammenfatter de standarder, der tidligere var kendt som "LTE-Advanced" og "WirelessMAN-Advanced".

"IMT-Advanced markerer et gigantisk spring fremad, som vil få de nuværende smartphones til at ligne gammeldags modem-forbindelser. Den nye standard betyder at internet-adgang, videostreaming og dataoverførsler bliver hurtigere end de fleste desktop-forbindelser i dag," siger ITU-generalsekretær Hamadoun Toure.

I de kommende år ventes den mobile datatrafik at stige voldsomt - den nye standard skal sørge for, at man er klar til at håndtere denne trafik.

"IMT-Advanced kan sammenlignes med at tilslutte en fiberoptisk forbindelse til din telefon. Det vil gøre forbindelsen til din telefon mindst 500 gange hurtigere end dagens 3G-smartphones. Men det handler ikke kun om hastighed; det handler også om effektivitet. IMT-Advanced bruger radiofrekvenserne langt mere effektivt og det betyder at man kan overføre flere data med mindre båndbredde. Dermed vil de mobile netværk være i stand til at klare den dramatiske stigning i datatrafikken i de kommende år," siger Francois Racy, der er chef for ITU's radiokommunikations-afdeling.

ITU er en global organisation med 191 medlemslande, der fastlægger standarder for telekommunikation. IMT-Advanced bliver også beskrevet som "ægte 4G" - i modsætning til standarder som LTE og Wimax, der sælges under 4G-betegnelsen selvom deres hastighed reelt er lavere. Målet for IMT-Advanced er at hastigheden skal nå op på mindst 1 gigabit i sekundet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S