Nu kommer mobilt super-bredbånd

Den nye standard IMT-Advanced skal gøre de mobile forbindelser meget hurtigere.

Artikel top billede

Foto: Uffe Weng

På et møde hos den internationale teleunion ITU i Geneve er man nået til enighed om specifikationerne for den næste generation af mobile teknologier, kaldet IMT-Advanced. Den sammenfatter de standarder, der tidligere var kendt som "LTE-Advanced" og "WirelessMAN-Advanced".

"IMT-Advanced markerer et gigantisk spring fremad, som vil få de nuværende smartphones til at ligne gammeldags modem-forbindelser. Den nye standard betyder at internet-adgang, videostreaming og dataoverførsler bliver hurtigere end de fleste desktop-forbindelser i dag," siger ITU-generalsekretær Hamadoun Toure.

I de kommende år ventes den mobile datatrafik at stige voldsomt - den nye standard skal sørge for, at man er klar til at håndtere denne trafik.

"IMT-Advanced kan sammenlignes med at tilslutte en fiberoptisk forbindelse til din telefon. Det vil gøre forbindelsen til din telefon mindst 500 gange hurtigere end dagens 3G-smartphones. Men det handler ikke kun om hastighed; det handler også om effektivitet. IMT-Advanced bruger radiofrekvenserne langt mere effektivt og det betyder at man kan overføre flere data med mindre båndbredde. Dermed vil de mobile netværk være i stand til at klare den dramatiske stigning i datatrafikken i de kommende år," siger Francois Racy, der er chef for ITU's radiokommunikations-afdeling.

ITU er en global organisation med 191 medlemslande, der fastlægger standarder for telekommunikation. IMT-Advanced bliver også beskrevet som "ægte 4G" - i modsætning til standarder som LTE og Wimax, der sælges under 4G-betegnelsen selvom deres hastighed reelt er lavere. Målet for IMT-Advanced er at hastigheden skal nå op på mindst 1 gigabit i sekundet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse