Nu kommer mobilt super-bredbånd

Den nye standard IMT-Advanced skal gøre de mobile forbindelser meget hurtigere.

Artikel top billede

Foto: Uffe Weng

På et møde hos den internationale teleunion ITU i Geneve er man nået til enighed om specifikationerne for den næste generation af mobile teknologier, kaldet IMT-Advanced. Den sammenfatter de standarder, der tidligere var kendt som "LTE-Advanced" og "WirelessMAN-Advanced".

"IMT-Advanced markerer et gigantisk spring fremad, som vil få de nuværende smartphones til at ligne gammeldags modem-forbindelser. Den nye standard betyder at internet-adgang, videostreaming og dataoverførsler bliver hurtigere end de fleste desktop-forbindelser i dag," siger ITU-generalsekretær Hamadoun Toure.

I de kommende år ventes den mobile datatrafik at stige voldsomt - den nye standard skal sørge for, at man er klar til at håndtere denne trafik.

"IMT-Advanced kan sammenlignes med at tilslutte en fiberoptisk forbindelse til din telefon. Det vil gøre forbindelsen til din telefon mindst 500 gange hurtigere end dagens 3G-smartphones. Men det handler ikke kun om hastighed; det handler også om effektivitet. IMT-Advanced bruger radiofrekvenserne langt mere effektivt og det betyder at man kan overføre flere data med mindre båndbredde. Dermed vil de mobile netværk være i stand til at klare den dramatiske stigning i datatrafikken i de kommende år," siger Francois Racy, der er chef for ITU's radiokommunikations-afdeling.

ITU er en global organisation med 191 medlemslande, der fastlægger standarder for telekommunikation. IMT-Advanced bliver også beskrevet som "ægte 4G" - i modsætning til standarder som LTE og Wimax, der sælges under 4G-betegnelsen selvom deres hastighed reelt er lavere. Målet for IMT-Advanced er at hastigheden skal nå op på mindst 1 gigabit i sekundet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S