Nu kommer mobilt super-bredbånd

Den nye standard IMT-Advanced skal gøre de mobile forbindelser meget hurtigere.

Artikel top billede

Foto: Uffe Weng

På et møde hos den internationale teleunion ITU i Geneve er man nået til enighed om specifikationerne for den næste generation af mobile teknologier, kaldet IMT-Advanced. Den sammenfatter de standarder, der tidligere var kendt som "LTE-Advanced" og "WirelessMAN-Advanced".

"IMT-Advanced markerer et gigantisk spring fremad, som vil få de nuværende smartphones til at ligne gammeldags modem-forbindelser. Den nye standard betyder at internet-adgang, videostreaming og dataoverførsler bliver hurtigere end de fleste desktop-forbindelser i dag," siger ITU-generalsekretær Hamadoun Toure.

I de kommende år ventes den mobile datatrafik at stige voldsomt - den nye standard skal sørge for, at man er klar til at håndtere denne trafik.

"IMT-Advanced kan sammenlignes med at tilslutte en fiberoptisk forbindelse til din telefon. Det vil gøre forbindelsen til din telefon mindst 500 gange hurtigere end dagens 3G-smartphones. Men det handler ikke kun om hastighed; det handler også om effektivitet. IMT-Advanced bruger radiofrekvenserne langt mere effektivt og det betyder at man kan overføre flere data med mindre båndbredde. Dermed vil de mobile netværk være i stand til at klare den dramatiske stigning i datatrafikken i de kommende år," siger Francois Racy, der er chef for ITU's radiokommunikations-afdeling.

ITU er en global organisation med 191 medlemslande, der fastlægger standarder for telekommunikation. IMT-Advanced bliver også beskrevet som "ægte 4G" - i modsætning til standarder som LTE og Wimax, der sælges under 4G-betegnelsen selvom deres hastighed reelt er lavere. Målet for IMT-Advanced er at hastigheden skal nå op på mindst 1 gigabit i sekundet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura