Nu kommer mobilt super-bredbånd

Den nye standard IMT-Advanced skal gøre de mobile forbindelser meget hurtigere.

Artikel top billede

Foto: Uffe Weng

På et møde hos den internationale teleunion ITU i Geneve er man nået til enighed om specifikationerne for den næste generation af mobile teknologier, kaldet IMT-Advanced. Den sammenfatter de standarder, der tidligere var kendt som "LTE-Advanced" og "WirelessMAN-Advanced".

"IMT-Advanced markerer et gigantisk spring fremad, som vil få de nuværende smartphones til at ligne gammeldags modem-forbindelser. Den nye standard betyder at internet-adgang, videostreaming og dataoverførsler bliver hurtigere end de fleste desktop-forbindelser i dag," siger ITU-generalsekretær Hamadoun Toure.

I de kommende år ventes den mobile datatrafik at stige voldsomt - den nye standard skal sørge for, at man er klar til at håndtere denne trafik.

"IMT-Advanced kan sammenlignes med at tilslutte en fiberoptisk forbindelse til din telefon. Det vil gøre forbindelsen til din telefon mindst 500 gange hurtigere end dagens 3G-smartphones. Men det handler ikke kun om hastighed; det handler også om effektivitet. IMT-Advanced bruger radiofrekvenserne langt mere effektivt og det betyder at man kan overføre flere data med mindre båndbredde. Dermed vil de mobile netværk være i stand til at klare den dramatiske stigning i datatrafikken i de kommende år," siger Francois Racy, der er chef for ITU's radiokommunikations-afdeling.

ITU er en global organisation med 191 medlemslande, der fastlægger standarder for telekommunikation. IMT-Advanced bliver også beskrevet som "ægte 4G" - i modsætning til standarder som LTE og Wimax, der sælges under 4G-betegnelsen selvom deres hastighed reelt er lavere. Målet for IMT-Advanced er at hastigheden skal nå op på mindst 1 gigabit i sekundet.

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S