Sikkert trådløst netværk til virksomheder

Cisco lancerer ny serie af trådløse netværk til virksomheder. Produktet følger åbne standarder blandt andet vigtige standarder for sikkerhed.

Trådløse LAN-produkter

Du får tilbudt flere trådløse netværk til din virksomhed. Blandt de nye teknikker som er ved at være standard finder vi her sikkerhedsprotokoller med kryptering og adgangskontrol.

Trådløst lokalnet

Trådløse netværk er med fuld fart på vej ud på markedet. Der kommer flere produkter, de er standardiserede, og priserne er på vej ned. Selvom trådløse net stadig er langt dyrere og mere langsomme end de kablede netværk, giver de nye muligheder i fleksible og dynamiske miljøer. Det kan for eksempel være arbejdspladser med mange bærbare computere.

Et trådløst netværk består af basisstationer (access points på engelsk), der fungerer som knudepunkter i netværket. Hertil kommer netkort med radiosender og modtager i de bærbare og stationære computere.

Basisstationerne kan på sin side forbindes til et kablet lokal net. Der findes også basisstationer med modem indbygget, som kan kobles direkte på telefonnettet.

Lucent kører kampagne på sit Orinoco produkt for tiden i Danmark, hvor man kan starte med et begyndersæt, der er set til kampagnepriser på omkring 5.000 kroner. Nu spiller Cisco som verdens største producent af internet-enheder også ud med nye produkter.

Sikkerhed

Sikkerhed i luften

Sikkerheden i trådløse netværk udgør en ny udfordring. Ved kablede netværk er alle forbindelser synlige ledninger til stik i væggen, så det er svært i det skjulte at koble fremmede computere på. Ved de trådløse netværk er forbindelsen usynlig, hvilket betyder, at der er risiko for fremmede med bærbare computere og trådløse adaptere kan koble sig på nettet eller aflytte kommunikationen. For slet ikke at tale om trådløst aflytningsudstyr.

Cisco har i Aironet indbygget understøttelse af sikkerhedsprotokoller, som dels krypterer forbindelserne, og dels styrer brugernes adgang og identitet. Med adgangskoder på udstyret skulle det desuden ikke være muligt at bryde ind på nettet med stjålet udstyr.

Cisco bruger sikkerhedsprotokollerne RADIUS og WEP i Aironet 350 produkterne.

Kryptering med WEP

WEP står for Wired Equivalent Privacy, og det gør den trådløse kommunikation sikker. WEP bruges til at kryptere og dekryptere de trådløse transmissionssignaler mellem enhederne. Signalet bliver krypteret med en 40-bit nøgle, og hver radiostation i netværket har en nøgle, som den bruger til at kommunikere med. Nøglen bruges til at kryptere dataene før de transporteres gennem luften. Modtager en station ukrypterede data, afvises de.

WEP er en ekstra fascilitet til standarden IEEE 802.11. Cisco bruger flere versioner af WEP og tilbyder også 128-bit kryptering, hvor 40-bit ikke er tilstrækkelig sikkert. Med anvendelsen af lange nøgler på 128 bit følger man ikke IEEE standarden. Cisco har implementeret krypteringen i hardware allerede fra Aironet 340 produkterne, så det belaster båndbredden minimalt.

Cisco har en teknisk men ganske klar beskrivelse af WEP: Configuring Wired Equivalent Privacy, på adressen: http://www.cisco.com/warp/public/102/confwep.html.

Trådløs Cisco

Trådløs Cisco

Cisco har allerede den trådløse produktserie Aironet 340. Nu lancerer firmaet Aironet 350 som sin anden generation af trådløse netværksprodukter. Aironet 350 er en produktserie af forskellige basisstationer (adgangspunkter) samt adaptere til stationære og bærbare computere. Aironet 350 er mere rettet mod virksomheder end sin forgænger - blandt andet med en øget fokus på sikkerheden.

Aironet 350 giver et skalerbart netværk, så det kan udvides løbende op til flere tusinde brugere, skriver Cisco. Endvidere kan det integreres i virksomhedens eksisterende kabelbårede netværk. Microsofts hovedsæde i Redmond har verdens hidtil største trådløse Aironet lokalnetværk, der udgør 80 procent af Microsofts netværksinfrastruktur.

Aironet 350 understøtter standarden for trådløse lokalnet IEEE 802.11b. Den sikrer datatransmission med hastigheder op til 11 Mbps.

Cisco har omfattende beskrivelse og dokumentation for sine produkter på Internet. Søger du specielt de trådløse produkter, kan du med fordel starte på web-siden: Cisco> Products & Technologies> Cisco Wireless, som findes på adressen: http://www.cisco.com/warp/public/44/jump/wireless.shtml.

Brugeradministration

Brugkontrol med RADIUS

RADIUS er forkortelse af betegnelsen Remote Authentication Dial-In User Service. Det er en Client/Server protokol, hvor remote acces servere kan godkende opkaldsbrugere i samarbejde med en central server og database over legitime brugere.

RADIUS kan forklares på denne vis: Når brugeren starter sin bærbare maskine, kalder den via sin trådløse netadapter op til et adgangspunkt. Her skal man kontrollere, om den pågældende computer og bruger må få adgang til nettet. I første omgang får man fat i en remote acces server (RAS), der er funktionen som modtager forespørgslen og eventuelt giver vedkommende adgang til netværket. RADIUS giver RAS mulighed for at kontrollere forespørgslen i en central server. Det simplificerer administrationen af brugere, da det kan ske i en central database.

RADIUS er en de facto industriel standard, som anvendes af såvel Lucent som Cisco. RADIUS blev udviklet af Livingston, der nu er overtaget af Lucent. De beskriver systemet i følgende web-dokument: http://www.livingston.com/marketing/whitepapers/radius_paper.html.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S