Oh no - hackerne kigger med på dit webcam

Videokonferencer er et hit i virksomheder, men det er pærelet for hackere at følge med. Se her, hvordan en hacker fik adgang til mødelokalerne hos 5.000 forskellige virksomheder.

Artikel top billede

Takket være videokonferencers stigende popularitet kan mange virksomheder spare på rejseudgifterne og skåne miljøet for unødvendig CO2-udledning.

Det er i hvert fald den salgstale, som producenter af både webcams og konference-software ofte giver os. Men hvad de sjældent fortæller er, at det er pærelet for hackere at bryde ind i videokonference-systemerne.

Det er faktisk så let, at den amerikanske avis The New York Times kan berette, at det er relativt ukompliceret at hacke sig ind på webcams i konferencelokalerne hos højt profilerede selskaber.

Til avisen siger HD Moore, sikkerhedschef hos virksomheden Rapid7, der beskæftiger sig med at finde sikkerhedshuller i it-systemer, at han uden problemer har fundet vej ind i retssale og mødelokaler hos tusindvis af store virksomheder fra blandt olieindustrien og medicinalindustrien.

Kunne spionere på finansgigant

Eksempelvis har han fundet en indgang til finansgiganten Goldman Sachs' bestyrelseslokale. Sikkerhedsbristet fandtes dog ikke hos Goldman Sachs it-system, men hos en advokatvirksomhed, der indimellem fører videokonferencer med den amerikanske finansvirksomhed.

Ifølge The New York Times er videokonferencer blevet mere og mere usikre gennem de seneste år. Det skyldes at konferencesystemerne tidligere var store og komplicerede løsninger, der kørte på lukkede telefonlinjer.

Men i dag bliver videkonferencer brugt af både store og små virksomheder, der afvikler konferencerne via internettet gennem Skype-lignende programmer. Denne type programmer er ofte designet til at give optimal billed- og lydgengivelse, mens sikkerheden har haft knap så høj prioritet i udviklingen.

Deltagere kan snige sig med

Eksempelvis fortæller sikkerhedseksperten HD Moore til New York Times, at mange videokonference-systemer er designet til automatisk at acceptere indkomne opkald under en konference.

Det betyder, at virksomheder, der afholder konferencer, slipper for manuelt at skulle acceptere nye deltagere. Men til gengæld betyder det også, at det er muligt for uvedkommende at deltage i konferencer, uden at de andre deltagere opdager det.

Det er netop denne svaghed, som HD Moore har udnyttet. 
For et par måneder siden skrev han et program, der kunne skanne internettet for videokonferencesystemer, der er placeret uden for en firewall og er indstillet til automatisk at modtage opkald.

I løbet af to timer havde han fundet frem til 5.000 virksomheders konferencelokaler, der alle stod pivåbne.

Det kan ske for dig

Derfor bør du sikre dig, at din videokonfernce-software ikke er indstillet til automatisk at modtage nye konference-deltagere. Desuden skal du sørge for, at du og dine konferencepartnere er under beskyttelse af en firewall.

Og nu sidder du måske og tænker, at den slags sikkerhedsbrud er helt teoretiske og sjældent finder sted herhjemme. Men sikkerhedsbrist af denne type kan ske og i nogle gange blot ved simple fejltagelser. 

Eksempelvis har den skribent oplevet uforvarende at blive stillet igennem til et dybt fortroligt regnskabsmøde hos den dansk-britiske sikkerhedsgigant G4S, hvor leasing-aftaler, virksomhedens likviditet samt bogføringen af regnskabsposter på flere millioner kroner blev diskuteret.

Det kan du læse mere om i denne artikel.

Læs også:

Må din chef overvåge dig? Se hvor grænsen går

Her er ni spion-gadgets til den onde chef

Se dine kollegers hudorme med webcam i dansk design

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics