Obama-rival rasler med cybersablen

Den måske kommende amerikanske præsidentkandidat Newt Gingrich truer landets fjender med cyberkrig.

Artikel top billede

Den tidligere kongresleder Newt Gingrich vandt stort i Republikanernes primærvalg i South Carolina i sidste uge - og han kan blive partiets kandidat i det kommende præsidentvalg, hvor han så skal kæmpe med Barack Obama om det Hvide Hus. Den 69-årige er kendt for sine meget specielle holdninger til internet og cyberkrig. Han har allerede truet Rusland og Kina med elektroniske angreb, hvis de foretager cyberspionage mod USA.

"Jeg mener at vi bliver nødt til at behandle statsbaserede spionage-aktiviteter som krigshandlinger. Og jeg mener at vi skal reagere på det og forvolde dem en smerte så de lærer ikke at gøre det igen," sagde Gingrich som svar på et spørgsmål om elektronisk spionage.

I USA er man bekymret over, at kinesiske statshackere bryder ind hos amerikanske virksomheder i stor stil og stjæler deres forretnings-hemmeligheder, som så kan bruges til at sikre kinesiske rivaler et forspring på markedet.

Gingrich har tidligere blæst til cyberkrig mod Iran og advaret mod et "cyber Pearl Harbor" - altså et ødelæggende elektronisk angreb mod USA's infrastruktur.

Han frygter især en elektromagnetisk puls, også kaldet EMP, som det fremgår af denne artikel i New York Times. Hvis et atomvåben detoneres højt over USA kan det sende en elektromagnetisk chokbølge ned over landet, som vil ødelæggede elektroniske kredsløb og dermed lamme alt fra computere til mobiltelefoner. Landet sendes tilbage til middelalderen.

Men det er kun en teori; ingen ved, om det faktisk fungerer.

"Millioner vil dø bare i den første uge," skrev Gingrich i et forord til en science-fiction roman om EMP-angreb i 2009.

Bogen beskriver en verden hvor biler går i stå, fly falder ned fra luften og køleskabene holder op med at fungere. Horder af vildmænd sværmer rundt i civilisationens rester.

Fænomemet er faktisk observeret i den virkelige verden. Efter en prøvesprængning over Stillehavet i 1962 gik lysene ud på Hawaii.

Men i 1963 indgik stormagterne en aftale om at stoppe alle overjordiske atomsprængninger, og dermed var det også slut med at observere EMP-effekter.

Gingrich er ikke i tvivl om, at truslen er reel.

"Hvis vi ikke forbereder os, kan vi miste vores civilisation på få sekunder," sagde han i 2009 og opfordrede til at ramme Iran og Nordkorea inden de er klar til at true USA.

Men selv i forskerkredse er der skepsis overfor påstanden om, at en atomeksplosion i atmosfæren kan slukke lyset i et helt land.

"Hvis terrorister vil gøre noget alvorligt, så vil de bruge et masseødelæggelses-våben - ikke et masseforstyrrelses-våben. De vil ikke satse på komplekse sekundære effekter af en eksplosion, hvor fysikken stadig er meget usikker," siger atomfysikeren Yousaf M. Butt til New York Times.

Den republikanske politiker Gingrich er dog kendt for at være på forkant med informations-teknologien - selvom han ikke selv bruger den ret meget. Han forudsagde allerede i 1971, at "computertid bliver lige så billig som at ringe med telefonen i dag".

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland