Facebook og Google går sammen mod phishing

En ny alliance skal beskytte internet-brugerne mod phishing-mails.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Nu er 15 af de største internet-selskaber gået sammen i en alliance mod phishing. Det nye initiativ DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) skal udvikle en ny standard for autentificering af mails. Dermed bliver det lettere at identificere mails med falsk afsender.

Foruden Microsoft, Google, Facebook og Yahoo er der både betalingsfirmaer som PayPal, pengeinstitutter som Bank of America og sikkerhedsudbydere som Cloudmark med i alliancen.

Den nye standard bygger på teknologier som DKIM (DomainKeys Identified Mail) og SPF (Sender Policy Framework), som allerede er udviklet, men kun bliver brugt i begrænset omfang.

I dag kan det være svært for den almindelige internet-brugere at afgøre, om afsender-oplysningerne i e-mailen faktisk er korrekte. Det udnytter svindlere ved at sende falske mails, hvor brugeren f.eks. bliver opfordret til at indtaste sine kortoplysninger.

Med DMARC bliver det lettere at blokere de falske mails. Det kræver dog at mail-udbyderne anvender software, der understøtter teknologien.

Den nye alliance vil nu teste teknologien og indsende specifikationen til IETF (Internet Engineering Task Force), hvor man håber at den bliver vedtaget som standard.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S