Facebook og Google går sammen mod phishing

En ny alliance skal beskytte internet-brugerne mod phishing-mails.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Nu er 15 af de største internet-selskaber gået sammen i en alliance mod phishing. Det nye initiativ DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) skal udvikle en ny standard for autentificering af mails. Dermed bliver det lettere at identificere mails med falsk afsender.

Foruden Microsoft, Google, Facebook og Yahoo er der både betalingsfirmaer som PayPal, pengeinstitutter som Bank of America og sikkerhedsudbydere som Cloudmark med i alliancen.

Den nye standard bygger på teknologier som DKIM (DomainKeys Identified Mail) og SPF (Sender Policy Framework), som allerede er udviklet, men kun bliver brugt i begrænset omfang.

I dag kan det være svært for den almindelige internet-brugere at afgøre, om afsender-oplysningerne i e-mailen faktisk er korrekte. Det udnytter svindlere ved at sende falske mails, hvor brugeren f.eks. bliver opfordret til at indtaste sine kortoplysninger.

Med DMARC bliver det lettere at blokere de falske mails. Det kræver dog at mail-udbyderne anvender software, der understøtter teknologien.

Den nye alliance vil nu teste teknologien og indsende specifikationen til IETF (Internet Engineering Task Force), hvor man håber at den bliver vedtaget som standard.

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S