Facebook og Google går sammen mod phishing

En ny alliance skal beskytte internet-brugerne mod phishing-mails.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Nu er 15 af de største internet-selskaber gået sammen i en alliance mod phishing. Det nye initiativ DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) skal udvikle en ny standard for autentificering af mails. Dermed bliver det lettere at identificere mails med falsk afsender.

Foruden Microsoft, Google, Facebook og Yahoo er der både betalingsfirmaer som PayPal, pengeinstitutter som Bank of America og sikkerhedsudbydere som Cloudmark med i alliancen.

Den nye standard bygger på teknologier som DKIM (DomainKeys Identified Mail) og SPF (Sender Policy Framework), som allerede er udviklet, men kun bliver brugt i begrænset omfang.

I dag kan det være svært for den almindelige internet-brugere at afgøre, om afsender-oplysningerne i e-mailen faktisk er korrekte. Det udnytter svindlere ved at sende falske mails, hvor brugeren f.eks. bliver opfordret til at indtaste sine kortoplysninger.

Med DMARC bliver det lettere at blokere de falske mails. Det kræver dog at mail-udbyderne anvender software, der understøtter teknologien.

Den nye alliance vil nu teste teknologien og indsende specifikationen til IETF (Internet Engineering Task Force), hvor man håber at den bliver vedtaget som standard.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics