Neil Young vil redde den digitale musik

Den digitale lydkvalitet er alt for ringe, mener musikeren Neil Young.

Artikel top billede

Den legendariske canadiske musiker Neil Young er ikke tilfreds med kvaliteten af dagens digitale musik. Det fortalte han under en konference i denne uge. Neil Young har ikke noget imod digital musik som sådan. Men han mener at de nuværende lydformater er alt for ringe - de har kun "5 procent af lydinformationerne fra den oprindelige optagelse".

Det kræver nye lydformater hvor musikken kan gemmes i høj opløsning i samme kvalitet som studieoptagelsen. Disse lydfiler vil så også fylde meget mere end dagens mp3-filer - og dermed tage længere tid at downloade.

Neil Young forestiller sig, at man kunne sælge iPod-lignende enheder hvor der er plads til 30 album i denne høje kvalitet, og det vil tage omkring 30 minutter at downloade hver sang. Men så er belønningen altså også, at lydoplevelsen bliver meget bedre.

Musikeren fortæller i et interview med All Things Digital på konferencen, at han havde flere møder med den nu afdøde Apple-stifter Steve Jobs om ideen og de har "arbejdet på det", men i sidste ende blev det ikke til noget.

Young sagde også at Jobs var en fan af de gamle vinylplader - selvom han stod i spidsen for det selskab, der sørgede for at den digitale musik fik sit store gennembrud.

"Steve Jobs var en pioner inden for digital musik, og hans indflydelse er enorm. Men derhjemme lyttede han til vinyl. Og hvis han havde levet længe nok, så ville han have gjort det som jeg nu forsøger at gøre," sagde musikeren ifølge CNET.

Sidste år var der rygter om, at Apple forhandlede med pladeselskaber om at sælge 24-bit hifi optagelser. De skulle være dyrere end normal digital musik og kræver også ændringer i lydafspillernes hardware.

Apple har også sit eget "lossless" format - men her er der blot tale om en tabsfri kopi af musikken fra cd'er.

Det kan blive besvært at omvendte iPod-generation til vinyl-lyd. En Stanford-undersøgelse fra 2009 viste at unge er så vant til mp3-filers flade metalliske lyd, at de synes hifi-lyd lyder forkert.

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Technical Solutions Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S