Neil Young vil redde den digitale musik

Den digitale lydkvalitet er alt for ringe, mener musikeren Neil Young.

Artikel top billede

Den legendariske canadiske musiker Neil Young er ikke tilfreds med kvaliteten af dagens digitale musik. Det fortalte han under en konference i denne uge. Neil Young har ikke noget imod digital musik som sådan. Men han mener at de nuværende lydformater er alt for ringe - de har kun "5 procent af lydinformationerne fra den oprindelige optagelse".

Det kræver nye lydformater hvor musikken kan gemmes i høj opløsning i samme kvalitet som studieoptagelsen. Disse lydfiler vil så også fylde meget mere end dagens mp3-filer - og dermed tage længere tid at downloade.

Neil Young forestiller sig, at man kunne sælge iPod-lignende enheder hvor der er plads til 30 album i denne høje kvalitet, og det vil tage omkring 30 minutter at downloade hver sang. Men så er belønningen altså også, at lydoplevelsen bliver meget bedre.

Musikeren fortæller i et interview med All Things Digital på konferencen, at han havde flere møder med den nu afdøde Apple-stifter Steve Jobs om ideen og de har "arbejdet på det", men i sidste ende blev det ikke til noget.

Young sagde også at Jobs var en fan af de gamle vinylplader - selvom han stod i spidsen for det selskab, der sørgede for at den digitale musik fik sit store gennembrud.

"Steve Jobs var en pioner inden for digital musik, og hans indflydelse er enorm. Men derhjemme lyttede han til vinyl. Og hvis han havde levet længe nok, så ville han have gjort det som jeg nu forsøger at gøre," sagde musikeren ifølge CNET.

Sidste år var der rygter om, at Apple forhandlede med pladeselskaber om at sælge 24-bit hifi optagelser. De skulle være dyrere end normal digital musik og kræver også ændringer i lydafspillernes hardware.

Apple har også sit eget "lossless" format - men her er der blot tale om en tabsfri kopi af musikken fra cd'er.

Det kan blive besvært at omvendte iPod-generation til vinyl-lyd. En Stanford-undersøgelse fra 2009 viste at unge er så vant til mp3-filers flade metalliske lyd, at de synes hifi-lyd lyder forkert.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    A&Til

    Innovationskonsulent

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks