Neil Young vil redde den digitale musik

Den digitale lydkvalitet er alt for ringe, mener musikeren Neil Young.

Artikel top billede

Den legendariske canadiske musiker Neil Young er ikke tilfreds med kvaliteten af dagens digitale musik. Det fortalte han under en konference i denne uge. Neil Young har ikke noget imod digital musik som sådan. Men han mener at de nuværende lydformater er alt for ringe - de har kun "5 procent af lydinformationerne fra den oprindelige optagelse".

Det kræver nye lydformater hvor musikken kan gemmes i høj opløsning i samme kvalitet som studieoptagelsen. Disse lydfiler vil så også fylde meget mere end dagens mp3-filer - og dermed tage længere tid at downloade.

Neil Young forestiller sig, at man kunne sælge iPod-lignende enheder hvor der er plads til 30 album i denne høje kvalitet, og det vil tage omkring 30 minutter at downloade hver sang. Men så er belønningen altså også, at lydoplevelsen bliver meget bedre.

Musikeren fortæller i et interview med All Things Digital på konferencen, at han havde flere møder med den nu afdøde Apple-stifter Steve Jobs om ideen og de har "arbejdet på det", men i sidste ende blev det ikke til noget.

Young sagde også at Jobs var en fan af de gamle vinylplader - selvom han stod i spidsen for det selskab, der sørgede for at den digitale musik fik sit store gennembrud.

"Steve Jobs var en pioner inden for digital musik, og hans indflydelse er enorm. Men derhjemme lyttede han til vinyl. Og hvis han havde levet længe nok, så ville han have gjort det som jeg nu forsøger at gøre," sagde musikeren ifølge CNET.

Sidste år var der rygter om, at Apple forhandlede med pladeselskaber om at sælge 24-bit hifi optagelser. De skulle være dyrere end normal digital musik og kræver også ændringer i lydafspillernes hardware.

Apple har også sit eget "lossless" format - men her er der blot tale om en tabsfri kopi af musikken fra cd'er.

Det kan blive besvært at omvendte iPod-generation til vinyl-lyd. En Stanford-undersøgelse fra 2009 viste at unge er så vant til mp3-filers flade metalliske lyd, at de synes hifi-lyd lyder forkert.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S