Neil Young vil redde den digitale musik

Den digitale lydkvalitet er alt for ringe, mener musikeren Neil Young.

Artikel top billede

Den legendariske canadiske musiker Neil Young er ikke tilfreds med kvaliteten af dagens digitale musik. Det fortalte han under en konference i denne uge. Neil Young har ikke noget imod digital musik som sådan. Men han mener at de nuværende lydformater er alt for ringe - de har kun "5 procent af lydinformationerne fra den oprindelige optagelse".

Det kræver nye lydformater hvor musikken kan gemmes i høj opløsning i samme kvalitet som studieoptagelsen. Disse lydfiler vil så også fylde meget mere end dagens mp3-filer - og dermed tage længere tid at downloade.

Neil Young forestiller sig, at man kunne sælge iPod-lignende enheder hvor der er plads til 30 album i denne høje kvalitet, og det vil tage omkring 30 minutter at downloade hver sang. Men så er belønningen altså også, at lydoplevelsen bliver meget bedre.

Musikeren fortæller i et interview med All Things Digital på konferencen, at han havde flere møder med den nu afdøde Apple-stifter Steve Jobs om ideen og de har "arbejdet på det", men i sidste ende blev det ikke til noget.

Young sagde også at Jobs var en fan af de gamle vinylplader - selvom han stod i spidsen for det selskab, der sørgede for at den digitale musik fik sit store gennembrud.

"Steve Jobs var en pioner inden for digital musik, og hans indflydelse er enorm. Men derhjemme lyttede han til vinyl. Og hvis han havde levet længe nok, så ville han have gjort det som jeg nu forsøger at gøre," sagde musikeren ifølge CNET.

Sidste år var der rygter om, at Apple forhandlede med pladeselskaber om at sælge 24-bit hifi optagelser. De skulle være dyrere end normal digital musik og kræver også ændringer i lydafspillernes hardware.

Apple har også sit eget "lossless" format - men her er der blot tale om en tabsfri kopi af musikken fra cd'er.

Det kan blive besvært at omvendte iPod-generation til vinyl-lyd. En Stanford-undersøgelse fra 2009 viste at unge er så vant til mp3-filers flade metalliske lyd, at de synes hifi-lyd lyder forkert.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S