Sådan bliver Windows Phone 8

Den næste generation af Microsofts mobil-operativsystem Windows Phone har samme kernel som Windows 8.

Artikel top billede

(Foto: Chris Perrett)

Nu er der kommet nye oplysninger om Windows Phone 8, som har kodenavnet Apollo. Internet-tjenesten Pocketnow har fået fat i en video, hvor Microsofts Windows Phone Manager Joe Belfiore fortæller om nyhederne i operativsystemet. Videoen er egentlig beregnet til Microsoft-partneren Nokia og den indeholder en række interessante nye oplysninger, som også er blevet bekræftet af Windows-eksperten Paul Thurrott.

Windows Phone 8 er baseret på den samme kernel som Windows 8 og ikke Windows CE, som de nuværende versioner. Men man kan stadig køre de gamle Windows Phone applikationer. I det hele taget er der meget tæt kobling mellem Windows Phone 8 og Windows 8; de kommer også på markedet omtrent samtidig.

Brugerfladerne kommer også til at ligne hinanden. Windows 8 har fået den nye Metro-brugerflade, som er inspireret af mobile platforme. Funktioner som Data Smart, der skifter til trådløse netværk når det er muligt for at spare datatrafik i mobilnettet, og App-to App Communication, hvor de enkelte apps kører i en separat sandkasse, findes både i Windows Phone 8 og Windows 8.

En række komponenter, som kernelen, understøttelse for flerkerne-processorer, Sensor Fusion, sikkerhedsmodellen og netværks-, video- og grafikfunktioner, er hentet direkte fra Windows 8 og bruges også i mobil-operativsystemet.

Microsoft satser på at tilbyde en stort set identisk brugeroplevelse på tværs af platforme, altså smartphones (Windows Phone 8), tavlecomputere og pc'er (Windows 8) og fjernsyn (Xbox Next).

Pocketnow fortæller at der kommer en ny synkroniseringsklient og et sæt cloud-tjenester, der fungerer med alle tre platforme. SkyDrive bliver integreret på alle tre og Skype vil være tilgængelig som en separat applikation, men ikke direkte integreret i operativsystemet.

Windows Phone 8 bruger en særlig version af Internet Explorer 10 som browser, der er koblet til en proxy-server som komprimerer data og dermed reducerer den datamængde der skal overføres, ligesom Opera Mini og Amazon Silk.

Der er også en række interessante nye funktioner for erhvervsbrugere, herunder hardware-accellereret kryptering med BitLocker og understøttelse for Secure Boot, ligesom i Windows 8. Virksomheder kan distribuere deres egne private apps til telefonerne, ligesom det bliver muligt med Windows 8 apps.

Microsoft har ikke selv bekræftet oplysningerne om Apollo, som altså sandsynligvis kommer i fjerde kvartal - samtidig med Windows 8.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job