Sådan bliver Windows Phone 8

Den næste generation af Microsofts mobil-operativsystem Windows Phone har samme kernel som Windows 8.

Artikel top billede

(Foto: Chris Perrett)

Nu er der kommet nye oplysninger om Windows Phone 8, som har kodenavnet Apollo. Internet-tjenesten Pocketnow har fået fat i en video, hvor Microsofts Windows Phone Manager Joe Belfiore fortæller om nyhederne i operativsystemet. Videoen er egentlig beregnet til Microsoft-partneren Nokia og den indeholder en række interessante nye oplysninger, som også er blevet bekræftet af Windows-eksperten Paul Thurrott.

Windows Phone 8 er baseret på den samme kernel som Windows 8 og ikke Windows CE, som de nuværende versioner. Men man kan stadig køre de gamle Windows Phone applikationer. I det hele taget er der meget tæt kobling mellem Windows Phone 8 og Windows 8; de kommer også på markedet omtrent samtidig.

Brugerfladerne kommer også til at ligne hinanden. Windows 8 har fået den nye Metro-brugerflade, som er inspireret af mobile platforme. Funktioner som Data Smart, der skifter til trådløse netværk når det er muligt for at spare datatrafik i mobilnettet, og App-to App Communication, hvor de enkelte apps kører i en separat sandkasse, findes både i Windows Phone 8 og Windows 8.

En række komponenter, som kernelen, understøttelse for flerkerne-processorer, Sensor Fusion, sikkerhedsmodellen og netværks-, video- og grafikfunktioner, er hentet direkte fra Windows 8 og bruges også i mobil-operativsystemet.

Microsoft satser på at tilbyde en stort set identisk brugeroplevelse på tværs af platforme, altså smartphones (Windows Phone 8), tavlecomputere og pc'er (Windows 8) og fjernsyn (Xbox Next).

Pocketnow fortæller at der kommer en ny synkroniseringsklient og et sæt cloud-tjenester, der fungerer med alle tre platforme. SkyDrive bliver integreret på alle tre og Skype vil være tilgængelig som en separat applikation, men ikke direkte integreret i operativsystemet.

Windows Phone 8 bruger en særlig version af Internet Explorer 10 som browser, der er koblet til en proxy-server som komprimerer data og dermed reducerer den datamængde der skal overføres, ligesom Opera Mini og Amazon Silk.

Der er også en række interessante nye funktioner for erhvervsbrugere, herunder hardware-accellereret kryptering med BitLocker og understøttelse for Secure Boot, ligesom i Windows 8. Virksomheder kan distribuere deres egne private apps til telefonerne, ligesom det bliver muligt med Windows 8 apps.

Microsoft har ikke selv bekræftet oplysningerne om Apollo, som altså sandsynligvis kommer i fjerde kvartal - samtidig med Windows 8.

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job