Sådan bliver Windows Phone 8

Den næste generation af Microsofts mobil-operativsystem Windows Phone har samme kernel som Windows 8.

Artikel top billede

(Foto: Chris Perrett)

Nu er der kommet nye oplysninger om Windows Phone 8, som har kodenavnet Apollo. Internet-tjenesten Pocketnow har fået fat i en video, hvor Microsofts Windows Phone Manager Joe Belfiore fortæller om nyhederne i operativsystemet. Videoen er egentlig beregnet til Microsoft-partneren Nokia og den indeholder en række interessante nye oplysninger, som også er blevet bekræftet af Windows-eksperten Paul Thurrott.

Windows Phone 8 er baseret på den samme kernel som Windows 8 og ikke Windows CE, som de nuværende versioner. Men man kan stadig køre de gamle Windows Phone applikationer. I det hele taget er der meget tæt kobling mellem Windows Phone 8 og Windows 8; de kommer også på markedet omtrent samtidig.

Brugerfladerne kommer også til at ligne hinanden. Windows 8 har fået den nye Metro-brugerflade, som er inspireret af mobile platforme. Funktioner som Data Smart, der skifter til trådløse netværk når det er muligt for at spare datatrafik i mobilnettet, og App-to App Communication, hvor de enkelte apps kører i en separat sandkasse, findes både i Windows Phone 8 og Windows 8.

En række komponenter, som kernelen, understøttelse for flerkerne-processorer, Sensor Fusion, sikkerhedsmodellen og netværks-, video- og grafikfunktioner, er hentet direkte fra Windows 8 og bruges også i mobil-operativsystemet.

Microsoft satser på at tilbyde en stort set identisk brugeroplevelse på tværs af platforme, altså smartphones (Windows Phone 8), tavlecomputere og pc'er (Windows 8) og fjernsyn (Xbox Next).

Pocketnow fortæller at der kommer en ny synkroniseringsklient og et sæt cloud-tjenester, der fungerer med alle tre platforme. SkyDrive bliver integreret på alle tre og Skype vil være tilgængelig som en separat applikation, men ikke direkte integreret i operativsystemet.

Windows Phone 8 bruger en særlig version af Internet Explorer 10 som browser, der er koblet til en proxy-server som komprimerer data og dermed reducerer den datamængde der skal overføres, ligesom Opera Mini og Amazon Silk.

Der er også en række interessante nye funktioner for erhvervsbrugere, herunder hardware-accellereret kryptering med BitLocker og understøttelse for Secure Boot, ligesom i Windows 8. Virksomheder kan distribuere deres egne private apps til telefonerne, ligesom det bliver muligt med Windows 8 apps.

Microsoft har ikke selv bekræftet oplysningerne om Apollo, som altså sandsynligvis kommer i fjerde kvartal - samtidig med Windows 8.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse