Sådan bliver Windows Phone 8

Den næste generation af Microsofts mobil-operativsystem Windows Phone har samme kernel som Windows 8.

Artikel top billede

(Foto: Chris Perrett)

Nu er der kommet nye oplysninger om Windows Phone 8, som har kodenavnet Apollo. Internet-tjenesten Pocketnow har fået fat i en video, hvor Microsofts Windows Phone Manager Joe Belfiore fortæller om nyhederne i operativsystemet. Videoen er egentlig beregnet til Microsoft-partneren Nokia og den indeholder en række interessante nye oplysninger, som også er blevet bekræftet af Windows-eksperten Paul Thurrott.

Windows Phone 8 er baseret på den samme kernel som Windows 8 og ikke Windows CE, som de nuværende versioner. Men man kan stadig køre de gamle Windows Phone applikationer. I det hele taget er der meget tæt kobling mellem Windows Phone 8 og Windows 8; de kommer også på markedet omtrent samtidig.

Brugerfladerne kommer også til at ligne hinanden. Windows 8 har fået den nye Metro-brugerflade, som er inspireret af mobile platforme. Funktioner som Data Smart, der skifter til trådløse netværk når det er muligt for at spare datatrafik i mobilnettet, og App-to App Communication, hvor de enkelte apps kører i en separat sandkasse, findes både i Windows Phone 8 og Windows 8.

En række komponenter, som kernelen, understøttelse for flerkerne-processorer, Sensor Fusion, sikkerhedsmodellen og netværks-, video- og grafikfunktioner, er hentet direkte fra Windows 8 og bruges også i mobil-operativsystemet.

Microsoft satser på at tilbyde en stort set identisk brugeroplevelse på tværs af platforme, altså smartphones (Windows Phone 8), tavlecomputere og pc'er (Windows 8) og fjernsyn (Xbox Next).

Pocketnow fortæller at der kommer en ny synkroniseringsklient og et sæt cloud-tjenester, der fungerer med alle tre platforme. SkyDrive bliver integreret på alle tre og Skype vil være tilgængelig som en separat applikation, men ikke direkte integreret i operativsystemet.

Windows Phone 8 bruger en særlig version af Internet Explorer 10 som browser, der er koblet til en proxy-server som komprimerer data og dermed reducerer den datamængde der skal overføres, ligesom Opera Mini og Amazon Silk.

Der er også en række interessante nye funktioner for erhvervsbrugere, herunder hardware-accellereret kryptering med BitLocker og understøttelse for Secure Boot, ligesom i Windows 8. Virksomheder kan distribuere deres egne private apps til telefonerne, ligesom det bliver muligt med Windows 8 apps.

Microsoft har ikke selv bekræftet oplysningerne om Apollo, som altså sandsynligvis kommer i fjerde kvartal - samtidig med Windows 8.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS