Studerende skal hjælpe virksomheder med it-forskning

Aalborg Universitet har kortlagt it-forsknings-kompetencerne hos ph.d.-studerende, der nu skal tilbydes erhvervslivet.

Artikel top billede

Nu kan virksomheder der mangler kompetencer og viden på it-området få hjælp fra ph.d.-studerende på Aalborg Universitet. Her har man kortlagt forskningskompetencerne hos de studerende i en database, der løbende skal vedligeholdes og udbygges.

Databasen er en del af en serie af nye initiativer under overskriften BrainMatch, der er etableret af Aalborg Universitet og det nordjyske it-partnerskab BrainsBusiness.

Målsætningen er blandt andet, at langt flere ph.d.-studerende skal samarbejde med virksomheder om innovation og i sidste ende patenter og opfindelser.

"I dag er det cirka halvdelen af vores ph.d.-studerende, der i løbet af deres studietid samarbejder med en eller flere virksomheder. Det er vores målsætning, at alle - både danske og udenlandske - ph.d.-studerende skal samarbejde med virksomheder i løbet af deres studietid," siger Eskild Holm Nielsen, der er dekan for Det Teknisk-Naturvidenskabelige Fakultet.

Virksomheder kan bruge databasen til at finde kompetencer på lige nøjagtig de felter, hvor der er behov for det. For de studerende betyder det at der er nye muligheder for at få afprøvet deres studier i praksis og for eventuelt at søge patenter i samarbejde med en virksomhed.

"Danske virksomheder skal for alvor søge vækst via deres R&D-afdeling. Og ph.d.-databasen bliver en ny døråbner ind til universitetet, som ikke er set før. Det er et digitalt katalog over viden og kompetencer, og en unik mulighed som alle virksomheder bør gøre brug af. Netop ph.d.'erne er jo
et oplagt sted at starte, da de pr. definition beskæftiger sig med ny forskning inden for et meget specifikt område," siger Grimur Lund, der er adm. direktør i den engelske software-koncern Avevas afdeling i Aalborg.

De igangværende projekter skal munde ud i en større national konference den 27. marts, hvor Aalborg Universitet vil fremvise den nyeste it-forskning.

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job