Studerende skal hjælpe virksomheder med it-forskning

Aalborg Universitet har kortlagt it-forsknings-kompetencerne hos ph.d.-studerende, der nu skal tilbydes erhvervslivet.

Artikel top billede

Nu kan virksomheder der mangler kompetencer og viden på it-området få hjælp fra ph.d.-studerende på Aalborg Universitet. Her har man kortlagt forskningskompetencerne hos de studerende i en database, der løbende skal vedligeholdes og udbygges.

Databasen er en del af en serie af nye initiativer under overskriften BrainMatch, der er etableret af Aalborg Universitet og det nordjyske it-partnerskab BrainsBusiness.

Målsætningen er blandt andet, at langt flere ph.d.-studerende skal samarbejde med virksomheder om innovation og i sidste ende patenter og opfindelser.

"I dag er det cirka halvdelen af vores ph.d.-studerende, der i løbet af deres studietid samarbejder med en eller flere virksomheder. Det er vores målsætning, at alle - både danske og udenlandske - ph.d.-studerende skal samarbejde med virksomheder i løbet af deres studietid," siger Eskild Holm Nielsen, der er dekan for Det Teknisk-Naturvidenskabelige Fakultet.

Virksomheder kan bruge databasen til at finde kompetencer på lige nøjagtig de felter, hvor der er behov for det. For de studerende betyder det at der er nye muligheder for at få afprøvet deres studier i praksis og for eventuelt at søge patenter i samarbejde med en virksomhed.

"Danske virksomheder skal for alvor søge vækst via deres R&D-afdeling. Og ph.d.-databasen bliver en ny døråbner ind til universitetet, som ikke er set før. Det er et digitalt katalog over viden og kompetencer, og en unik mulighed som alle virksomheder bør gøre brug af. Netop ph.d.'erne er jo
et oplagt sted at starte, da de pr. definition beskæftiger sig med ny forskning inden for et meget specifikt område," siger Grimur Lund, der er adm. direktør i den engelske software-koncern Avevas afdeling i Aalborg.

De igangværende projekter skal munde ud i en større national konference den 27. marts, hvor Aalborg Universitet vil fremvise den nyeste it-forskning.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S