Stor stigning i malware og phishing

I 2011 var der dobbelt så mange malware- og phishing-sider som 2010. Det viser den seneste trendrapport fra DK-Cert.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

For første gang siden 2007 steg antallet af sikkerhedshændelser sidste år. Det fortæller den årlige trendrapport fra DK-Cert, som blandt andet har til opgave at varsle om akutte trusler mod sikkerheden på nettet. I 2011 blev der registreret 44.829 sikkerhedshændelser, hvilket er en stigning på 25 procent i forhold til 2010. Der var dobbelt så mange malware- og phishing-sider som året før.

"Igen i 2011 var der en stigning i mængden af ny malware der var rettet mod flere platforme, og undgik detektering af antimalware-softwaren. Trojanske heste udgjorde den største andel. De blev spredt som e-mails, over sociale medier og ved hjælp af kompromitterede hjemmesider," hedder det i rapporten.

Et af de mere avancerede angreb ramte otte netbank-kunder hos Nordea, der i alt mistede 62.400 kr. De blev ledt til en phishing-side, hvor man omgik sikkerheden i NemID i form af et man-in-the-middle-angreb.

Til gengæld er spam-mængden faldet fra 80 procent til under 70 pct. i løbet af året. Det skyldes at flere af de store botnet er blevet lukket.

DK-Cert bemærker også at der er sket i eksplosion i aktivitet inden for det såkaldte hacktivisme i det sidste år - her er det især Anonymous, der har gjort sig bemærket. Der forventes at komme mere hacktivisme i det kommende år, og her vil danske organisationer også være i fokus.

Det forventes også at hackere i stigende grad vil bruge informationer om medarbejdere i virksomheder til målrettede angreb. Det er den slags informationer, der kan samles på sociale netværk.

"Med EU-formandskabet er der fokus på Danmark. Set i lyset af Anonymous-bevægelsens trusler mod danske interesser, springer det i øjnene, at vi ikke har en national it-strategi, som omfatter informationssikkerhed for både det offentlige, erhvervslivet og borgerne," hedder det i rapporten.

Den efterlyser faste rammer for, i hvilken retning man ønsker at trække udviklingen af informationssamfundet.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Fjernvarme Fyn Service A/S

Chef for Digital Innovation & Udvikling

Fyn

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S