Stor stigning i malware og phishing

I 2011 var der dobbelt så mange malware- og phishing-sider som 2010. Det viser den seneste trendrapport fra DK-Cert.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

For første gang siden 2007 steg antallet af sikkerhedshændelser sidste år. Det fortæller den årlige trendrapport fra DK-Cert, som blandt andet har til opgave at varsle om akutte trusler mod sikkerheden på nettet. I 2011 blev der registreret 44.829 sikkerhedshændelser, hvilket er en stigning på 25 procent i forhold til 2010. Der var dobbelt så mange malware- og phishing-sider som året før.

"Igen i 2011 var der en stigning i mængden af ny malware der var rettet mod flere platforme, og undgik detektering af antimalware-softwaren. Trojanske heste udgjorde den største andel. De blev spredt som e-mails, over sociale medier og ved hjælp af kompromitterede hjemmesider," hedder det i rapporten.

Et af de mere avancerede angreb ramte otte netbank-kunder hos Nordea, der i alt mistede 62.400 kr. De blev ledt til en phishing-side, hvor man omgik sikkerheden i NemID i form af et man-in-the-middle-angreb.

Til gengæld er spam-mængden faldet fra 80 procent til under 70 pct. i løbet af året. Det skyldes at flere af de store botnet er blevet lukket.

DK-Cert bemærker også at der er sket i eksplosion i aktivitet inden for det såkaldte hacktivisme i det sidste år - her er det især Anonymous, der har gjort sig bemærket. Der forventes at komme mere hacktivisme i det kommende år, og her vil danske organisationer også være i fokus.

Det forventes også at hackere i stigende grad vil bruge informationer om medarbejdere i virksomheder til målrettede angreb. Det er den slags informationer, der kan samles på sociale netværk.

"Med EU-formandskabet er der fokus på Danmark. Set i lyset af Anonymous-bevægelsens trusler mod danske interesser, springer det i øjnene, at vi ikke har en national it-strategi, som omfatter informationssikkerhed for både det offentlige, erhvervslivet og borgerne," hedder det i rapporten.

Den efterlyser faste rammer for, i hvilken retning man ønsker at trække udviklingen af informationssamfundet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S