Stor stigning i malware og phishing

I 2011 var der dobbelt så mange malware- og phishing-sider som 2010. Det viser den seneste trendrapport fra DK-Cert.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

For første gang siden 2007 steg antallet af sikkerhedshændelser sidste år. Det fortæller den årlige trendrapport fra DK-Cert, som blandt andet har til opgave at varsle om akutte trusler mod sikkerheden på nettet. I 2011 blev der registreret 44.829 sikkerhedshændelser, hvilket er en stigning på 25 procent i forhold til 2010. Der var dobbelt så mange malware- og phishing-sider som året før.

"Igen i 2011 var der en stigning i mængden af ny malware der var rettet mod flere platforme, og undgik detektering af antimalware-softwaren. Trojanske heste udgjorde den største andel. De blev spredt som e-mails, over sociale medier og ved hjælp af kompromitterede hjemmesider," hedder det i rapporten.

Et af de mere avancerede angreb ramte otte netbank-kunder hos Nordea, der i alt mistede 62.400 kr. De blev ledt til en phishing-side, hvor man omgik sikkerheden i NemID i form af et man-in-the-middle-angreb.

Til gengæld er spam-mængden faldet fra 80 procent til under 70 pct. i løbet af året. Det skyldes at flere af de store botnet er blevet lukket.

DK-Cert bemærker også at der er sket i eksplosion i aktivitet inden for det såkaldte hacktivisme i det sidste år - her er det især Anonymous, der har gjort sig bemærket. Der forventes at komme mere hacktivisme i det kommende år, og her vil danske organisationer også være i fokus.

Det forventes også at hackere i stigende grad vil bruge informationer om medarbejdere i virksomheder til målrettede angreb. Det er den slags informationer, der kan samles på sociale netværk.

"Med EU-formandskabet er der fokus på Danmark. Set i lyset af Anonymous-bevægelsens trusler mod danske interesser, springer det i øjnene, at vi ikke har en national it-strategi, som omfatter informationssikkerhed for både det offentlige, erhvervslivet og borgerne," hedder det i rapporten.

Den efterlyser faste rammer for, i hvilken retning man ønsker at trække udviklingen af informationssamfundet.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Everllence

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse