Stor stigning i malware og phishing

I 2011 var der dobbelt så mange malware- og phishing-sider som 2010. Det viser den seneste trendrapport fra DK-Cert.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

For første gang siden 2007 steg antallet af sikkerhedshændelser sidste år. Det fortæller den årlige trendrapport fra DK-Cert, som blandt andet har til opgave at varsle om akutte trusler mod sikkerheden på nettet. I 2011 blev der registreret 44.829 sikkerhedshændelser, hvilket er en stigning på 25 procent i forhold til 2010. Der var dobbelt så mange malware- og phishing-sider som året før.

"Igen i 2011 var der en stigning i mængden af ny malware der var rettet mod flere platforme, og undgik detektering af antimalware-softwaren. Trojanske heste udgjorde den største andel. De blev spredt som e-mails, over sociale medier og ved hjælp af kompromitterede hjemmesider," hedder det i rapporten.

Et af de mere avancerede angreb ramte otte netbank-kunder hos Nordea, der i alt mistede 62.400 kr. De blev ledt til en phishing-side, hvor man omgik sikkerheden i NemID i form af et man-in-the-middle-angreb.

Til gengæld er spam-mængden faldet fra 80 procent til under 70 pct. i løbet af året. Det skyldes at flere af de store botnet er blevet lukket.

DK-Cert bemærker også at der er sket i eksplosion i aktivitet inden for det såkaldte hacktivisme i det sidste år - her er det især Anonymous, der har gjort sig bemærket. Der forventes at komme mere hacktivisme i det kommende år, og her vil danske organisationer også være i fokus.

Det forventes også at hackere i stigende grad vil bruge informationer om medarbejdere i virksomheder til målrettede angreb. Det er den slags informationer, der kan samles på sociale netværk.

"Med EU-formandskabet er der fokus på Danmark. Set i lyset af Anonymous-bevægelsens trusler mod danske interesser, springer det i øjnene, at vi ikke har en national it-strategi, som omfatter informationssikkerhed for både det offentlige, erhvervslivet og borgerne," hedder det i rapporten.

Den efterlyser faste rammer for, i hvilken retning man ønsker at trække udviklingen af informationssamfundet.

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS