Alle kan se private videofeeds fra Trendnet-kameraer

Videofeeds fra tusindvis af private overvågningskameraer ligger frit tilgængelige på nettet.

Artikel top billede

Hvis du har anbragt et overvågningskamera fra Trendnet i børneværelset, stuen eller et andet sted i huset og koblet det til nettet er der risiko for, at fremmede kan følge med i din videofeed. Det er end ikke nødvendigt at indtaste et kodeord for at se videobillederne. Trendnet bekræfter nu sikkerhedshullet overfor BBC og fortæller at man har kendt til problemet siden den 12. januar.

Ifølge det amerikanske firma kan op til 50.000 kameraer være berørt af problemet. Trendnet vil nu sende e-mails til kunderne for at informere om problemet, men kun 5 procent af køberne har registreret deres mailadresse hos firmaet - så det kan blive svært at få fat i kunderne.

Samtidig er Trendnet på vej med en opdateret version af firmwaren til kameraerne, som skal lukke hullet.

Det ser ud til at problemet har eksisteret i næsten to år - men først nu har producenten reageret og lovet at rette fejlen.

Bloggeren Someluser hos Consolecowboys var en af de første, der satte fokus på problemet. Han opdagede at man kan få adgang til videofeeden fra et Trendnet-kamera blot ved at indtaste brugerens ip-adresse.

På nettet kan man finde lange lister med ubeskyttede Trendnet-kameraer - en del af dem er koblet med Google Maps, så man kan se hvor de befinder sig. Man kan også bruge Shodan-søgemaskinen til at finde sårbare kameraer.

I et netforum kunne kan læse følgende besked: "Nogen fik fat i en video af en nøgen fyr i Danmark i hans badeværelse."

En anden skrev "Baby fundet" og tilføjer "Jeg føler mig som en pædofil når jeg ser dette". En bruger har ligefrem uploadet en hel sekvens af billeder fra forskellige overvågningskameraer.

Ifølge Trendnet findes sårbarheden i 26 forskellige kamera-modeller. En liste findes her sammen med links til firmware-opdateringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job