Alle kan se private videofeeds fra Trendnet-kameraer

Videofeeds fra tusindvis af private overvågningskameraer ligger frit tilgængelige på nettet.

Artikel top billede

Hvis du har anbragt et overvågningskamera fra Trendnet i børneværelset, stuen eller et andet sted i huset og koblet det til nettet er der risiko for, at fremmede kan følge med i din videofeed. Det er end ikke nødvendigt at indtaste et kodeord for at se videobillederne. Trendnet bekræfter nu sikkerhedshullet overfor BBC og fortæller at man har kendt til problemet siden den 12. januar.

Ifølge det amerikanske firma kan op til 50.000 kameraer være berørt af problemet. Trendnet vil nu sende e-mails til kunderne for at informere om problemet, men kun 5 procent af køberne har registreret deres mailadresse hos firmaet - så det kan blive svært at få fat i kunderne.

Samtidig er Trendnet på vej med en opdateret version af firmwaren til kameraerne, som skal lukke hullet.

Det ser ud til at problemet har eksisteret i næsten to år - men først nu har producenten reageret og lovet at rette fejlen.

Bloggeren Someluser hos Consolecowboys var en af de første, der satte fokus på problemet. Han opdagede at man kan få adgang til videofeeden fra et Trendnet-kamera blot ved at indtaste brugerens ip-adresse.

På nettet kan man finde lange lister med ubeskyttede Trendnet-kameraer - en del af dem er koblet med Google Maps, så man kan se hvor de befinder sig. Man kan også bruge Shodan-søgemaskinen til at finde sårbare kameraer.

I et netforum kunne kan læse følgende besked: "Nogen fik fat i en video af en nøgen fyr i Danmark i hans badeværelse."

En anden skrev "Baby fundet" og tilføjer "Jeg føler mig som en pædofil når jeg ser dette". En bruger har ligefrem uploadet en hel sekvens af billeder fra forskellige overvågningskameraer.

Ifølge Trendnet findes sårbarheden i 26 forskellige kamera-modeller. En liste findes her sammen med links til firmware-opdateringer.

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S