Erhvervsfolk siger: Farvel pc - goddag iPad

Næsten hver fjerde i erhvervslivet har droppet den bærbare computer og erstattet den med en iPad.

Artikel top billede

En iPad er ikke blot til sjov og spas.

Det ser i hvert fald ud til at være holdningen hos en stor gruppe erhvervsfolk.

Hele 54 procent af de adspurgte it-erhvervsfolk oplyser i en global undersøgelse, at deres bærbare computer helt eller delvist er blevet erstattet af en iPad. 

Og ifølge undersøgelsen, der er foretaget af IDG Connect, har hele 16 procent af de adspurgte endda valgt fuldstændigt at droppe den bærbare til fordel for en iPad. 

Tallet bliver endda endnu højere, hvis vi kun kigger på svarene fra de europæiske deltagere i undersøgelsen, hvor hele 24 procent oplyser, at iPad'en har erstattet deres bærbare computer.

Bliver brugt på arbejde

Mange virksomheder frygter måske, at når de udstyrer deres ansatte med en iPad, så ender den blot hjemme på sofabordet.

Men det lader dog ikke helt til at være tilfældet, fordi 91 procent af respondenterne oplyser at deres iPad primært bliver brugt til at arbejde med.

Her på PC World Business Center har vi tidligere undersøgt, om vi selv kan arbejde på en iPad. Det viste sig dog, at en iPad langt fra er det perfekte værktøj, hvis du skal skrive meget.

Men har du et arbejde med megen mødeaktivitet, kan en tablet-computer være en perfekt kompagnon. Her kan iPad'en både bruges til at afvikle præsentationer via projektoren og til at tage notater på under selve mødet. 

Perfekt på rejser

Eksempelvis har Folketingets formand og tidligere udenrigsminister Mogens Lykketoft i et interview med PC World Business Center fortalt, at han er en flittig iPad-bruger.

Lykketoft bruger blandt andet sin iPad i stedet for en computer, når han går til møder eller skal sende e-mails. Men han bruger den også til nyhedslæsning og som ebogslæser, når han er ude at rejse.

Et brugsmønster, der har mange lighedspunkter med det, som de adspurgte i IDG's undersøgelse oplyser. Her bruger 79 procent iPad'en til web-surfing, 73 procent til nyhedslæsning og 54 procent bruger den som kommunikations-redskab.

Desuden oplyser 64 procent af de europæiske respondenter, at de køber færre aviser, efter at de har anskaffet sig en iPad. Og blandt de asiatiske respondenter er det hele 90 procent, der nu køber færre aviser.

Læs også:

Send printeren på pension med de her iPad-apps  


Sådan kan en iPad erstatte din arbejdscomputer 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S