EU starter sag mod Danmark: For dyrt at sende udenlandske sms'er til danskerne

Danske teleselskaber skal tilbyde samme priser til udenlandske selskaber som til selskaberne på det danske marked, siger kommissionen.

Artikel top billede

EU Kommission har startet en sag mod Erhvervsstyrelsen (tidligere IT og Telestyrelsen), hvis praksis for regulering af SMS-priser skal kulegraves. Det meddeler kommissionen i en pressemeddelelse.

Kommissionen har skrevet til Erhvervsstyrelsen og udtrykt "alvorlige tvivl" om dens praksis for regulering af sms-terminerings-priser.

Termineringsprisen er det beløb, som det modtagende teleselskab tager fra afsender-teleselskabet, når en tele-bruger ringer eller sender en sms til person, der er kunde i et andet selskab end hans eget.

Sms-terminerings-prisen for danske selskaber er reguleret - og har altså en fastsat øvre grænse, mens danske teleselskaber selv må bestemme, hvor meget de vil tage sig betalt for at sende sms'er til udenlandske selskaber.

"Det afgørende for, om terminerings-taksten er underkastet regulering, er, om det udenlandske selskab konkurerer om de samme kunder som det danske selskab, og det har vi ikke vurderet var tilfældet i den pågældende sag," siger Helle Bøjen Larsen, kontorchef i Erhvervsstyrelsens markedskontor til ComON.

Det er selskabet Lycamobile, der har givet anledning til Kommissionens sag mod Erhvervsstyrelsen. Lycamobile har været aktiv på det danske marked siden 2010. Selskabet er et såkaldt MVNO uden eget telenet. Sagen er kommet op nu, fordi Erhvervsstyrelsen har anmeldt sit udspil for regulering af sms-terminerings-taksten for dette selskab til EU-Kommissionen.

Hvis EU-Kommissionens kulegravning af den danske praksis fører til en ændring af reguleringen af sms-termineringstakster ved levering til udenlandske teleselskaber, vil det sandsynligvis blive billigere at sende udenlandske sms'er til danskerne. Men indgrebet fører ikke til de store ændringer for danske telebrugere.

"Efter vores opfattelse vil EU-indgrebet betyde, at udenlandske selskaber kan give deres kunder billigere priser uden, at det nødvendigvis kommer danske kunder til gode den anden vej," siger Helle Bøjen Larsen.

Læs EU Kommissionens forklaring om sagen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job