Linux-hajer scorer kassen

Der er mangel på Linux-udviklere og det får lønningerne til at stige.

Artikel top billede

Den seneste 2012 Linux Job Report viser at virksomheder som bruger operativsystemet Linux har svært ved at finde udviklere og administratorer med de nødvendige Linux-færdigheder, skriver Wall Street Journal. Det er dårligt nyt for virksomhederne og godt nyt for Linux-folket, som scorer kassen i øjeblikket.

Ifølge avisen er gennemsnitslønnen for Linux-kyndige udviklere steget med 5 procent i løbet af et år til 84.000 dollar i USA med en typisk bonus på 5.000 dollar.

"Det er svært at finde dygtige folk og der er en meget stor efterspørgsel," siger Dustin Larmier fra cloud-firmaet FireHost. Hans firma leder i øjeblikket i hele USA for at finde syv Linux-administratorer.

Den aktuelle rapport fortæller at 85 procent af de adspurgte svarer at det er ekstremt svært at finde Linux-folk. 18 pct. forsøger at tiltrække dygtige medarbejdere ved at tilbyde en høj bonus og 8 pct. forsøger at lokke med aktieoptioner.

Flere end 2.300 virksomheder har afleveret svar til 2012 Linux Job Report. En tredjedel er klar til at betale mere i løn til Linux-folk end det, som de normalt betaler, og endnu flere er klar til at lokke med fleksible arbejdstider.

Budskabet er tydeligt; man gør alt for at tiltrække Linux-folkene.

Mange nystartede firmaer vælger at køre med Linux frem for Windows. Både fordi det er billigere og fordi det er lettere at tilpasse.

"Licensomkostningerne til Windows er meget store. Hvis du er et lille startup bliver du ædt op af alle omkostningerne," siger Justin Lintz, der er system-administrator hos det lille firma bitly, som også kører med Linux.

Blandt de adspurgte virksomheder er det 67 pct., der leder efter Linux-udviklere, og 55 pct. forsøger at hyre Linux-administratorer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS