Linux-hajer scorer kassen

Der er mangel på Linux-udviklere og det får lønningerne til at stige.

Artikel top billede

Den seneste 2012 Linux Job Report viser at virksomheder som bruger operativsystemet Linux har svært ved at finde udviklere og administratorer med de nødvendige Linux-færdigheder, skriver Wall Street Journal. Det er dårligt nyt for virksomhederne og godt nyt for Linux-folket, som scorer kassen i øjeblikket.

Ifølge avisen er gennemsnitslønnen for Linux-kyndige udviklere steget med 5 procent i løbet af et år til 84.000 dollar i USA med en typisk bonus på 5.000 dollar.

"Det er svært at finde dygtige folk og der er en meget stor efterspørgsel," siger Dustin Larmier fra cloud-firmaet FireHost. Hans firma leder i øjeblikket i hele USA for at finde syv Linux-administratorer.

Den aktuelle rapport fortæller at 85 procent af de adspurgte svarer at det er ekstremt svært at finde Linux-folk. 18 pct. forsøger at tiltrække dygtige medarbejdere ved at tilbyde en høj bonus og 8 pct. forsøger at lokke med aktieoptioner.

Flere end 2.300 virksomheder har afleveret svar til 2012 Linux Job Report. En tredjedel er klar til at betale mere i løn til Linux-folk end det, som de normalt betaler, og endnu flere er klar til at lokke med fleksible arbejdstider.

Budskabet er tydeligt; man gør alt for at tiltrække Linux-folkene.

Mange nystartede firmaer vælger at køre med Linux frem for Windows. Både fordi det er billigere og fordi det er lettere at tilpasse.

"Licensomkostningerne til Windows er meget store. Hvis du er et lille startup bliver du ædt op af alle omkostningerne," siger Justin Lintz, der er system-administrator hos det lille firma bitly, som også kører med Linux.

Blandt de adspurgte virksomheder er det 67 pct., der leder efter Linux-udviklere, og 55 pct. forsøger at hyre Linux-administratorer.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S