Linux-hajer scorer kassen

Der er mangel på Linux-udviklere og det får lønningerne til at stige.

Artikel top billede

Den seneste 2012 Linux Job Report viser at virksomheder som bruger operativsystemet Linux har svært ved at finde udviklere og administratorer med de nødvendige Linux-færdigheder, skriver Wall Street Journal. Det er dårligt nyt for virksomhederne og godt nyt for Linux-folket, som scorer kassen i øjeblikket.

Ifølge avisen er gennemsnitslønnen for Linux-kyndige udviklere steget med 5 procent i løbet af et år til 84.000 dollar i USA med en typisk bonus på 5.000 dollar.

"Det er svært at finde dygtige folk og der er en meget stor efterspørgsel," siger Dustin Larmier fra cloud-firmaet FireHost. Hans firma leder i øjeblikket i hele USA for at finde syv Linux-administratorer.

Den aktuelle rapport fortæller at 85 procent af de adspurgte svarer at det er ekstremt svært at finde Linux-folk. 18 pct. forsøger at tiltrække dygtige medarbejdere ved at tilbyde en høj bonus og 8 pct. forsøger at lokke med aktieoptioner.

Flere end 2.300 virksomheder har afleveret svar til 2012 Linux Job Report. En tredjedel er klar til at betale mere i løn til Linux-folk end det, som de normalt betaler, og endnu flere er klar til at lokke med fleksible arbejdstider.

Budskabet er tydeligt; man gør alt for at tiltrække Linux-folkene.

Mange nystartede firmaer vælger at køre med Linux frem for Windows. Både fordi det er billigere og fordi det er lettere at tilpasse.

"Licensomkostningerne til Windows er meget store. Hvis du er et lille startup bliver du ædt op af alle omkostningerne," siger Justin Lintz, der er system-administrator hos det lille firma bitly, som også kører med Linux.

Blandt de adspurgte virksomheder er det 67 pct., der leder efter Linux-udviklere, og 55 pct. forsøger at hyre Linux-administratorer.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,