Sådan løste danske Riidr striden med Apple

Riidr blev ramt af Apples prisbombe sidste år. Nu lyder der mildere toner og Riidr har sluttet fred med Apple - men satser samtidig også på konkurrenten Android.

Artikel top billede

Den danske e-boghandel Riidr blev sidste år ramt af Apples krav om at alle iOS-applikationer skal bruge Apples eget In App Purchase system til at sælge indhold. For et år siden kunne ComON fortælle, at Apple havde afvist to nye versioner af Riidrs app til iPhone og iPad, fordi den brugte et andet system end In App Purchase til at købe indhold.

Nu er der så gået et år og ComON har igen talt med Riidr for at høre, hvordan forholdet til Apple har udviklet sig. Riidr betegnede sidste år de nye krav fra Apple som "utroligt skadelige". Hvis man bruger In App Purchase beholder Apple 30 procent af beløbet - ligesom det er tilfældet med apps solgt i App Store.

Et af stridspunkterne var kravet om, at indholdet skulle tilbydes inde i applikationen til den samme eller lavere pris, som det sælges til uden for applikationen. Det ville tvinge Riidr til at hæve sine priser i applikationen og i sin webshop. Men som ComON kunne fortælle sidste sommer, fandt man en smutvej hos Riidr. Det betyder at man kan køre med differentierede priser gennem app'en i forhold til hjemmesiden.

Med den seneste version af sin Riidr app til iOS har det danske firma sørget for, at man frit kan synkronisere bøgerne på tværs af platforme. Det er nu muligt at købe e-bøger via Riidrs hjemmeside - uden at en del af pengene lander i lommen på Apple - og bagefter læse dem i iOS applikationen. Man kan også købe i applikationen med In App Purchase og så synkronisere dem til andre platforme.

"Det betyder, at brugeroplevelsen holdes intakt, hvilket har været en af de vigtigste årsager til at vi hos Riidr er gået med til at implementere In App Purchase," siger direktør Anders Breinholst fra Riidr.

Mange andre e-bogsudbydere har afvist In App Purchase og helt fjernet muligheden for at købe bøger i deres applikationer til Apple-enheder. Det gælder blandt andet Amazon og Kobo.

"Selvom Apple nu også skal have sin del af kagen, er der stadig meget at vinde ved at gøre det nemt for læserne i Riidr applikationen. Amazon har valgt i stedet at lave en HTML5 løsning, men det mener vi ikke endnu er den optimale vej, da det stiller krav til at man skal være online og man kan endnu ikke gemme alle sine e-bøger i browseren," siger Anders Breinholst. 

En ny begrænsning melder sig

Tæt kontakt med Apple

Et andet problem har været en begrænsning i Apples system på, at man kun må have 3.000 titler til salg. Det er Riidr også kommet rundt om ved at introducere generelle 'price tiers' på e-bøger i stedet for at have dem oprettet individuelt.

"Da magazin app'en Zinio pludselig fik lov til at benytte In App Purchase systemet på den måde var vejen banet for at vi kunne benytte samme model. Havde det ikke være for den tætte kontakt vi har med Apple havde det været meget svært at gennemskue, hvilke løsninger Apple ville acceptere," siger Anders Breinholst.

Men Riidr fokuserer ikke kun på iOS. Firmaet er også netop kommet med en ny Android-app.

"Vi er meget glade for Riidrs nye Android applikation - det er dejligt at være på en platform, som har en mere åben tilgang til applikationer. I fremtiden kommer vi til at lægge utrolig meget vægt på Android applikationen, da vi kan se et stort marked vokse samtidig med det stigende salg af Android tablets og telefoner," siger han.

Indbygger licens til Adobe DRM

Udvider med flere internationale titler

E-boghandleren har valgt at satse på e-bøger med Adobes DRM-beskyttelse, mens de største forlag i Danmark har valgt at bruge vandmærke-beskyttelse til deres e-bøger.

I den skønlitterære kategori udkommer stort set alle e-bøger med vandmærker. Der har været så stor vækst i udgivelser beskyttet med vandmærke, at de nu udgør ca. 80 pct. af alle danske e-bogstitler, men der findes stadig forlag, som har et stærkt ønske om at fastholde DRM-beskyttelse. Dette gælder især titler indenfor uddannelse, hvor frygten for pirateri stadig kan spores.

"Grunden til vi har fået licens på at åbne Adobe DRM e-bøger, er at vores brugere har udvist stor interesse for e-bøger beskyttet med netop Adobe DRM. Vi ser stadig mange danske, men bestemt også internationale forlag, som stiller krav til sikkerheden på e-bøgerne, specielt på e-bøger egnet til undervisning. Da vi har oplevet en stor efterspørgsel på engelske titler, og andre original sprog, er det et 'must' at have muligheden for at vise Adobe DRM sikrede e-bøger," siger Anders Breinholst.

Adobe DRM har tidligere været forbundet meget besvær for læserne, som selv skulle finde de rigtige programmer og manuelt synkronisere e-bøgerne. Riidr vil gøre det lettere ved at have en Adobe licens i Riidr applikationerne til iOS og Android. Her sker verificeringen og synkroniseringen af e-bøger automatisk, uden at læseren behøver at gøre noget.

Det betyder også, at Android-applikationen nu kan bruges til at hente bøger fra e-reolen.dk, som er de danske bibliotekers e-bogsudlån. Her kan man nu hente bøgerne direkte fra browseren og ind i applikationen.

Riidr fortæller at integrationen af Adobe DRM skal bane vejen for, at man kan lancere mere end 250.000 nye internationale titler inden sommerferien.

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT