Enhedslisten: "Blokering af Grooveshark er censur"

"Der er helt klart tale om censur".

Artikel top billede

Fogedretten på Frederiksberg besluttede i går, at teleselskabet 3 skal lukke sine kunders adgang til musiktjenesten Grooveshark.

Blokeringen udspringer i, at Grooveshark ikke betaler for brugen af den musik, som stilles til rådighed for danske brugere. Men selve blokeringen handler om andet end penge, mener Enhedslisten.

"Vi inde på en glidebane, når vi i stedet sætter hegn op på internettet på den måde. Det er farligt, og der er helt klart tale om censur," udtaler partiets it-ordfører Stine Brix i en pressemeddelelse.

Dommen i går afgjorde igen, at internetselskaberne har et medansvar for at stoppe ophavsretskrænkelser begået via deres netværk. Teleselskaberne er tidligere blevet pålagt at blokere adgang til fildelingssiden Pirate Bay, og sidste år blev en hjemmeside, der solgte medicin uden tilladelse, blokeret på samme facon. I fremtiden vil vi også se spille-sider, der henvender sig til danskere uden tilladelse, blive blokeret.

Enhedslistens it-ordfører betragter det som et principielt problem, at dns-blokeringer er blevet et normalt redskab til at bremse uønsket indholdpå nettet.

"Man bliver nødt til at forhindre overtrædelserne ved problemets rod. Jeg frygter for, hvad der kan blive det næste. Skal vi til at spærre for alle udenlandske hjemmesider med brugerindhold, indtil de har lavet en aftale med Rettighedsalliancen," spørger Stine Brix.

"Det virker helt absurd på mig, at internetudbyderne bliver gjort medskyldige i ophavsretskrænkelserne. Jeg mener, at der bør gælde et princip om, at internetudbyderne er neutrale".

LÆS OGSÅ: DNS-blokeringer truer internetsikkerheden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S