Enhedslisten: "Blokering af Grooveshark er censur"

"Der er helt klart tale om censur".

Artikel top billede

Fogedretten på Frederiksberg besluttede i går, at teleselskabet 3 skal lukke sine kunders adgang til musiktjenesten Grooveshark.

Blokeringen udspringer i, at Grooveshark ikke betaler for brugen af den musik, som stilles til rådighed for danske brugere. Men selve blokeringen handler om andet end penge, mener Enhedslisten.

"Vi inde på en glidebane, når vi i stedet sætter hegn op på internettet på den måde. Det er farligt, og der er helt klart tale om censur," udtaler partiets it-ordfører Stine Brix i en pressemeddelelse.

Dommen i går afgjorde igen, at internetselskaberne har et medansvar for at stoppe ophavsretskrænkelser begået via deres netværk. Teleselskaberne er tidligere blevet pålagt at blokere adgang til fildelingssiden Pirate Bay, og sidste år blev en hjemmeside, der solgte medicin uden tilladelse, blokeret på samme facon. I fremtiden vil vi også se spille-sider, der henvender sig til danskere uden tilladelse, blive blokeret.

Enhedslistens it-ordfører betragter det som et principielt problem, at dns-blokeringer er blevet et normalt redskab til at bremse uønsket indholdpå nettet.

"Man bliver nødt til at forhindre overtrædelserne ved problemets rod. Jeg frygter for, hvad der kan blive det næste. Skal vi til at spærre for alle udenlandske hjemmesider med brugerindhold, indtil de har lavet en aftale med Rettighedsalliancen," spørger Stine Brix.

"Det virker helt absurd på mig, at internetudbyderne bliver gjort medskyldige i ophavsretskrænkelserne. Jeg mener, at der bør gælde et princip om, at internetudbyderne er neutrale".

LÆS OGSÅ: DNS-blokeringer truer internetsikkerheden

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Cyber security engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S