Enhedslisten: "Blokering af Grooveshark er censur"

"Der er helt klart tale om censur".

Artikel top billede

Fogedretten på Frederiksberg besluttede i går, at teleselskabet 3 skal lukke sine kunders adgang til musiktjenesten Grooveshark.

Blokeringen udspringer i, at Grooveshark ikke betaler for brugen af den musik, som stilles til rådighed for danske brugere. Men selve blokeringen handler om andet end penge, mener Enhedslisten.

"Vi inde på en glidebane, når vi i stedet sætter hegn op på internettet på den måde. Det er farligt, og der er helt klart tale om censur," udtaler partiets it-ordfører Stine Brix i en pressemeddelelse.

Dommen i går afgjorde igen, at internetselskaberne har et medansvar for at stoppe ophavsretskrænkelser begået via deres netværk. Teleselskaberne er tidligere blevet pålagt at blokere adgang til fildelingssiden Pirate Bay, og sidste år blev en hjemmeside, der solgte medicin uden tilladelse, blokeret på samme facon. I fremtiden vil vi også se spille-sider, der henvender sig til danskere uden tilladelse, blive blokeret.

Enhedslistens it-ordfører betragter det som et principielt problem, at dns-blokeringer er blevet et normalt redskab til at bremse uønsket indholdpå nettet.

"Man bliver nødt til at forhindre overtrædelserne ved problemets rod. Jeg frygter for, hvad der kan blive det næste. Skal vi til at spærre for alle udenlandske hjemmesider med brugerindhold, indtil de har lavet en aftale med Rettighedsalliancen," spørger Stine Brix.

"Det virker helt absurd på mig, at internetudbyderne bliver gjort medskyldige i ophavsretskrænkelserne. Jeg mener, at der bør gælde et princip om, at internetudbyderne er neutrale".

LÆS OGSÅ: DNS-blokeringer truer internetsikkerheden

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS