Motus jubler: Nu er der SKI-penge til os

(Rettet)Sammen med Atea og Comm/2 og KMD er Motus kommet med på SKI's server/storage-aftale. Direktør glæder sig til at tage markedsandele og spise kirsebær med de store.

Artikel top billede

I en tidligere version af denne artikel fremstår det fejlagtigt, som om de eneste forhandlere på rammeaftalen for Servere og storage (rammeaftale 02.03) er Atea og Motus. Første afsnit af artiklen er derfor rettet.

Motus-direktør Ulrik Helio jubler. Sammen med leverandører og store spillere som KMD og Atea er Motus sammen med Comm/2 kommet med på SKI's nye server/storage-aftale, der angiveligt er 800 millioner kroner værd i løbet af de næste to år.

"Vi skal ud og vinde en del af de penge," lyder det selvtillidsfuldt fra Ulrik Helio.

I forvejen leverer Motus til det offentlige og står blandt andet bag en stor cloud-løsning til Københavns Universitet. Alligevel er Ulrik Helio godt klar over, at Motus er en mindre spiller på markedet.

"Vi spiser jo kirsebær med de store. Vi tager markedsandele i det segment, hvor de største aktører er.  Det er der, de store infrastruktur-projekter er, som vi går efter ligesom dem," siger han.

Han er derfor glad for, at Motus selv er kommet på SKI-aftalen og ikke - som hidtil - skal agere underleverandør for en producent.

"Nu, hvor vi er direkte leverandør, har vi en større frihed til at vælge, hvilke produkter vi vil gå ud med til hvilke løsninger. Vi kan rådgive frit og anbefale den løsning, som vi synes fungerer bedst. Og hvis vi mener, at en løsning med flere forskellige mærker fungerer bedst, så siger vi det. Det er rart at have den frihed," lyder det fra Ulrik Helio, som er overbevist om, at Motus vil kunne gøre sig blandt de store.

"Vi har forøget vores omsætning og forbedret vores setup markant her ved indgangen til 2012. Med aftalen får vi adgang til et kæmpemarked, hvor vi bestemt regner med, at vi skal tage vores andel," slår han fast.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S