3 står alene - ingen andre teleselskaber vælger DPI-blokering

3's konkurrenter holder fast i simpel DNS-blokering.

Artikel top billede

De resterende teleselskaber i Danmark vil med stor sandsynlighed snart modtage breve fra Rettighedsalliancen om at følge fogedretskendelsen - og også blokere adgangen til Grooveshark for selskabernes kunder, som 3 er blevet pålagt.

Men 3's konkurrenter i branchen vil ikke følge 3's eksempel med at vælge deep packet inspection (DPI) for at leve op til dommens ord.

"Der er ikke andre selskaber, der kommer til at lave denne type blokering," siger Jakob Willer, der er direktør i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien.

3 oplyste i går, at selskabet har iværksat blokeringen af Grooveshark for danske kunder ved at anvende DPI. Ved tidligere sager, der har krævet Pirate Bay og ulovlige medicin-forhandlere blokeret, har teleselskaberne anvendt en mere simpel blokering med DNS-spærringer - der groft sagt fjerner linket til den pågældende hjemmeside. DPI er en mere grundig overvågning af nettrafikken, hvor datapakker bliver analyseret.

Dommen stiller ingen krav om DPI

Telekommunikationsindustrien samler de fleste teleoperatører i Danmark, bortset fra 3, og ifølge alle de medlemsfirmaer, som Jakob Willer har drøftet sagen med, står 3 alene med sin skærpede overvågning.

"Der er helt klart en opfattelse af, at den måde man kan efterleve denne type domme på, er med en DNS-blokering, og den seneste dom ændrer ikke et hak ved det," siger direktøren.

"Det er ikke en følge af selve dommen, at man skal skærpe spærringsmidlerne, og af samme grund er det ikke noget, de andre selskaber vil begynde på. Man holder fast i det almindeligt brugte og anerkendte - altså en DNS-blokering".

Ulovligt i EU?

En afgørelse ved EU-domstolen afgjorde for nyligt, at internetudbydere og nettjenester som Facebook ikke kan tvinges til at lave systematisk overvågning af sine brugeres trafik.

Dommen har fået Grooveshark til at hævde, at den danske blokering kan være i strid med EU-ret. Det er dog næppe tilfældet, da EU-afgørelsen handler om at pålægge selskaber en generel pligt til at overvåge og filtrere trafik for at hindre copyright-krænkelser. I sagen om Grooveshark er der tale om en "specifik blokering" og den grundige filtrering, som 3 har valgt, er frivillig.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S