3 står alene - ingen andre teleselskaber vælger DPI-blokering

3's konkurrenter holder fast i simpel DNS-blokering.

Artikel top billede

De resterende teleselskaber i Danmark vil med stor sandsynlighed snart modtage breve fra Rettighedsalliancen om at følge fogedretskendelsen - og også blokere adgangen til Grooveshark for selskabernes kunder, som 3 er blevet pålagt.

Men 3's konkurrenter i branchen vil ikke følge 3's eksempel med at vælge deep packet inspection (DPI) for at leve op til dommens ord.

"Der er ikke andre selskaber, der kommer til at lave denne type blokering," siger Jakob Willer, der er direktør i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien.

3 oplyste i går, at selskabet har iværksat blokeringen af Grooveshark for danske kunder ved at anvende DPI. Ved tidligere sager, der har krævet Pirate Bay og ulovlige medicin-forhandlere blokeret, har teleselskaberne anvendt en mere simpel blokering med DNS-spærringer - der groft sagt fjerner linket til den pågældende hjemmeside. DPI er en mere grundig overvågning af nettrafikken, hvor datapakker bliver analyseret.

Dommen stiller ingen krav om DPI

Telekommunikationsindustrien samler de fleste teleoperatører i Danmark, bortset fra 3, og ifølge alle de medlemsfirmaer, som Jakob Willer har drøftet sagen med, står 3 alene med sin skærpede overvågning.

"Der er helt klart en opfattelse af, at den måde man kan efterleve denne type domme på, er med en DNS-blokering, og den seneste dom ændrer ikke et hak ved det," siger direktøren.

"Det er ikke en følge af selve dommen, at man skal skærpe spærringsmidlerne, og af samme grund er det ikke noget, de andre selskaber vil begynde på. Man holder fast i det almindeligt brugte og anerkendte - altså en DNS-blokering".

Ulovligt i EU?

En afgørelse ved EU-domstolen afgjorde for nyligt, at internetudbydere og nettjenester som Facebook ikke kan tvinges til at lave systematisk overvågning af sine brugeres trafik.

Dommen har fået Grooveshark til at hævde, at den danske blokering kan være i strid med EU-ret. Det er dog næppe tilfældet, da EU-afgørelsen handler om at pålægge selskaber en generel pligt til at overvåge og filtrere trafik for at hindre copyright-krænkelser. I sagen om Grooveshark er der tale om en "specifik blokering" og den grundige filtrering, som 3 har valgt, er frivillig.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job