3 står alene - ingen andre teleselskaber vælger DPI-blokering

3's konkurrenter holder fast i simpel DNS-blokering.

Artikel top billede

De resterende teleselskaber i Danmark vil med stor sandsynlighed snart modtage breve fra Rettighedsalliancen om at følge fogedretskendelsen - og også blokere adgangen til Grooveshark for selskabernes kunder, som 3 er blevet pålagt.

Men 3's konkurrenter i branchen vil ikke følge 3's eksempel med at vælge deep packet inspection (DPI) for at leve op til dommens ord.

"Der er ikke andre selskaber, der kommer til at lave denne type blokering," siger Jakob Willer, der er direktør i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien.

3 oplyste i går, at selskabet har iværksat blokeringen af Grooveshark for danske kunder ved at anvende DPI. Ved tidligere sager, der har krævet Pirate Bay og ulovlige medicin-forhandlere blokeret, har teleselskaberne anvendt en mere simpel blokering med DNS-spærringer - der groft sagt fjerner linket til den pågældende hjemmeside. DPI er en mere grundig overvågning af nettrafikken, hvor datapakker bliver analyseret.

Dommen stiller ingen krav om DPI

Telekommunikationsindustrien samler de fleste teleoperatører i Danmark, bortset fra 3, og ifølge alle de medlemsfirmaer, som Jakob Willer har drøftet sagen med, står 3 alene med sin skærpede overvågning.

"Der er helt klart en opfattelse af, at den måde man kan efterleve denne type domme på, er med en DNS-blokering, og den seneste dom ændrer ikke et hak ved det," siger direktøren.

"Det er ikke en følge af selve dommen, at man skal skærpe spærringsmidlerne, og af samme grund er det ikke noget, de andre selskaber vil begynde på. Man holder fast i det almindeligt brugte og anerkendte - altså en DNS-blokering".

Ulovligt i EU?

En afgørelse ved EU-domstolen afgjorde for nyligt, at internetudbydere og nettjenester som Facebook ikke kan tvinges til at lave systematisk overvågning af sine brugeres trafik.

Dommen har fået Grooveshark til at hævde, at den danske blokering kan være i strid med EU-ret. Det er dog næppe tilfældet, da EU-afgørelsen handler om at pålægge selskaber en generel pligt til at overvåge og filtrere trafik for at hindre copyright-krænkelser. I sagen om Grooveshark er der tale om en "specifik blokering" og den grundige filtrering, som 3 har valgt, er frivillig.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S