3 står alene - ingen andre teleselskaber vælger DPI-blokering

3's konkurrenter holder fast i simpel DNS-blokering.

Artikel top billede

De resterende teleselskaber i Danmark vil med stor sandsynlighed snart modtage breve fra Rettighedsalliancen om at følge fogedretskendelsen - og også blokere adgangen til Grooveshark for selskabernes kunder, som 3 er blevet pålagt.

Men 3's konkurrenter i branchen vil ikke følge 3's eksempel med at vælge deep packet inspection (DPI) for at leve op til dommens ord.

"Der er ikke andre selskaber, der kommer til at lave denne type blokering," siger Jakob Willer, der er direktør i brancheforeningen Telekommunikationsindustrien.

3 oplyste i går, at selskabet har iværksat blokeringen af Grooveshark for danske kunder ved at anvende DPI. Ved tidligere sager, der har krævet Pirate Bay og ulovlige medicin-forhandlere blokeret, har teleselskaberne anvendt en mere simpel blokering med DNS-spærringer - der groft sagt fjerner linket til den pågældende hjemmeside. DPI er en mere grundig overvågning af nettrafikken, hvor datapakker bliver analyseret.

Dommen stiller ingen krav om DPI

Telekommunikationsindustrien samler de fleste teleoperatører i Danmark, bortset fra 3, og ifølge alle de medlemsfirmaer, som Jakob Willer har drøftet sagen med, står 3 alene med sin skærpede overvågning.

"Der er helt klart en opfattelse af, at den måde man kan efterleve denne type domme på, er med en DNS-blokering, og den seneste dom ændrer ikke et hak ved det," siger direktøren.

"Det er ikke en følge af selve dommen, at man skal skærpe spærringsmidlerne, og af samme grund er det ikke noget, de andre selskaber vil begynde på. Man holder fast i det almindeligt brugte og anerkendte - altså en DNS-blokering".

Ulovligt i EU?

En afgørelse ved EU-domstolen afgjorde for nyligt, at internetudbydere og nettjenester som Facebook ikke kan tvinges til at lave systematisk overvågning af sine brugeres trafik.

Dommen har fået Grooveshark til at hævde, at den danske blokering kan være i strid med EU-ret. Det er dog næppe tilfældet, da EU-afgørelsen handler om at pålægge selskaber en generel pligt til at overvåge og filtrere trafik for at hindre copyright-krænkelser. I sagen om Grooveshark er der tale om en "specifik blokering" og den grundige filtrering, som 3 har valgt, er frivillig.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S