Facebook: Vi læser ikke dine sms-beskeder

Facebook afviser meldinger om, at man udspionerer brugernes tekstmeddelelser på Android-telefoner.

Artikel top billede

Ifølge en artikel i Sunday Times har Facebook, Flickr, Youtube og flere andre internet-giganter brugt smartphone-apps til at få adgang til brugernes tekstbeskeder og andre personlige data. Avisen hævder at Facebook har læst brugernes sms-meddelelser som en del af en test af en ny messaging-tjeneste.

Det er ikke den eneste opsigtsvækkende påstand i artiklen. Den hævder også, at YouTube's app er i stand til at fjernstyre telefonens kamera for at optage billeder og video til enhver tid.

Ifølge Business Insider har Facebook dog reageret hurtigt med en klar afvisning af de påstande, der bliver fremsat i artiklen.

"Brugernes tekstbeskeder bliver ikke læst," understreger Facebook.

Samtidig bekræfter selskabet dog at Android-applikationen har tilladelse til at læse og skrive sms-beskeder på telefonen. Det skyldes at Facebook har testet nogle produkter, som kræver at telefonens sms-funktion snakker sammen med Facebook App.

"Mange kommunikationsprogrammer bruger disse tilladelser. Tænk på alle de applikationer der fungerer som erstatning for den indbyggede sms-software," lyder det fra Facebook.

Selskabet bekræfter altså at man arbejder på en funktion, hvor applikationen i en eller anden form har en sms-integration, men Sunday Times' påstand om at Facebook læser sms-beskeder er helt forkert, understreges det.

Artiklen i den britiske avis kræver abonnement, men er også gengivet i kortere form hos Fox News.

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job