Facebook: Vi læser ikke dine sms-beskeder

Facebook afviser meldinger om, at man udspionerer brugernes tekstmeddelelser på Android-telefoner.

Artikel top billede

Ifølge en artikel i Sunday Times har Facebook, Flickr, Youtube og flere andre internet-giganter brugt smartphone-apps til at få adgang til brugernes tekstbeskeder og andre personlige data. Avisen hævder at Facebook har læst brugernes sms-meddelelser som en del af en test af en ny messaging-tjeneste.

Det er ikke den eneste opsigtsvækkende påstand i artiklen. Den hævder også, at YouTube's app er i stand til at fjernstyre telefonens kamera for at optage billeder og video til enhver tid.

Ifølge Business Insider har Facebook dog reageret hurtigt med en klar afvisning af de påstande, der bliver fremsat i artiklen.

"Brugernes tekstbeskeder bliver ikke læst," understreger Facebook.

Samtidig bekræfter selskabet dog at Android-applikationen har tilladelse til at læse og skrive sms-beskeder på telefonen. Det skyldes at Facebook har testet nogle produkter, som kræver at telefonens sms-funktion snakker sammen med Facebook App.

"Mange kommunikationsprogrammer bruger disse tilladelser. Tænk på alle de applikationer der fungerer som erstatning for den indbyggede sms-software," lyder det fra Facebook.

Selskabet bekræfter altså at man arbejder på en funktion, hvor applikationen i en eller anden form har en sms-integration, men Sunday Times' påstand om at Facebook læser sms-beskeder er helt forkert, understreges det.

Artiklen i den britiske avis kræver abonnement, men er også gengivet i kortere form hos Fox News.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S