Facebook: Vi læser ikke dine sms-beskeder

Facebook afviser meldinger om, at man udspionerer brugernes tekstmeddelelser på Android-telefoner.

Artikel top billede

Ifølge en artikel i Sunday Times har Facebook, Flickr, Youtube og flere andre internet-giganter brugt smartphone-apps til at få adgang til brugernes tekstbeskeder og andre personlige data. Avisen hævder at Facebook har læst brugernes sms-meddelelser som en del af en test af en ny messaging-tjeneste.

Det er ikke den eneste opsigtsvækkende påstand i artiklen. Den hævder også, at YouTube's app er i stand til at fjernstyre telefonens kamera for at optage billeder og video til enhver tid.

Ifølge Business Insider har Facebook dog reageret hurtigt med en klar afvisning af de påstande, der bliver fremsat i artiklen.

"Brugernes tekstbeskeder bliver ikke læst," understreger Facebook.

Samtidig bekræfter selskabet dog at Android-applikationen har tilladelse til at læse og skrive sms-beskeder på telefonen. Det skyldes at Facebook har testet nogle produkter, som kræver at telefonens sms-funktion snakker sammen med Facebook App.

"Mange kommunikationsprogrammer bruger disse tilladelser. Tænk på alle de applikationer der fungerer som erstatning for den indbyggede sms-software," lyder det fra Facebook.

Selskabet bekræfter altså at man arbejder på en funktion, hvor applikationen i en eller anden form har en sms-integration, men Sunday Times' påstand om at Facebook læser sms-beskeder er helt forkert, understreges det.

Artiklen i den britiske avis kræver abonnement, men er også gengivet i kortere form hos Fox News.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S