Facebook: Vi læser ikke dine sms-beskeder

Facebook afviser meldinger om, at man udspionerer brugernes tekstmeddelelser på Android-telefoner.

Artikel top billede

Ifølge en artikel i Sunday Times har Facebook, Flickr, Youtube og flere andre internet-giganter brugt smartphone-apps til at få adgang til brugernes tekstbeskeder og andre personlige data. Avisen hævder at Facebook har læst brugernes sms-meddelelser som en del af en test af en ny messaging-tjeneste.

Det er ikke den eneste opsigtsvækkende påstand i artiklen. Den hævder også, at YouTube's app er i stand til at fjernstyre telefonens kamera for at optage billeder og video til enhver tid.

Ifølge Business Insider har Facebook dog reageret hurtigt med en klar afvisning af de påstande, der bliver fremsat i artiklen.

"Brugernes tekstbeskeder bliver ikke læst," understreger Facebook.

Samtidig bekræfter selskabet dog at Android-applikationen har tilladelse til at læse og skrive sms-beskeder på telefonen. Det skyldes at Facebook har testet nogle produkter, som kræver at telefonens sms-funktion snakker sammen med Facebook App.

"Mange kommunikationsprogrammer bruger disse tilladelser. Tænk på alle de applikationer der fungerer som erstatning for den indbyggede sms-software," lyder det fra Facebook.

Selskabet bekræfter altså at man arbejder på en funktion, hvor applikationen i en eller anden form har en sms-integration, men Sunday Times' påstand om at Facebook læser sms-beskeder er helt forkert, understreges det.

Artiklen i den britiske avis kræver abonnement, men er også gengivet i kortere form hos Fox News.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job