Facebook: Vi læser ikke dine sms-beskeder

Facebook afviser meldinger om, at man udspionerer brugernes tekstmeddelelser på Android-telefoner.

Artikel top billede

Ifølge en artikel i Sunday Times har Facebook, Flickr, Youtube og flere andre internet-giganter brugt smartphone-apps til at få adgang til brugernes tekstbeskeder og andre personlige data. Avisen hævder at Facebook har læst brugernes sms-meddelelser som en del af en test af en ny messaging-tjeneste.

Det er ikke den eneste opsigtsvækkende påstand i artiklen. Den hævder også, at YouTube's app er i stand til at fjernstyre telefonens kamera for at optage billeder og video til enhver tid.

Ifølge Business Insider har Facebook dog reageret hurtigt med en klar afvisning af de påstande, der bliver fremsat i artiklen.

"Brugernes tekstbeskeder bliver ikke læst," understreger Facebook.

Samtidig bekræfter selskabet dog at Android-applikationen har tilladelse til at læse og skrive sms-beskeder på telefonen. Det skyldes at Facebook har testet nogle produkter, som kræver at telefonens sms-funktion snakker sammen med Facebook App.

"Mange kommunikationsprogrammer bruger disse tilladelser. Tænk på alle de applikationer der fungerer som erstatning for den indbyggede sms-software," lyder det fra Facebook.

Selskabet bekræfter altså at man arbejder på en funktion, hvor applikationen i en eller anden form har en sms-integration, men Sunday Times' påstand om at Facebook læser sms-beskeder er helt forkert, understreges det.

Artiklen i den britiske avis kræver abonnement, men er også gengivet i kortere form hos Fox News.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S