Interpol slår til mod Anonymous

Interpol har anholdt 25 formodede medlemmer af Anonymous i fire lande. Men hackerne har slået tilbage.

Artikel top billede

I den såkaldte "Operation Unmask" har Interpol anholdt 25 formodede Anonymous-medlemmer i Argentinien, Chile, Columbia og Spanien. De mistænkte er i alderen fra 17 til 40 år. I en pressemeddelelse fortæller Interpol, at Operation Unmask blev startet midt i februar efter en serie af koordinerede cyberangreb mod myndighederne i Colombia og Chile.

Hackerne har angiveligt også angrebet forsyningsselskabet Endesa i Chile og landets nationale bibliotek.

"Denne operation viser at kriminalitet i den virtuelle verden har konsekvenser for de involverede, og at internet ikke kan ses som et tilflugtssted for kriminelle aktiviteter, uanset hvor de kommer fra eller hvem de er rettet mod," siger Interpol-chefen Bernd Rossbach.

Politiet har gennemført ransagninger i 15 byer og beslaglagt 250 computere, mobiltelefoner og andet teknisk udstyr.

Anonymous har allerede reageret på politiaktionen med et DDoS-angreb mod Interpols websted, som dog i skrivende stund igen er tilgængelig.

I Spanien er der tale om fire anholdelser, hvoraf to er fængslet, en er løsladt mod kaution og en mindreårig er overgivet til forældrene. De fire er anklaget for at have stjålet og offentliggjort personlige data fra præsidentens livvagter og medarbejdere hos politiet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job