Interpol slår til mod Anonymous

Interpol har anholdt 25 formodede medlemmer af Anonymous i fire lande. Men hackerne har slået tilbage.

Artikel top billede

I den såkaldte "Operation Unmask" har Interpol anholdt 25 formodede Anonymous-medlemmer i Argentinien, Chile, Columbia og Spanien. De mistænkte er i alderen fra 17 til 40 år. I en pressemeddelelse fortæller Interpol, at Operation Unmask blev startet midt i februar efter en serie af koordinerede cyberangreb mod myndighederne i Colombia og Chile.

Hackerne har angiveligt også angrebet forsyningsselskabet Endesa i Chile og landets nationale bibliotek.

"Denne operation viser at kriminalitet i den virtuelle verden har konsekvenser for de involverede, og at internet ikke kan ses som et tilflugtssted for kriminelle aktiviteter, uanset hvor de kommer fra eller hvem de er rettet mod," siger Interpol-chefen Bernd Rossbach.

Politiet har gennemført ransagninger i 15 byer og beslaglagt 250 computere, mobiltelefoner og andet teknisk udstyr.

Anonymous har allerede reageret på politiaktionen med et DDoS-angreb mod Interpols websted, som dog i skrivende stund igen er tilgængelig.

I Spanien er der tale om fire anholdelser, hvoraf to er fængslet, en er løsladt mod kaution og en mindreårig er overgivet til forældrene. De fire er anklaget for at have stjålet og offentliggjort personlige data fra præsidentens livvagter og medarbejdere hos politiet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS