Her kan du downloade Windows 8 Consumer Preview

Microsoft er klar med den offentlige betaversion af Windows 8, som byder på radikale ændringer. Download og prøv Windows 8 Consumer Preview gratis her.

Windows 8 forventes at lande i butikkerne til efteråret, men allerede nu kan du prøve kræfter med Microsofts nyeste styresystem.

Softwaregiganten har nemlig netop frigivet den offentlige betaversion af Windows 8, som også kaldes Consumer Preview.

Der er store forventninger til Windows 8, da styresystemet er markant anderledes end de seneste versioner som Vista og Windows 7.

Den nye udgave vil naturligvis køre på bærbare og stationære computere, men Windows 8 vil også være i stand til at fungere på tablet-pc'er og andre mobile enheder.

Styresystemet stiller nogle helt andre og mindre barske hardwarekrav end tidligere, og samtidig er det for alvor optimeret til touch-navigation.

Det ses tydeligt på den mobil-inspirerede Metro-brugerflade, som er placeret oven på det gode, gamle skrivebord.

Samtidig kommer der med Windows 8 fokus på apps, og Microsoft åbner op for sin Windows Store, hvor der kan købes programmer.

Download: Du kan downloade Windows 8 Consumer Preview her.

Bemærk at der er tale om en betaversion. Derfor er der risiko for, at der kan opstå problemer med styresystemet, og installation er naturligvis på eget ansvar.

Husk at tage backup af alle vigtige data, inden du slipper Windows 8 Consumer Preview løs på din computer.

Og husk at installerer du Windows 8 oven på en anden version af Windows kan du *ikke* skifte tilbage. Den bedste løsning er at installere Windows 8 beta på en selvstændig harddisk eller på en ekstra ikke-vigtig computer.

Smugkig i september

Vi har allerede taget et smugkig på Windows 8, da styresystemet blev vist frem i september 2011 i en såkaldt Developer Preview.

Du kan læse om vores førstehåndsindtryk her.

Microsoft har dog siden tilføjet en række ændringer til Windows 8, blandt andet nye muligheder for at tilføje mapper til startmenuen og lade brugeren tilføje sine egne programmer til startskærmen.

Samtidig er det blevet nemmere at kopiere indhold.

Annonceindlæg fra Idura

Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura