Windows 8 Server er også klar i ny beta

Nu er Microsoft klar med en offentlig betaudgave af Windows Server 8.

Artikel top billede

Tidligere i denne uge kom den nye Consumer Preview af Windows 8. Nu har Microsoft så frigivet beta-udgaven af Windows Server 8. Den er nu klar til download. Windows Server 8 bliver beskrevet som et cloud-optimeret operativsystem, som skal give bedre arbejdsprocesser gennem automatiseret adgang til infrastruktur og nemmere adgang til netværk og lagring. Ifølge Microsoft er det rettet mod virksomheder i alle størrelser.

I et blogindlæg fortæller Microsofts Bill Laing om de nye funktioner og komponenter i Windows Server 8. Den første testversion til udviklere kom i september - ligesom med Windows 8, der også kom i en Developer Preview sidste efterår. Men først nu er man klar med en beta til et bredt publikum.

Windows Server 8 indeholder omkring 300 nye funktioner. Det skulle være det største spring siden Windows 2000. Det nye operativsystem installeres helt uden grafisk brugerflade og styres med Powershell. Her kan man altså styre alle computerens funktioner fra kommandolinjen og automatisere alle opgaver med scripts.

Microsofts fortæller at man har lært af sine egne erfaringer med tjenester som Bing, Azure, Hotmail og Office 365, der også kører på Windows Server. Her er Microsoft selv stødt ind i server-operativsystemets begrænsninger og mangler - og det har hjulpet under udviklingen af den nye version.

Tidligere har de enkelte udviklerhold arbejdet med at forbedre bestemte funktioner, men denne gang har man valgt en anden fremgangsmåde, hvor der er udstukket konkrete mål og man har så arbejdet med at opfylde dem. I stedet for at udvikle enkelte funktioner har man arbejdet med konkrete end-to-end scenarier, hvor de enkelte udviklerhold så hver især skulle bidrage.

En af de store nyheder er en videreudvikling af virtualiseringsteknologien Hyper-V, som ligner et direkte angreb på VMware. Nu bliver netværket virtualiseret og Windows Server 8 understøtter live-migrering af komplette virtuelle maskiner på tværs af datacenteret.

Det nye operativsystem er i stand til at sammenfatte flere netværkskort til ét enkelt netværksinterface og virtuelle maskiner kan få direkte adgang til netværket uden at skulle gennem et softwareinterface først.

Der er en helt ny metode til at håndtere adgangsrettigheder. Microsoft sender de såkaldte Access Control Lists på pension og satser i stedet på de såkaldte "tags". De kan tilordnes filer, brugere og enheder, hvor adgang så bliver styret med regler i Active Directory.

Microsoft forsøger at køre Windows Server 8 i stilling som det optimale operativsystem til cloud-infrastrukturer, hvor man så kan flytte sine virtuelle maskiner frit mellem sine egne servere og offentlige og private clouds.

Det ventes at operativsystemet kommer samtidig med eller kort tid efter Windows 8, som skulle være på markedet inden årets udgang

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura