Acer forventer faldende priser for ultrabooks

Til næste år skal prisen for ultrabooks falde til 500 dollar.

Artikel top billede

De meget tynde og lette ultrabook-computere bliver meget billigere i den kommende tid. Det forudsiger Acer-chef Jim Wong i et interview med den tyske avis "Die Welt". Intel har længe forsøgt at trykke prisen for ultrabooks ned under en magisk prisgrænse på 700 dollar. Flere analytikere mener, at det er smertegrænsen for den almindelige forbruger. De første ultrabooks koster op mod det dobbelte, og salget har da også været begrænset indtil videre.

Men Acer-chefen mener altså, at prisen for de lette bærbare vil falde støt.

"Vi vil sikkert se ultrabooks i år til 800 dollar," siger Jim Wong.

Til næste år forventer han, at prisen vil falde til 500 dollar.

Samtidig erkender Acer, at det svage pc-salg skyldes en generel mangel på innovation. Her har Apple klaret at skabe noget helt nyt med sin iPad.

Selvom Apple og Google dominerer markedet for tablet-operativsystemer, er det dog for tidligt at afskrive Microsoft, mener Wong.

"Den næste Windows-version 8 er optimeret til berøringsfølsomme skærme og kommer til at stå stærkt som værktøj til at skabe indhold," siger han.

Acer mener at iOS og Android især egner sig til at konsumere medieindhold, mens Windows stadig er bedst når det gælder om at producere nyt indhold.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S