Acer forventer faldende priser for ultrabooks

Til næste år skal prisen for ultrabooks falde til 500 dollar.

Artikel top billede

De meget tynde og lette ultrabook-computere bliver meget billigere i den kommende tid. Det forudsiger Acer-chef Jim Wong i et interview med den tyske avis "Die Welt". Intel har længe forsøgt at trykke prisen for ultrabooks ned under en magisk prisgrænse på 700 dollar. Flere analytikere mener, at det er smertegrænsen for den almindelige forbruger. De første ultrabooks koster op mod det dobbelte, og salget har da også været begrænset indtil videre.

Men Acer-chefen mener altså, at prisen for de lette bærbare vil falde støt.

"Vi vil sikkert se ultrabooks i år til 800 dollar," siger Jim Wong.

Til næste år forventer han, at prisen vil falde til 500 dollar.

Samtidig erkender Acer, at det svage pc-salg skyldes en generel mangel på innovation. Her har Apple klaret at skabe noget helt nyt med sin iPad.

Selvom Apple og Google dominerer markedet for tablet-operativsystemer, er det dog for tidligt at afskrive Microsoft, mener Wong.

"Den næste Windows-version 8 er optimeret til berøringsfølsomme skærme og kommer til at stå stærkt som værktøj til at skabe indhold," siger han.

Acer mener at iOS og Android især egner sig til at konsumere medieindhold, mens Windows stadig er bedst når det gælder om at producere nyt indhold.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S