Acer forventer faldende priser for ultrabooks

Til næste år skal prisen for ultrabooks falde til 500 dollar.

Artikel top billede

De meget tynde og lette ultrabook-computere bliver meget billigere i den kommende tid. Det forudsiger Acer-chef Jim Wong i et interview med den tyske avis "Die Welt". Intel har længe forsøgt at trykke prisen for ultrabooks ned under en magisk prisgrænse på 700 dollar. Flere analytikere mener, at det er smertegrænsen for den almindelige forbruger. De første ultrabooks koster op mod det dobbelte, og salget har da også været begrænset indtil videre.

Men Acer-chefen mener altså, at prisen for de lette bærbare vil falde støt.

"Vi vil sikkert se ultrabooks i år til 800 dollar," siger Jim Wong.

Til næste år forventer han, at prisen vil falde til 500 dollar.

Samtidig erkender Acer, at det svage pc-salg skyldes en generel mangel på innovation. Her har Apple klaret at skabe noget helt nyt med sin iPad.

Selvom Apple og Google dominerer markedet for tablet-operativsystemer, er det dog for tidligt at afskrive Microsoft, mener Wong.

"Den næste Windows-version 8 er optimeret til berøringsfølsomme skærme og kommer til at stå stærkt som værktøj til at skabe indhold," siger han.

Acer mener at iOS og Android især egner sig til at konsumere medieindhold, mens Windows stadig er bedst når det gælder om at producere nyt indhold.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect