Nu bliver det lettere at udvikle til Android

MIT har nu frigivet den første betaversion af sin App Inventor, som skal gøre det nemt at oprette Android-applikationer.

Artikel top billede

Det berømte Massachusetts Institute of Technology er klar med en betaversion af sin App Inventor, hvor man kan designe nye apps til Android direkte i browseren. Dermed skulle det blive meget let at udvikle applikationer til Android - også selvom man ikke er en professionel udvikler.

Det er således ikke nødvendigt at kode for at skabe applikationerne - man bygger sin app ved at samle blokke, der repræsenterer forskellige aktioner.

Det er MIT Center for Mobile Learning, der står bag applikationen. For at teste App Inventor kræves kun en Google ID.

Hos Google har man også netop frigivet en slags "designmanual" til Android-applikationer, kaldet Android Design, der skal hjælpe udviklere med tips og metoder til optimal app-udvikling.

Desuden har Google nu hævet den maksimale grænse for applikationernes størrelse. Indtil nu har grænsen været på 50 MB. Den nye grænse er på 4 GB. Det fylder meget på telefonen eller tavlecomputeren. Men det kan være nødvendigt, hvis der er tale om meget billedtunge programmer.

Der er dog fortsat en begrænsning på 50 MB for APK-filer, men udviklere har nu adgang til at bruge yderligere to udvidelsesfiler, som hver kan have en størrelse på 2 GB. Disse filer ligger så klar i Android Market.

Google skriver selv om denne ændring i sin egen blog, hvor der også er kodeeksempler og links til dokumentation.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S