Nu bliver det lettere at udvikle til Android

MIT har nu frigivet den første betaversion af sin App Inventor, som skal gøre det nemt at oprette Android-applikationer.

Artikel top billede

Det berømte Massachusetts Institute of Technology er klar med en betaversion af sin App Inventor, hvor man kan designe nye apps til Android direkte i browseren. Dermed skulle det blive meget let at udvikle applikationer til Android - også selvom man ikke er en professionel udvikler.

Det er således ikke nødvendigt at kode for at skabe applikationerne - man bygger sin app ved at samle blokke, der repræsenterer forskellige aktioner.

Det er MIT Center for Mobile Learning, der står bag applikationen. For at teste App Inventor kræves kun en Google ID.

Hos Google har man også netop frigivet en slags "designmanual" til Android-applikationer, kaldet Android Design, der skal hjælpe udviklere med tips og metoder til optimal app-udvikling.

Desuden har Google nu hævet den maksimale grænse for applikationernes størrelse. Indtil nu har grænsen været på 50 MB. Den nye grænse er på 4 GB. Det fylder meget på telefonen eller tavlecomputeren. Men det kan være nødvendigt, hvis der er tale om meget billedtunge programmer.

Der er dog fortsat en begrænsning på 50 MB for APK-filer, men udviklere har nu adgang til at bruge yderligere to udvidelsesfiler, som hver kan have en størrelse på 2 GB. Disse filer ligger så klar i Android Market.

Google skriver selv om denne ændring i sin egen blog, hvor der også er kodeeksempler og links til dokumentation.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S