Nu bliver det lettere at udvikle til Android

MIT har nu frigivet den første betaversion af sin App Inventor, som skal gøre det nemt at oprette Android-applikationer.

Artikel top billede

Det berømte Massachusetts Institute of Technology er klar med en betaversion af sin App Inventor, hvor man kan designe nye apps til Android direkte i browseren. Dermed skulle det blive meget let at udvikle applikationer til Android - også selvom man ikke er en professionel udvikler.

Det er således ikke nødvendigt at kode for at skabe applikationerne - man bygger sin app ved at samle blokke, der repræsenterer forskellige aktioner.

Det er MIT Center for Mobile Learning, der står bag applikationen. For at teste App Inventor kræves kun en Google ID.

Hos Google har man også netop frigivet en slags "designmanual" til Android-applikationer, kaldet Android Design, der skal hjælpe udviklere med tips og metoder til optimal app-udvikling.

Desuden har Google nu hævet den maksimale grænse for applikationernes størrelse. Indtil nu har grænsen været på 50 MB. Den nye grænse er på 4 GB. Det fylder meget på telefonen eller tavlecomputeren. Men det kan være nødvendigt, hvis der er tale om meget billedtunge programmer.

Der er dog fortsat en begrænsning på 50 MB for APK-filer, men udviklere har nu adgang til at bruge yderligere to udvidelsesfiler, som hver kan have en størrelse på 2 GB. Disse filer ligger så klar i Android Market.

Google skriver selv om denne ændring i sin egen blog, hvor der også er kodeeksempler og links til dokumentation.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS